Zniesienie obowiązku sprzedaży energii na giełdzie podniesie ceny

Domowe finanse Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Rząd rozważa zniesienie obowiązku sprzedaży energii elektrycznej wyprodukowanej w konwencjonalnych źródłach na zorganizowanej platformie obrotu energią. To spowoduje wzrost cen prądu w Polsce – ostrzega Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki. I dodaje, że w sytuacji głębokiego spadku PKB w 2020 roku polska gospodarka nie może sobie na to pozwolić.

26.10.2020

Szczepienia przeciwko grypie bez podatku dochodowego

Domowe finanse PIT Rachunkowość

W poniedziałek ogłoszony został projekt przepisów dotyczących zwolnienia z PIT szczepień przeciwko grypie finansowanych pracownikom przez ich pracodawców. Od takiego świadczenia nie trzeba będzie pobierać zaliczki na PIT. Rozporządzenie w sprawie zaniechania podatku ma objąć dofinansowania udzielone od marca 2020 roku.

26.10.2020

Skutki podatkowe nabycia spadku po ciotecznej babci

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Nabycie spadku od siostry babci spadkobiercy, czyli siostry matki jego matki, skutkuje zaliczeniem takiego spadkobiercy do drugiej grupy podatkowej jako zstępny rodzeństwa. Ma to wpływ na wysokość podatku od spadków i darowizn. Zwolnienie z podatku będzie w tym przypadku możliwe tylko do określonej kwoty.

24.10.2020

Otrzymaną darowiznę można przekazać dalej

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie nakładają obowiązku, aby otrzymaną w darowiźnie czy spadku rzecz trzymać przez jakiś czas. Właściwie można ją od razu przekazać dalej. Inaczej będzie tylko, jeśli zostanie ona sprzedana. Wtedy może bowiem pojawić się obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

21.10.2020

Zwrot spółdzielczych udziałów małżonkowi bez PIT

Domowe finanse PIT

Prawo z tytułu wypłaty udziałów po śmierci członka spółdzielni nie należy do spadku, a wypłata na rzecz osoby wskazanej w oświadczeniu na wypadek śmierci stanowi przychód z praw majątkowych podlegający opodatkowaniu. Jeśli jednak osobą uprawnioną do wypłaty udziałów jest małżonek i źródłem finansowania wkładu był majątek wspólny, to wypłata udziałów nie podlega opodatkowaniu PIT.

17.10.2020

Wynajem domku letniskowego z 8,5 proc. PIT

Domowe finanse PIT

Przychody uzyskane z wynajmu domku letniskowego nie są przychodami z działalności gospodarczej i mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 8,5 proc. Nie jest wymagane prowadzenie ewidencji przychodów. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa.

10.10.2020

Nabycie licytowanej nieruchomości podlega PCC

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse

Przy nabyciu nieruchomości egzekucyjnych istotna jest data uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nieruchomości, a nie data wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Te nabycia, dla których egzekucje wszczęto przed nowelizacją przepisów, a postanowienie o przysądzeniu wydano już po nowelizacji, podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

06.10.2020

Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych na wykonanie wyroku TK jeszcze poczekają

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Jest projekt ustawy regulującej zakres orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy. To pierwszy krok do zmian w systemie orzecznictwa o niepełnosprawności, które umożliwią wykonanie wyroku, w którym TK zakwestionował przepis uzależniający prawo do świadczenia pielęgnacyjnego od daty powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki.

05.10.2020

Zwrot pieniędzy za odwołane wycieczki – można korzystać z tarczy dla turystyki

Domowe finanse Koronawirus

Przepisy umożliwiające zwrot pieniędzy za imprezy turystyczne odwołane z powodu pandemii obowiązują dopiero od trzech dni, a już do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wpłynęło kilkadziesiąt tysięcy wniosków. By turyści otrzymali pieniądze, dane z ich wniosku muszą się zgadzać z tymi podanymi przez biuro podróży. Gdy nie będą, na pieniądze będzie trzeba poczekać dłużej.

03.10.2020

Polski MF będzie współpracował z estońską skarbówką

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy

Ministrowie finansów Polski i Estonii Jan Sarnowski oraz Martin Helme podpisali w Tallinie deklarację o pogłębionej współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT. Jak podkreśla MF, podpisanie deklaracji to kolejny etap realizacji planu zacieśniania partnerstwa między państwami w zakresie poprawy efektywności zwalczania oszustw podatkowych.

01.10.2020

ZUS: Ponad milion przyznanych bonów turystycznych

Domowe finanse Koronawirus

Przyznano już ponad milion bonów turystycznych na kwotę około 856 mln zł. Liczba zarejestrowanych płatności wyniosła prawie 300 tys. Od 1 sierpnia do 30 września br. ZUS zrealizował przeszło 54 tys. przelewów na łączną kwotę przekraczającą 200 mln zł. Tyle pieniędzy już trafiło bezpośrednio z projektu bon turystyczny na rynek turystyczny.

01.10.2020

Fundacje rodzinne i nowe zasady opodatkowania coraz bliżej

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

W Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad projektem ustawy o fundacjach rodzinnych. Podmioty te mają być wehikułem prawnym, pozwalającym polskim przedsiębiorcom w długim horyzoncie czasowym stworzyć zabezpieczenie majątku rodzinnego, bez uciekania się do transferu majątku za granicę. Nowe przepisy najprawdopodobniej zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku.

01.10.2020

Senat za ustawą rozszerzającą zwolnienia z podatku od spadków i darowizn

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Przyjęta przez Sejm regulacja poszerza krąg uprawnionych do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Do zwolnienia będą mieć prawo m.in. wychowankowie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Ustawę poparł też Senat - za było 97 senatorów, nikt się nie wstrzymał, a nie był przeciw.

30.09.2020

Ponad 900 mln złotych przekazali Polacy w ramach 1 procenta

Domowe finanse PIT

Rekordowe 907 milionów złotych przekazaliśmy organizacjom pożytku publicznego w formie 1 procenta w rozliczeniach PIT za 2019 rok. To o ponad 30 milionów więcej niż w poprzednim roku. Darowiznę przekazało prawie 15 milionów podatników. Każdy darczyńca przekazał średnio 61 złotych.

30.09.2020

Do ulgi prorodzinnej uprawniają alimenty tylko na pełnoletnie dzieci

Domowe finanse PIT

Warunkiem niezbędnym do zastosowania ulgi prorodzinnej w stosunku do małoletniego dziecka jest wykonywanie władzy rodzicielskiej, a nie samo jej posiadanie. W przypadku dziecka pełnoletniego do ulgi uprawnia utrzymywanie dziecka w związku z wykonywaniem, nawet przymusowo, obowiązku alimentacyjnego.

26.09.2020

Samochód dla niepełnosprawnego bez PCC

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Opieka zdrowotna

Prywatny zakup samochodu powoduje do zasady obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jeśli pojazd jest jednak kupowany przez osobę niepełnosprawną daniny płacić nie trzeba. W takim przypadku nie ma też obowiązku składania deklaracji podatkowej.

22.09.2020

Z ulgą mieszkaniową tylko kredyt zaciągnięty przed zbyciem nieruchomości

Domowe finanse PIT

Za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe uważa się kwoty poniesione na spłatę kredytu. Dotyczy to także odsetek od tego kredytu. Ważne jednak, by był on zaciągnięty przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości. Potwierdza to skarbówka i eksperci.

18.09.2020

Rządowy program budowy tanich mieszkań trafił do Sejmu

Domowe finanse Budownictwo

Mieszkania budowane w ramach nowego pakietu budowlanego będą o ok. 30 proc. tańsze niż te stawiane przez deweloperów - deklaruje rząd. Jak mówiła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, projekt ustaw mieszkaniowych, którymi zajmie się Sejm, to alternatywa dla kredytów.

17.09.2020

Bank płaci czynsz za przejęty lokal, ale to nie jest przychód tracącego nieruchomość

Domowe finanse PIT

Podatnik nie odnosi wymiernej i definitywnej korzyści materialnej w związku z opłacaniem przez bank opłat za zajmowany przez niego bezpodstawnie lokal. Nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie ma też obowiązku rozliczenia w zeznaniu rocznym przychodu wykazanego przez bank w informacji PIT-11.

12.09.2020

Rządowy pakiet ma ułatwić lokatorom przejmowanie mieszkań na własność

Domowe finanse Budownictwo

Możliwość wyboru przez lokatorów pomiędzy stabilnym najmem, bez wiązania się z bankiem wieloletnim kredytem, a zakupem mieszkania na własność - to cel proponowanego przez rząd pakietu mieszkaniowego, którym Sejm ma zająć się na najbliższym posiedzeniu plenarnym. Nowe przepisy mają m.in. umożliwić uzyskanie wynajmowanego lokalu na własność.

11.09.2020