Zgodnie z ustawą z 1 października o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, pracownikom socjalnym zatrudnionym w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, do których należy przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych, przeprowadzający te wywiady od 16 września 2024 r. z osobami i rodzinami poszkodowanymi w wyniku powodzi we wrześniu 2024 r. na obszarze gmin objętych stanem klęski żywiołowej, przysługuje jednorazowy dodatek do wynagrodzenia w wysokości 2000 zł. Jednorazowy dodatek w tej wysokości przysługuje również pracownikom socjalnym przeniesionym do wykonywania tych obowiązków na tereny na których ogłoszono stan klęski żywiołowej.
Przepisy ustawy wskazują, że dodatek jednorazowy nie jest uwzględniany przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika zgodnie przepisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Poprawka do specustawy powodziowej w tym zakresie została zgłoszona przez posła Arkadiusza Sikorę (Nowa Lewica) na posiedzeniu komisji nadzwyczajnej. Według przedstawionych przez niego wyliczeń – na ten cel, z budżetu państwa, ma zostać przeznaczonych około 7 mln zł.
O rozwiązaniach powodziowych piszemy też: Prawo na czas powodzi