Odpowiedź
Nie, gdyż w statystyce nie jest ono ujmowane jako składnik wynagrodzenia osobowego.
Zgodnie z art. 6 ust. 4-5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679 z późn. zm.) - dalej u.m.w.p. do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez GUS do wynagrodzeń osobowych.
Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się:
nagrody jubileuszowej;
odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;
wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
Jednakże należy zwrócić uwagę, że do wynagrodzenia porównywanego do wynagrodzenia minimalnego bierze się pod uwagę składniki zaliczone do wynagrodzeń osobowych.
Odesłanie przez u.m.w.p. do składników zaliczonych do wynagrodzeń osobowych oznacza, że przy porównywaniu wysokości wynagrodzenia z wysokością minimalną nie są brane pod uwagę: dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej oraz wypłaty z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej w jednostkach na rozrachunku. Te składniki – zwłaszcza "trzynastka" - są bowiem ujmowane w sprawozdawczości odrębnie (por. w tej kwestii objaśnienia do formularzy Z-03 i Z-06 – załącznik nr 1 do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 2011 r. w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2011; Dz. U. Nr 83, poz. 453) .
Przydatne materiały:
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 2011 r. w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2011; Dz. U. Nr 83, poz. 453)
Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679 z późn. zm.)
Dodatkowe wynagrodzenie roczne nie jest składnikiem wynagrodzenia minimalnego
Czy dodatkowe wynagrodzenie roczne pracownika samorządowego jest składnikiem wynagrodzenia minimalnego?