W dniu 2 lutego 2012 r. opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 9 stycznia 2012 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów (Dz. U. z 2012 r., poz. 125) dalej - rozporządzenie , określające szczegółowy zakres informacji gromadzonych w bazach danych ewidencji miejscowości, ulic i adresów, organizację i tryb tworzenia, aktualizacji i udostępniania baz danych ewidencji oraz wzór wniosku o ustalenie numeru porządkowego budynku.

Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisów ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2005 r. Nr 240, poz. 2027, z późn. zm.) zakładanie i prowadzenie ewidencji miejscowości, ulic i adresów (dalej – EMUiA) należy do zadań gmin, w związku z czym to one poniosą koszty związane z wdrażaniem regulacji zawartych w rozporządzeniu . Należy podkreślić jednak, że nie są to do końca nowe zadania gmin, ponieważ do chwili wejścia w życie przepisów o EMUiA, były one zobowiązane do prowadzenia ewidencji numeracji porządkowej nieruchomości.

Zgodnie z rozporządzeniem , EMUiA należy prowadzić w systemie teleinformatycznym, wyposażonym w mechanizmy umożliwiające tworzenie, zapisywanie i bezpieczne utrzymywanie jej zbiorów danych. Do czasu wdrożenia systemu, nie dłużej jednak niż przez okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia, do prowadzenia EMUiA może być wykorzystywana infrastruktura techniczna ewidencji numeracji porządkowej nieruchomości.@page_break@

Rozporządzenie określa dokładnie, jakie dane powinny znajdować się EMUiA. Wśród danych miejscowości wymienione zostały m. in. urzędowe nazwy miejscowości i ich rodzaje, identyfikatory TERYT (krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju) miejscowości oraz dane określające przebieg granic miejscowości. Podobne informacje należy umieścić w przypadku danych ulic i placów (m. in. nazwy ulic lub placów, ich identyfikatory TERYT oraz dane określające przebieg osi ulic). Z kolei na dane adresowe budynku składają się takie informacje jak nazwa województwa, powiatu i gminy oraz ich identyfikatory TERYT.

Uregulowania zawarte w rozporządzeniu mają na celu zachowanie w jak najszerszym zakresie dotychczasowych danych adresowych, w celu zminimalizowania kosztów zmian nakładanych na obywateli, przy jednoczesnym utrzymaniu harmonizacji zbiorów danych EMUiA ze zbiorami innych adresów publicznych.

W procesie tworzenia systemu do prowadzenia EMUiA gminy będą mogły wykorzystywać nieodpłatnie rezultaty projektów teleinformatycznych, realizowanych na szczeblu centralnym oraz na szczeblach regionalnych. Zgodnie z informacjami zawartymi w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia szacunkowy średni koszt wdrożenia przez jedną gminę jego postanowień wyniesie 5000 zł.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 17 lutego 2012 r.

Przydatne materiały:
Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 9 stycznia 2012 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów (Dz. U. z 2012 r., poz. 125)
Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. 2010 r. Nr 193 poz. 1287)