Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

SN: Po trzech latach przedawnia się roszczenie o naprawienie szkody powstałej w wyniku zakazu konkurencji

Prawo cywilne Ochrona konkurencji

Jeżeli naruszenie zakazu konkurencji polega na podjęciu dających się określić, powtarzających się naruszeń zakazu konkurencji, roszczenia wspólnika przedawniają się z upływem sześciu miesięcy od dnia, gdy wszyscy pozostali wspólnicy dowiedzieli się o naruszeniu zakazu, nie później jednak niż z upływem trzech lat, liczonych odrębnie w stosunku do każdego zachowania.

17.01.2022

SN: Pozwany o alimenty zwolniony z kosztów sądowych w postępowaniu egzekucyjnym

Prawo cywilne

W sprawie o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego strona pozwana, która na jego podstawie jest uprawniona do egzekwowania należnych jej świadczeń alimentacyjnych, jest ustawowo zwolniona od kosztów sądowych na podstawie art. 96 ust. 1 pkt 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w odpowiedzi na pytanie sądu kieleckiego.

16.01.2022

SN wyjaśni, czy studiowanie w szkole milicyjnej to służba w organach SB

Policja Ubezpieczenia społeczne Szkolnictwo wyższe

Sąd Najwyższy wkrótce odpowie na pytanie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie obecnie lustrowanych byłych studentów Zamiejscowego Wydziału Porządku Publicznego w Szczytnie Akademii Spraw Wewnętrznych w Warszawie. Chodzi o to, czy trzeba ustalać, że zwalczali oni opozycję, związki zawodowe, kościoły lub też łamali prawa człowieka i obywatela?

16.01.2022

SN wyjaśnił sprawę odpowiedzialności za wypadek nietypowego pojazdu

Prawo cywilne Transport Ubezpieczenia

Sąd Najwyższy, w siedmioosobowym składzie, wydał w piątek korzystną dla poszkodowanych uchwałę dotyczącą zakresu odpowiedzialności z umowy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC ppm) za szkody wyrządzone w wyniku ruchu pojazdów wielofunkcyjnych. To ważne dla poszkodowanych w wypadkach z udziałem koparek, spychaczy, maszyn rolniczych, itp.

15.01.2022

Dowód na orientację seksualną mocno wątpliwy

Prawo karne Prawo cywilne

Prawnicy sceptycznie odnoszą się do możliwości uwzględnienia przez sąd dowodów potwierdzających orientację seksualną - jest to wątpliwe zarówno w postępowaniu administracyjnym, karnym, jak i cywilnym. Choćby dlatego, że zaświadczenie eksperta w tej mierze byłoby sprzeczne z prawem do prywatności.

15.01.2022
1    326  327  328  329  330  331  332  333  334    2005