Prezes SO w Kielcach: W sądzie pracy warto wprowadzić opłatę dla firm

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Połowę wpływu w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych generują firmy. Skarżą każdą decyzję ZUS, bo za to nie płacą. Warto też zastanowić się, czy sprawy związane ze stwierdzeniem niepełnosprawności muszą trafiać do sądu. Rola decyzyjna sędziego w tych sprawach jest niewielka – uważa Ryszard Sadlik.

27.12.2018

Sąd: Odręcznie napisane pismo nie może nie mieć odpisów

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Prezes zarządu spółki wniósł skargę na orzeczenie referendarza sądowego. Został wezwany do złożenia odpisu skargi. Nie uczynił tego, więc skarga podlegała odrzuceniu. Nie ma znaczenia, że skarżący nie miał kopii złożonego w oryginale pisma do sądu - wyjaśnił Sąd Okręgowy w Szczecinie.

27.12.2018

RPO: Proces niepełnosprawnego skazanego za zabójstwo trzeba powtórzyć

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Niepełnosprawny intelektualnie mężczyzna został skazany, na podstawie własnych zeznań, za zamordowanie dwóch kobiet. W sprawie interweniuje rzecznik praw obywatelskich, którego zdaniem wyrok powinien być uchylony i przekazany do ponownego osądzenia.

24.12.2018

Prezydent zmiany w ustawie o SN podpisał, bo musiał

Wymiar sprawiedliwości

Odesłanie sędziów Sądu Najwyższego na emeryturę było jak najbardziej uzasadnione - twierdzi prezydent Andrzej Duda. I wyjaśnia, że ustawę przywracającą ich do orzekania podpisał pod presją, ponieważ od postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Polska nie ma już gdzie się odwołać.

24.12.2018

Prawo do sądu nie oznacza prawa do wnoszenia niedopuszczalnych zażaleń

Wymiar sprawiedliwości

Z wynikającego z Konstytucji prawa do sądu nie można wywodzić, że strona może dokonywać zaskarżenia orzeczeń niezaskarżalnych. Jeśli zatem przepisy przewidują, że nie można pewnych orzeczeń zaskarżyć, to nie można opierać swoich zażaleń na przepisach Konstytucji - orzekł Sąd Okręgowy w Rzeszowie.

24.12.2018

Forum sędziów: Rzecznicy naruszają sędziowską niezawisłość

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To ingerencja w sferę niezawisłości sędziowskiej, niedopuszczalna forma nacisku na sędziów z powodu wydanych przez nich orzeczeń, przejaw niedozwolonego nadużycia przysługujących uprawnień oraz próbę zastraszania całego środowiska sędziowskiego

23.12.2018

Prezydent o TSUE: zbyt daleko ingeruje w sprawy państw UE

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie prezydenta Andrzeja Dudy, to są praktyki groźna dla suwerenności Unii Europejskie i niebezpieczne. Jego zdaniem nie ma czegoś takiego, że orzeczenie TSUE uchyla czy zawiesza obowiązujące Polsce prawo, bo to jest decyzja polskiego parlamentu.

22.12.2018

Nowi sędziowie SN kwestionują status "starych" prezesów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie odbyło się zaplanowane na piątek 21 grudnia Kolegium Sądu Najwyższego, ponieważ nie przybyli na nie sędziowie kierujący pracami dwóch nowych izb SN oraz reprezentanci tych izb. Wyjaśnili, że nie będą brać udziału w pracach tego organu dopóki nie zostanie opublikowana nowelizacja ustawy o SN.

21.12.2018

Rzecznicy badają, czy sędzia kandydujący w wyborach powinien zrzec się urzędu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Wybory

Kandydując w wyborach na prezydenta miasta sędzia powinien rozważyć zrzeczenie się urzędu przed kampanią wyborczą - uznała Krajowa Rada Sądownictwa. Podkreśliła, że sędzia pozostający w służbie czynnej nie może jednocześnie prowadzić kampanii wyborczej i sprawować wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem RPO wystarczy, by wziął na ten czas urlop

20.12.2018

I prezes SN zażenowana wypowiedzią prezydenta

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Stwierdzenie, że nie stosujemy się do prawa chyba wynika z takiego niezrozumienia tego, że jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i obowiązują nas orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE - powiedziała I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. I dodała, że jest zażenowana słowami prezydenta.

20.12.2018

Reforma procedury cywilnej konieczna, byle skuteczna

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Potrzebujemy zmian w procedurze cywilnej, które umożliwią usprawnienie i przyspieszenie postępowań w sądach. Przygotowane przez rząd zmiany idą w tym kierunku, ale nie ma pewności, czy przyniosą pożądany efekt. Np. proponowana odrębna procedura gospodarcza już kiedyś była, a procesy nie przebiegały sprawniej - mówi radca prawny Dariusz Skuza.

20.12.2018

KE w styczniu oceni zmiany w polskim Sądzie Najwyższym

Wymiar sprawiedliwości

Polska powinna do 17 stycznia 2019 r. przedstawić raport ws. wdrożenia nakazu Trybunału Sprawiedliwości UE. W tym czasie swoją ocenę nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym przygotuje też Komisja Europejska. KE na razie nie wypowiada się na temat możliwości wycofania skargi z TSUE.

19.12.2018

Podwyżki dla pracowników sądów z dodatków sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Fundusze na obiecane pracownikom sądów podwyżki i nagrody mają pochodzić m.in. z likwidacji z dodatków dla sędziów, w tym z dodatku mieszkaniowego - poinformował w środę wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. I dał do zrozumienia, że to reakcja na poparcie, jakiego żądaniom płacowym pracowników sądów udzieliły stowarzyszenia sędziowskie.

19.12.2018

Prezydent: Sędziowie wracający do SN złamali konstytucję

Wymiar sprawiedliwości

Działania grupy sędziów, którzy po wydaniu orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE powrócili do Sądu Najwyższego, uznając, że stali się znów sędziami czynnymi, stanowią złamanie konstytucji - stwierdził prezydent Andrzej Duda. - Działania prezesów i sędziów były zgodne z prawem - komentował rzecznik SN Michał Laskowski

18.12.2018

Prezes TK: Ustabilizowaliśmy Trybunał w 2017 roku

Wymiar sprawiedliwości

Rok 2017 był rokiem stabilizacji funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego - oceniła we wtorek prezes TK Julia Przyłębska. I podała na to liczne przykłady, w tym statystyczne. Nie odniosła się jednak do znacznego spadku liczby spraw wpływających i wydawanych przez TK wyroków.

18.12.2018

Sądy wciąż są bliżej papieru i nie nadążają za technologią

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Nowe technologie mają ułatwiać komunikację obywateli z sądami oraz przyspieszać i usprawniać postępowania. Jednak zdaniem ekspertów w przypadku wymiaru sprawiedliwości nie może być mowy o e-rewolucji. Zmiany muszą następować stopniowo tak, aby nie ograniczyć dostępu do sądu i sprawiedliwości tym, którzy nie czują się pewnie w cyfrowym świecie.

18.12.2018