Organizacje chcą, by Komisja Wenecka zbadała nowelizację ustawy o SN

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Organizacje współpracujące z Komitetem Obrony Sprawiedliwości skierowały apel, adresowany do Marszałka Senatu oraz przewodniczących Komisji Ustawodawczej i Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji o zwrócenie się do Komisji Weneckiej o przygotowanie pilnej opinii dotyczącej uchwalonej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. W ubiegły piątek ustawę przyjął Sejm i przekazał ją do Senatu.

16.01.2023

Dyrektor z MS w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Postanowieniem Prezydenta RP z 21 grudnia 2022 r. sędzia Dariusz Pawłyszcze został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej, gdzie jest najwięcej wakatów. Pierwsza uchwała KRS w tej sprawie była uchylona przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jako sprzeczna z prawem, za drugim podejściem doszło do nominacji.

16.01.2023

Dr Białecki: Nielojalne działania w postępowaniu to przejaw nadużycia prawa procesowego

Wymiar sprawiedliwości

Praktyka pokazuje, że strony czasami podejmują nieetyczne działania. Są przy tym często pomysłowe. Dostrzegam brak narzędzi, które w sposób skuteczny przeciwdzialyby takim sytuacjom. Nie można jednak zapominać o istniejących regulacjach procesowych, które w takich przypadkach mogłyby być wykorzystane - wskazuje dr Marcin Białecki.

15.01.2023

Adwokaci i radcy chcą uchylenia przepisów covidowych - w tym jednoosobowych składów

Wymiar sprawiedliwości

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przyjęło uchwałę dotyczącą propozycji nowelizacji tarczy antykryzysowej. Chodzi o przepisy, których celem było wsparcie sądów w czasie pandemii. Adwokatura uważa, że teraz te dotyczące jednoosobowych składów, wstrzymania biegu przedawnienia karalności czy posiedzeń niejawnych w SN i NSA, powinny zostać uchylone.

14.01.2023

Sądy wiedzą, jak stosować areszt - MS nie widzi potrzeby zmian

Wymiar sprawiedliwości

Sądy mają odpowiednią świadomość uwarunkowań dotyczących stosowania oraz przedłużania tymczasowego aresztowania. Nie ma potrzeby modyfikacji przepisów - to odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie przewlekłości aresztu i tego, że nadal przepisy nie określają przesłanek jego przedłużania po wydaniu wyroku w pierwszej instancji.

14.01.2023

Dobrze rozwieść klienta to sztuka, więc kosztuje nawet 50 tys. zł

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Polskie rozwody nadal wiążą się z dużymi emocjami, trwają czasem latami, a byli partnerzy potrafią zaciekle walczyć o zestaw sztućców. A to, jak duży jest konflikt, czy strony domagają się orzeczenia o winie, czy potrafią podzielić wspólny majątek lub porozumieć się co do kontaktów z dziećmi i alimentów, wpływa na to, ile zapłacą swoim prawnikom. Stawki na rynku są mocno zróżnicowane - od kilku do nawet 50 tysięcy złotych.

14.01.2023

Nowelizacja ustawy o SN to krok do przodu, ale nadal sprzeczna z Konstytucją

Wymiar sprawiedliwości

Z sejmowych obrad nad kształtem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym wynika, że argumenty natury prawnej i konstytucyjnej nie będą miały wpływu na jej uchwalenie. Paraliż sądów, wzajemne testy niezawisłości i bezstronności sędziów, a wreszcie brak kompetencji i właściwego finansowania Naczelnego Sądu Administracyjnego, który będzie znacząco i nielegalnie obciążony - to główne zarzuty prezesów najważniejszych sądów w Polsce.

13.01.2023

TSUE: TVP bezprawnie zerwała współpracę z montażystą z powodu orientacji seksualnej

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Prawo europejskie

Orientacja seksualna nie może być podstawą odmowy zawarcia umowy z osobą prowadzącą działalność na własny rachunek – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I przypomniał, że dyrektywa o równym traktowaniu w zakresie zatrudnienia i pracy, obejmująca szeroki wachlarz działalności zawodowych, ustanawia ogólne ramy walki z dyskryminacją ze względu między innymi na orientację seksualną.

12.01.2023

Dr Kluczewska: Warto, by nieletni sprawca korzystał z pomocy obrońcy

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Jeśli sprawa dotyczy nieletniego sprawcy, celowe jest, aby dbać o udzielenie mu wsparcia i zapewnienie mu resocjalizacji. Tymczasem nowe przepisy nie są optymalne do realizacji tych celów. Jako praktyk uważam, że szczególnie problematyczna jest ograniczona uznaniowość sędziego przy wymierzaniu środka poprawczego - wskazuje adwokat dr Aleksandra Kluczewska.

12.01.2023

Sędzia Prusinowski odmawia orzekania i apeluje do neosędziów o opamiętanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Choćby Pani Prezes żądała wszczęcia tysiąca postępowań dyscyplinarnych, nie uciszy Pani tych tysięcy sędziów, którzy wiernie i z poświęceniem stoją na straży praw RP. Wolnych ludzi nie da się zastraszyć. Wolni ludzie pięknie śpiewają, szczególnie w chórze. Metody polityków, 'kij i marchewka' w sądownictwie się nie sprawdzają. Są zbyt toporne - takie słowa skierował prezes Piotr Prusinowski do prof. Manowskiej.

11.01.2023

Prezes Adwokatury apeluje o zmiany w wyborze sędziów do KRS

Wymiar sprawiedliwości

W Sejmie trwają pracę nad nowelizacją ustawy o Sadzie Najwyższym, która ma przekazać Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu sędziowskie "dyscyplinarki". Tymczasem prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego apeluje o zmiany w zakresie wyboru piętnastu sędziów – członków Krajowej Rady Sądownictwa.

11.01.2023

Sędziowie i prokuratorzy walczą o swoje wynagrodzenia - coraz więcej pozwów

Wymiar sprawiedliwości

W całej Polsce wydano już co najmniej kilka nakazów zapłaty dotyczących wynagrodzeń sędziów, a część spraw - m.in. dotyczących prokuratorów jest na etapie odpowiedzi na pozew i zgłaszania wniosków dowodowych. Na razie chodzi o 2022 r. Sędziowie liczą, że ich spraw nie wstrzymają skargi prezesów SN i NSA do Trybunału Konstytucyjnego, a prokuratorzy, że akcja kierowania pozwów stanie się masowa.

10.01.2023

Nie można cofnąć wyboru ławnika, odwołanie tylko po wyroku dyscyplinarnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zaangażowanie polityczne wybranych do Sądu Najwyższego ławników przez Senat nie stanowi podstawy do odmowy przyjęcia od nich ślubowania. Oznacza jedynie próbę niedopuszczenia ich do orzekania i wpływanie na obsadę składów sędziowskich. Jedyną drogą odwołania jest postawienie im zarzutów dyscyplinarnych i orzeczenie przez sąd, że dopuścili się działań nieetycznych. Tak uważają prawnicy i sami ławnicy.

10.01.2023

Biegły pilnie potrzebny, a ustawy jak nie było, tak nie ma

Wymiar sprawiedliwości

Biegli są istotnym elementem wymiaru sprawiedliwości, ale też - jak podkreślają prawnicy - jedną z głównych jego bolączek. Do prac nad ustawą o biegłych podchodzono wielokrotnie, ale po propozycji z przełomu 2018/2019 r., w której pierwsze skrzypce miał grać krakowski Instytutu Ekspertyz Sądowych, temat ucichł. Teraz wraca m.in. dlatego, że w tym roku ma ruszyć Krajowy Rejestr Mediatorów, a zdaniem biegłych takie rozwiązania sprawdziłoby się także dla nich.

10.01.2023

Skarga nadzwyczajna - dług mieszkaniowy rodziców, gdy pozwany był dzieckiem

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Młody człowiek ma zapłacić 62,5 tys. zł długu mieszkaniowego rodziców, choć powstał on w części, gdy był jeszcze małoletni oraz gdy potem się wyprowadził. Sąd wydał taki nakaz zapłaty z pozwu miasta, choć nie sposób z niego ustalić, w jakim okresie powstały dochodzone należności. Zdaniem RPO, materiały sprawy nie były wystarczające do wydania nakazu zapłaty przez sąd wobec tego pozwanego.

09.01.2023

Coraz dłuższe terminy rozpoznawania spraw frankowych

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Rośnie liczba spraw frankowych trafiających do sądów, co skutkuje tym, że sądy są coraz bardziej „zatkane”. Powstanie tzw. wydziału frankowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie miało przyspieszyć rozpoznawanie spraw dotyczących kredytów indeksowanych i denominowanych do CHF, ale w praktyce skumulowało się tam tyle spraw, że oczekiwanie na wyrok trwa tam najdłużej.

09.01.2023

Wyrok wstępny szansą na szybsze postępowania, ale według prawników potrzebne są zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Wyroki wstępne mają przyspieszać postępowania, ale sądy decydują się na nie dość rzadko. Bywa też, że odmawiają wydania takiego wyroku, a po kilkunastomiesięcznej batalii o wysokość szkody, wydają wyrok oddalający - wynika z jednego ze zgłoszeń do akcji Poprawmy prawo. W ocenie jego autora warto by wprowadzić zmiany - np. obowiązek wydania takiego wyroku, gdy wnioskuje o to strona.

09.01.2023

SN: Sędzia uniewinnił swego pożyczkodawcę i stracił urząd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia sądu rejonowego prowadził, i to korzystnie, sprawy osoby, od której pożyczył pieniądze. Nie uznał też za stosowne złożenie wniosku o wyłączenie. A co więcej, pożyczając pieniądze od oskarżonego w sposób jaskrawy naruszył zasady etyki zawodowej. Za to przewinienie został złożony z urzędu. Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN uznała wyrok sądu I instancji za słuszny.

09.01.2023