Zgodnie z treścią rozporządzenia rodzaj i zakres wsparcia świadczonego w mieszkaniach chronionych są uzależnione od indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych osób korzystających ze wsparcia. Jednocześnie rozporządzenie określa katalog usług, które mogą być świadczone na rzecz tych osób, obejmujący m. in. pracę socjalną oraz poradnictwo specjalistyczne (zapewniane w szczególności przez pracownika socjalnego, psychologa, terapeutę, asystenta osoby niepełnosprawnej oraz opiekuna).
Treść rozporządzenie wyraźnie wskazuje, że ze wsparcia w mieszkaniu chronionym mogą skorzystać osoby pełnoletnie a pobyt jest czasowy. Jedynie w stosunku do osób niezdolnych do pracy z tytułu wieku, osób niepełnosprawnych, osób z zaburzeniami psychicznymi oraz osób chorych, w uzasadnionych przypadkach, może być wydana decyzja o skierowaniu do korzystania ze wsparcia w mieszkaniu chronionym na czas nieokreślony.
Zgodnie z nowymi przepisami decyzja o skierowaniu osoby do uzyskania wsparcia w postaci pobytu w mieszkaniu chronionym powinna zostać wydana po dokonaniu uzgodnień obejmujących m. in. cel i okres pobytu oraz rodzaj i zakres świadczonych usług. Uzgodnienia powinny zostać dokonane pomiędzy pracownikiem socjalnym jednostki organizacyjnej pomocy społecznej prowadzącej mieszkanie chronione a osobą ubiegającą się o skierowanie do uzyskania wsparcia.
Rozporządzenie wskazuje na możliwość prowadzenia mieszkań chronionych przez niedziałające na zlecenie niepubliczne jednostki organizacyjne pomocy społecznej lub organizacje pożytku publicznego. W przypadku tych jednostek (organizacji) korzystanie z mieszkania chronionego odbywa się na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą korzystającą z pobytu w mieszkaniu lub jej przedstawicielem ustawowym.
Nowe regulacje nakładają również obowiązek zapewnienia takich warunków w zakresie dostępności pomieszczeń i ich wyposażenia, które będą uwzględniały podstawowe potrzeby i możliwości osób skierowanych. Określona została zarówno minimalna liczba osób dla których przeznaczone jest mieszkanie chronione (3 osoby), jak i minimalna powierzchnia użytkowa dla jednego mieszkańca (12m2). Ponadto określono, jakie pomieszczenia powinny znajdować się mieszkaniu, oprócz pomieszczeń mieszalnych (m. in. kuchnia lub wnęka kuchenna).
Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 22 kwietnia 2012 r., jednakże w celu zapewnienia możliwości dostosowania już funkcjonujących mieszkań chronionych do jego przepisów wprowadzono okres przejściowy do dnia 31 grudnia 2014 r.
Przydatne materiały:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2012 r. w sprawie mieszkań chronionych (Dz. U. z 2012 r., poz. 305)