Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

SN: Przepisy porządkowe w czasie epidemii były wadliwe

Prawo karne Opieka zdrowotna Koronawirus

Nie stosuje się nowych przepisów do rozporządzeń wprowadzających zakazy lub nakazy wypełniające treścią blankietowe przepisy kodeksu wykroczeń służące zwalczaniu epidemii - uznał Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Tym samym stwierdził, że karanie osób nie noszących maseczki na powietrzu lub kary za przebywanie w parku w sytuacji, gdy już zniesiono ten przepis - nie miało uzasadnienia.

22.03.2022

SO: Trzeba zapłacić za remont łodzi, która nie pływa

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przyjmujący zamówienie naprawy łodzi żąda zapłaty i sąd ją zasądza, gdyż zamawiający odmówili zgody na wykonanie nieprzewidzianych wcześniej prac niezbędnych dla osiągnięcia uzgodnionego rezultatu umowy o dzieło. Należy to traktować jako odstąpienie od umowy przez pozwanych - stwierdził sąd drugiej instancji i uwzględnił powództwo o zapłatę.

19.03.2022

Minister chce więcej kompetencji dla Służby Więziennej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja ustawy o Służbie Więziennej, która ma zmienić 24 inne ustawy, przewiduje nadanie jej nowych zadań. Mają one niewątpliwie związek tematyczny z ustawą nowelizowaną, ale w znacznej mierze wchodzą w kompetencje policji, a nawet resortu edukacji - zwraca uwagę prezes Rządowego Centrum Legislacji. Mniej krytycznie do projektu odnosi się Rada Legislacyjna przy premierze.

18.03.2022

SN odpowie, czy korekta błędu referendarza to jest wpis do księgi wieczystej

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej rozstrzygnie, czy może badać dokumenty załączone do kolejnych pism procesowych w sprawie o wpis do księgi wieczystej dokonany przez referendarza sądowego w czasie rozpoznania apelacji, gdy ten referendarz skorygował oczywistą omyłkę. Problem powstał w czasie rozpoznawania postępowania układowego w sporze między przedsiębiorcami.

18.03.2022

Izba Dyscyplinarna: Adwokat sądzony przez 20 lat i ukarany mimo zatarcia skazania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czyn adwokata wyłudzającego list żelazny dla swego klienta nie może pozostać bez kary - orzekła Izba Dyscyplinarna i oddaliła kasację obwinionego. Wskazała, że nie doszło do przedawnienia, gdyż w przypadku takich przestępstw przedawnienie następuje dopiero po 20 latach. Obwiniony został zawieszony na cztery lata w czynnościach służbowych.

17.03.2022
1    305  306  307  308  309  310  311  312  313    2005