Największa od lat reforma w rehabilitacji może nie skrócić kolejek

Pacjent Zawody medyczne

Fizjoterapeuta będzie mógł przedłużyć rehabilitację i samodzielnie zmienić zalecenia. Szybciej na zabiegi mają trafiać osoby po ostrej fazie choroby, na przykład onkologicznej. Zakładają to największe od 10 lat zmiany w świadczeniach z zakresu rehabilitacji. Mogą jednak nie wystarczyć jako remedium na kolejki oczekujących na rehabilitację ambulatoryjną czy domową. Nie ma też pewności, czy limity zabiegów wystarczą dla pacjentów w chorobach przewlekłych.

18.01.2024

Unieważniony przetarg na czekolady dla krwiodawców. Dostawca chciał podwyżki

Pacjent

Zamiast czekolad delikatesowych z dodatkami, czekolady mleczne z dodatkami. To rozwiązanie tańsze i daje nadzieję, że do przetargu na dostawy pakietów dla honorowych dawców krwi zgłosi się więcej firm. Narodowe Centrum Krwi wyjaśnia, że wyłoniona w przetargu firma Millano, która miała dostarczać czekolady od stycznia 2024 r., w ostatniej chwili wystąpiła o podwyżkę wyceny o 19,6 proc. Ogłoszono więc nowy przetarg. Przy okazji wróciła dyskusja, czy ekwiwalentem kalorycznym dla honorowych dawców krwi musi być czekolada.

17.01.2024

Przez wadliwy system pacjenci płacili więcej za leki recepturowe

Pacjent Farmacja

Apteki, które po 1 stycznia 2024 r. wydawały leki recepturowe, zawyżały w niektórych przypadkach opłaty ponoszone przez pacjentów. Powodem był błędny algorytm w oprogramowaniu, którym posługuje się zdecydowana większość aptek. Dla aptek oznacza to konieczność korekt tych płatności, bo ich brak może skutkować problemami z rozliczeniem refundacji.

16.01.2024

Rzecznik Praw Pacjenta: 117 wniosków o świadczenie kompensacyjne

Pacjent Opieka zdrowotna

Najwięcej wniosków, 56 proc., dotyczyło uszczerbku na zdrowiu. Kolejne 24 proc. dotyczyło zgonu pacjenta. 20 proc. wniosków odnosiło się do zakażenia szpitalnego. - Najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy województw mazowieckiego, dolnośląskiego i śląskiego - przekazał Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

15.01.2024

Badania profilaktyczne na pikniku czasem bezpłatne tylko w teorii

Pacjent Opieka zdrowotna

Uczestnik badania profilaktycznego zawsze powinien zostać poinformowany o tym, kiedy jego dane zostaną usunięte oraz czy zostaną przekazane komuś innemu, np. do badań naukowych. Praktyka „wykonamy ci badanie, ale wyraź zgodę marketingową” oznacza, że biorący w nim udział faktycznie za nie płacą. Co prawda nie gotówką, ale swoimi danymi osobowymi. Za organizatorem stoi w takiej sytuacji zwykle sponsor, który już za kilka tygodni może do uczestnika badania zadzwonić.

13.01.2024

Kolejna interpelacja w sprawie metody leczenia boreliozy

Pacjent Zawody medyczne

Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska (KO) zwróciła się do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny w sprawie apelów pacjentów chorych na boreliozę. Chodzi o metodę leczenia ILADS, której sprzeciwia się Naczelna Rada Lekarska, a Rzecznik Praw Pacjenta wszczął postępowania wobec placówek medycznych ją stosujących. Eksperci podkreślają, że leczenie boreliozy tą metodą stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia pacjentów, w tym dzieci. Posłanka pyta natomiast o przywrócenie wolności wyboru metody leczenia boreliozy.

12.01.2024

Część całodobowych aptek zniknie

Pacjent Finanse samorządów Farmacja

Tam, gdzie brakuje chętnych – tak jak do tej pory - dyżurującą aptekę wyznaczy starostwo. Z tą różnicą, że jeśli samorząd będzie chciał, by była otwarta dla mieszkańców przez całą noc i święta, koszt dyżuru będzie musiał pokryć powiat. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci bowiem zaledwie za dwie godziny pracy w porze nocnej - maksymalnie do godz. 23, i za cztery godziny pracy apteki w dzień wolny od pracy, najdłużej do godz. 18.

09.01.2024

Rzecznik Praw Pacjenta pyta kobiety o łagodzenie bólu podczas porodu

Pacjent Opieka zdrowotna

W sierpniu 2023 r. Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do 245 podmiotów leczniczych, aby ustalić, jakie są powody niestosowania znieczuleń zewnątrzoponowych oraz jakie formy znieczulenia podczas porodu naturalnego mogą uzyskać pacjentki. Szpitale przekazały stanowiska w sprawie, które obecnie są analizowane. RPP chce teraz poznać doświadczenia kobiet w trakcie porodu i przygotował ankietę kierowaną do pacjentek.

08.01.2024

Działach: Koordynator będzie przewodnikiem pacjenta onkologicznego na wcześniejszym etapie leczenia

Pacjent Zawody medyczne

Zmiany w Karcie Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego będą obowiązywać od kwietnia 2024 roku, ale już teraz wiele ośrodków wdraża niektóre z zapisów. Poszerzono kompetencje koordynatora, poza tym kartę wzbogacono o nowe rubryki np. intencje leczenia, które zawierają więcej informacji o terapii i usprawniają podejmowanie decyzji – tłumaczy dr n. o zdr. Eliza Działach, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Opieki Onkologicznej.

06.01.2024

Pacjent pierwszorazowy to pacjent, który nie korzystał z danych świadczeń przez 730 dni

Pacjent Opieka zdrowotna

Bycie pierwszorazowym pacjentem jest dla niego bardzo korzystne. Oznacza to początek terapii a więc najpierw poszerzoną diagnostykę. Po zakończeniu leczenia, po raz kolejny może być uznany jako pierwszorazowy po dwóch latach, jeśli wizyta będzie dotyczyć tego samego problemu zdrowotnego. O tym, jak długo trwać będzie leczenie oraz o jego zakresie - każdorazowo decyduje lekarz.

06.01.2024

Brak szczepionek na Covid-19 może być zaniechaniem państwa

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Kontrakty na dostawy nowych szczepionek na Covid-19 powinny być domknięte już w sierpniu ubiegłego roku. Tak się nie stało. Pacjenci bez powodzenia pytają o nie w aptekach, farmaceuci rozkładają ręce, a rząd informuje o nowej puli 200 tys. szczepionek, która ma zażegnać kryzys. Pacjent, który zachorował, bo nie miał dostępu do szczepionki, może domagać się odszkodowania od Skarbu Państwa. Przed sądem musiałby dowieść, że szkodę odniósł przez zaniechania państwa. 

05.01.2024

Energetyki pod nadzorem. Sprzedawca może odmówić sprzedaży także dorosłemu

Pacjent

Jeśli sprzedawca ma wątpliwości co do pełnoletności kupującego napój energetyczny - tak jak w przypadku alkoholu i papierosów - może żądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek. Co więcej, jeśli ma przekonanie, że napój ten jest kupowany na prośbę osoby niepełnoletniej, może odmówić jego sprzedaży także osobie dorosłej. Może to zrobić, choć nowe przepisy nie regulują udostępniania energetyków dzieciom przez dorosłych.

03.01.2024

Od nowego roku karta zgonu także elektroniczna

Pacjent

Karty zgonu od 1 stycznia 2024 r., tak jak do tej pory mogą być wystawiane przez osobę stwierdzającą zgon w formie papierowej i wydawane osobie odpowiedzialnej za zorganizowanie pochówku np. członkowi rodziny. Z kolei karty urodzenia i karty martwego urodzenia mają być przekazywane kierownikom Urzędów Stanu Cywilnego przez podmioty wykonujące działalność leczniczą wyłącznie w formie elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem osobistym.

02.01.2024

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności przedłużona do 30 września 2024 r.

Pacjent Niepelnosprawność

Ustawa przedłużająca ważność orzeczeń o niepełnosprawności weszła w życie 30 grudnia. Orzeczenia o niepełnosprawności, których ważność upływa po 5 sierpnia 2023 r., a także orzeczenia których ważność przedłużono podczas epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego, są ważne do 30 września 2024 r. Interwencja była potrzebna, bo czas oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia to obecnie nawet kilka miesięcy. W związku z tym niektóre osoby z niepełnosprawnością utraciły uprawnienia, w tym do świadczeń. 

30.12.2023

Nastolatek może nie zgodzić się na obecność rodzica podczas badania

Pacjent

Nastolatek może sprzeciwić się, aby rodzic czy opiekun był obecny podczas jego badania medycznego. W dwóch przypadkach nawet medyk, który udziela świadczenia zdrowotnego takiemu pacjentowi może odmówić udziału osób bliskich przy badaniu. Musi jednak odnotować taką odmowę w dokumentacji medycznej.

29.12.2023

W świąteczne dni działa pomoc lekarska, także dentystyczna

Pacjent Opieka zdrowotna

W Święta Bożego Narodzenia, a zaraz potem w Nowy Rok, pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka. Listę placówek przyjmujących w nocy od godziny 18 do 8 rano, a także całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy, można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Publikują je również miejskie portale.

23.12.2023

Zieliński: Opieka koordynowana to krótsze kolejki do specjalistów

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Większość pacjentów nie wymaga leczenia specjalistycznego, a wiele z tych osób czeka w kolejce tylko po to, żeby dostać receptę na od dawna zażywany lek. Tymczasem ci, którzy naprawdę wymagają pomocy, czekają zbyt długo. Ten mechanizm trzeba odkręcić i opieka koordynowana w tym pomaga. Mamy nowe narzędzia i możemy pacjentowi zapewnić kompleksową opiekę - mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego, specjalista medycyny rodzinnej, współwłaściciel poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

22.12.2023

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu już nie działa

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 15 grudnia nie działa Teleplatforma Pierwszego Kontaktu pod numerem telefonu 800 137 200. Uruchomiona przez Ministerstwo Zdrowia pod koniec maja 2021 r. miała odciążyć nocną i świąteczną pomoc lekarską oraz SOR-y. Jednak nie cieszyła się dużą popularnością, często pacjenci o niej po prostu nie wiedzieli.

21.12.2023

Wyrok ETPC to za mało. Potrzebna zmiana ustawy aborcyjnej

Pacjent

Wykonaniem orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 14 grudnia może być przywrócenie przesłanki zezwalającej na aborcję ze względu na upośledzenie płodu. Decyzja należy jednak do polskiego państwa. Usunięcie ciąży z ciężką wadą płodu jest co prawda obecnie legalne ze względu na zdrowie, w tym psychiczne, kobiety. Jednak po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. zadziałał efekt mrożący. Niektórzy lekarze nie wykonują aborcji, także wtedy, gdy kobieta ma do tego prawo.

18.12.2023

Uczelnia mogła znieważyć zwłoki, publikując na TikToku film z prosektorium

Pacjent Zawody medyczne

Uniwersytet w Siedlcach na oficjalnym kanale mediów społecznościowych opublikował film ze scenami z zajęć w prosektorium, a na nich widoczne ludzkie ciało. Tymczasem korzystanie ze zwłok w celach medycznych ma charakter wyjątkowy. Nie mieści się w tej definicji promocja kierunku lekarskiego. Kodeks karny za znieważenie zwłok przewiduje nawet pozbawienie wolności do dwóch lat. Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie zawiadomienia do prokuratury na razie składać jednak nie zamierza.

16.12.2023