Patrycja Rojek-Socha

Patrycja Rojek-Socha

Kontakt: Patrycja.Rojek@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Likwidacja formularzy w sprawach karnych - w Sejmie pierwsze czytanie

Wymiar sprawiedliwości

Obowiązkowe formularze uzasadnień w sprawach karnych mogą już wkrótce przejść do lamusa. 26 czerwca br. Sejm zajmie sie projektem poselskim, który to zakłada. Chodzi o uchylenie art. 99a kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którym uzasadnienie wyroku sądu pierwszej instancji, w tym wyroku nakazowego i wyroku łącznego, oraz wyroku sądu odwoławczego i wyroku wydanego w postępowaniu o wznowienie postępowania, sporządza się na formularzu według ustalonego wzoru.

26.06.2024

Nowy rząd, mniej wniosków o tymczasowe aresztowania

Wymiar sprawiedliwości

Nadużywanie instytucji tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Ale od początku roku trend wyraźnie się zmienia. Bez zmian w prawie i bez wytycznych z centrali, prokuratorzy kierują do sądów o 30 proc. mniej wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego.

26.06.2024

Apelacja przez portal informacyjny sądów? MS pracuje nad zmianami

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami, które mają umożliwić wnoszenie przez profesjonalnych pełnomocników, poprzez portal informacyjny sądów, pism procesowych w postępowaniu odwoławczym, a także wzajemne doręczanie pism. Postulują o to od dawna samorządy prawnicze, a Naczelna Rada Adwokacka przygotowała w tym zakresie swój własny projekt zmian.

25.06.2024

Wyższe stawki dla ławników, zmiany w wyborze, szerszy zakres spraw - zapowiada MS

Wymiar sprawiedliwości

Instytucja ławnika ma być rozpropagowana, planowane są dla nich wyższe stawki już za 2025 r. i szerszy zakres spraw - np. mają zasiadać w składach w procesach o zadośćuczynienie. Sami ławnicy mieliby być z czasem wyłaniani podczas wyborów samorządowych - to zapowiedzi, które padły podczas konferencji ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

24.06.2024

Ubezwłasnowolnienie do likwidacji, będą kuratorzy i pełnomocnictwo medyczne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W drugim kwartale 2025 r. ma być gotowy projekt zmian, które zastąpią ubezwłasnowolnienia modelem wspieranego podejmowania decyzji. Propozycje przewidują dwa typy kuratorów - wspierający będzie ustanawiany dla osób wymagających lżejszej formy wsparcia, a reprezentujący dla osób wymagających intensywniejszej pomocy. Kurator będzie wyznaczany na okres nie dłuższy niż 5 lat i możliwe będzie jego ponowne ustanowienie. Co więcej, na wypadek choroby - np. Altzheimera, przewidziano pełnomocnictwo rejestrowe.

24.06.2024
1    49  50  51  52  53  54  55  56  57    954