Jakie akty prawne stanowią podstawę działalności szkół katolickich?

Czy osoba fizyczna może być organem prowadzącym szkołę katolicką i jakie musi spełniać warunki aby doprowadzić do skutecznego rozpoczęcia działalności szkoły katolickiej (liceum, gimnazjum i szkoły podstawowej)?

Czy jest dopuszczalne przekształcenie działającej szkoły niepublicznej w katolicką szkołę niepubliczną i według jakiej procedury się to odbywa?


Odpowiedź


Według mojej opinii, aby osoba fizyczna mogła założyć szkołę katolicką najpierw musi uzyskać zgodę biskupa diecezjalnego na jej założenie.


Uzasadnienie

W art. 12 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154 z późn. zm.) zostało określone, że kościelne szkoły, nie posiadające osobowości prawnej, działają w ramach kościelnych osób prawnych, które je powołały. Ponadto w księdze III kodeksu prawa kanonicznego w kan. 803 § 1 i 3 zostało zawarte, że szkołę wtedy uważa się za katolicką, gdy jest kierowana przez kompetentną władzę kościelną albo kościelną osobę prawną publiczną, albo za katolicką została uznana przez władzę kościelną dokumentem na piśmie.

Ponadto żadna szkoła, chociażby w rzeczywistości była katolicka, nie może nosić nazwy szkoła katolicka bez zgody kompetentnej władzy kościelnej. Jak zatem z tego wynika, aby osoba fizyczna mogła założyć szkołę katolicką najpierw musi uzyskać zgodę biskupa diecezjalnego na jej założenie.


Według mojej opinii, jeżeli w tym przypadku osoba fizyczna uzyska zgodę biskupa diecezjalnego na prowadzenie szkoły katolickiej nie będą zachodziły przesłanki do jej przekształcenia. Uważam, że w tym przypadku zajdą jedynie zmiany danych zawartych w zgłoszeniu, które powstaną po wpisie do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół. Szkoła katolicka staje się katolicką, gdy ma nadany taki status przez biskupa diecezjalnego. Odbywa się to na podstawie statutu szkoły, w którym będzie wyraźnie zaznaczony jej katolicki charakter.