Organizatorzy postanowili odejść tym razem od tradycyjnej formy przeprowadzenia zebrania sprawozdawczego w formie odczytania podsumowania roku przed wszystkimi zebranymi siedzącymi w rzędach. Nie było nawet do tego warunków, bo krzesła dla zaproszonych gości wcale nie stały w rzędach jak podczas klasycznych spotkań, ale ustawiono je dziesiątkami tak, że pierwsza piątka stała frontem do tej drugiej. Dzięki temu uczestnicy spotkania siadali do siebie twarzami.

Po uroczystym otwarciu spotkania wyjaśnił się cel takiej właśnie konfiguracji krzeseł. Rozpoczęły się trzyminutowe "randki" podczas których osoby siedzące naprzeciwko siebie mogły się wzajemnie poznać, opowiedzieć o swojej działalności i nawiązać nowe kontakty. Każdy z uczestników miał możliwości uczestniczyć w czterech takich rozmowach. A ponieważ dobór rozmówców był od samego początku losowy - można było przez 180 sekund porozmawiać np. z przedstawicielem Urzędu Miejskiego, członkiem Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych, lokalnym społecznikiem lub przedstawicielem instytucji kultury. Kto wie - czym w przyszłości zaowocuje ta wymiana wizytówek, numerów telefonów albo pomysłów ad hoc na wspólne zrobienie czegoś w 2018 roku...

Kolejnym novum zaproponowanym w tym roku były dwie sesje warsztatowe. W każdej z nich można było wybrać jeden z 8-9 tematów i spotkać się w mniejszej lub większej grupie z ekspertem dzielącym się swoją wiedzą związaną z wybranym zagadnieniem.
A wachlarz propozycji był bardzo różnorodny. Dwukrotnie swój dyżur pełnił przedstawiciel Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego. Jego prezentacja dotyczyła obsługi programu Witkac.pl, który sukcesywnie będzie zastępował we wspomnianym urzędzie wszystkie procedury składania papierowych wniosków zgłoszeniowych do udziału w otwartych konkursach ofert. O tym jak skutecznie pozyskiwać środki na swoją działalność w ramach rozwiązań fundraisingowych opowiadała Anna Jędrzejewska (zdobywająca doświadczenie w tym zakresie już od 17 lat). Przedstawiciel Radia Gdańsk podpowiadał jak napisać dobrą notatkę prasową. A wiceprezes zarządu Fundacji Gdańskiej - Paweł Buczyński próbował omówić z wszystkimi zainteresowanymi osobami program strefy NGO podczas Święta Miasta Gdańska w 2018 roku.

Bardzo dużym zainteresowanie cieszyło się spotkanie dotyczące reformy prawa ochrony danych osobowych - konsekwencji dla organizacji pozarządowych. Wystarczy powiedzieć, że ze względu na obszerną liczbę pytań - przesunięto nawet o kilka minut finałowe świętowanie wspomnianej rocznicy GROP-u. Wśród innych tematów prawniczych poruszanych tego dnia na uwagę zasługuje kwestia organizacji imprez w przestrzeni publicznej oraz zastosowania Ustawy o dostępie do informacji publicznej do organizacji pozarządowych.

Wiedząc, że nie wszystkie organizacje nastawiły się tego dnia na zdobywanie umiejętności twardych, artystyczne dusze mogły uczestniczyć we wspólnym malowaniu olejnych obrazów albo kreatywnym robieniu wieńców adwentowych.

Nowa idea spotkania chyba przypadła wszystkim do gustu. Może zatem już teraz warto zacząć planowanie jesiennego spotkania w 2018 roku w podobnej konwencji...

 

Warto przeczytać
Samorząd Terytorialny
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł