Dziś Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN, które wybierze kandydatów na nowego prezesa

Wymiar sprawiedliwości

W piątkowe południe w Sądzie Najwyższym zbierze się zgromadzenie ogólne sędziów. Wyłoni pięciu kandydatów na nowego I prezesa SN, który zastąpi Małgorzatę Gersdorf. Jej kadencja upłynęła z końcem kwietnia. Spośród wskazanych kandydatur nowego I prezesa na sześcioletnią kadencję powoła prezydent.

08.05.2020

Za przemoc na bruk, ale... ze swoim laptopem - bliżej do natychmiastowej izolacji sprawców

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Nowela umożliwiająca policjantom nakazanie sprawcy przemocy opuszczenia mieszkania, mogła obowiązywać już po trzech miesiącach od wejścia w życie. W czasie prac w Senacie, mimo sugestii rządu, pozostawiono jednak 6 miesięcy. Prawnicy i organizacje pozarządowe są jednak zgodni, że to krok do przodu w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

08.05.2020

Komunikacja elektroniczna w sądach upadła, bo poczta nie zarobi

Wymiar sprawiedliwości

O niczym tak nie marzę, jak o wprowadzeniu elektronicznych doręczeń, jak też możliwości składania pism do sądów drogą elektroniczną. Korzyści dla sprawności sądownictwa byłyby przeogromne. Niestety na razie nie nastąpią. To zresztą nie pierwszy raz, gdy na drodze do komunikacji elektronicznej staje sądom... poczta - pisze sędzia Wojciech Łukowski

08.05.2020

Sędzia Żurek: Nadal wierzę w skuteczność prawa

Wymiar sprawiedliwości

Skierowałem pozew do SN, bo chcę by ustalono czy Kamil Zaradkiewicz jest prawidłowo powołanym sędzią. To oczywiście jest istotne z punktu widzenia mojego procesu dyscyplinarnego, ale jestem też w grupie sędziów, którzy starają się różnymi metodami prawnymi bronić praworządności - mówi sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego w Krakowie.

07.05.2020

Sędzia Waldemar Żurek domaga się od SN wyjaśnienia statusu Kamila Zaradkiewicza

Wymiar sprawiedliwości

Krakowski sędzia i były rzecznik KRS złożył w Sądzie Najwyższym wniosek o ustalenie, czy Kamil Zaradkiewicz jest prawidłowo powołanym sędzią. Chce by sprawę rozpatrzyła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, ze względu - jak uzasadnia - na fakt, że Zaradkiewicz pełni teraz czasowo obowiązki I prezesa SN.

07.05.2020

"Odmrażanie" sądów jednak nie tak szybko?

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Wiele wskazywało na to, że bieg terminów procesowych, sądowych i administracyjnych może zostać "odwieszony" lub zacząć biec już w połowie maja. Tarczą antykryzysową 3 - która wprowadza też m.in. e-rozprawy w sprawach cywilnych i administracyjnych - nie zajął się jednak jeszcze Senat, a kolejne posiedzenie Sejmu jest dopiero 14 maja.

07.05.2020

UE: Komisarz zaniepokojony sytuacją w polskim SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jestem zaniepokojony sytuacją w polskim Sądzie Najwyższym, jeśli chodzi o stanowisko prezesa tej instytucji - stwierdził w czwartek Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. I przypomniał, że Komisja Europejska czeka na odpowiedź Polski w sprawie procedury naruszeniowej.

07.05.2020

Rada Legislacyjna: Wszystkie sprawy restrukturyzacyjne powinny być pilne w czasie pandemii

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Wszystkie sprawy upadłościowe i restrukturyzacyjne powinny być traktowane jako pilne - uważają eksperci Rady Legislacyjnej. Wymagałoby to zmiany przepisów już dwa razy znowelizowanych w marcu 2020 roku i powinno dotyczyć spraw prowadzonych po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego. Rada dostrzega też, że nowe przepisy działają na niekorzyść wierzycieli.

07.05.2020

Romanowski: Będą szkolenia dla policjantów z szybkiej izolacji sprawców przemocy

Wymiar sprawiedliwości

Program szkoleń jest już przygotowany, wkrótce mają ruszyć. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewni ekspertów, m.in. prawników, psychologów, psychoterapeutów, którzy będą uczyć policjantów jak oceniać, czy powinni wydać nakaz opuszczania lokalu w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie - mówi Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

07.05.2020

Sąd Najwyższy oceni ważność wyborów dopiero po sprawozdaniu PKW

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy nie działa z urzędu w sprawie oceny ważności wyborów. Dopiero, kiedy wpłynie sprawozdanie z Państwowej Komisji Wyborczej, SN może zacząć podejmować działania zmierzające do oceny ważności wyborów i podejmie uchwałę. Ale na razie wybory nie zostały odwołane - takie jest stanowisko Sądu Najwyższego w sprawie ewentualnego unieważnienia wyborów prezydenckich.

07.05.2020

Pod hasłem koronawirusa zmiany w prokuratorskim postępowaniu dyscyplinarnym

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Tarcza antykryzysowa 3 to także szereg regulacji, które z samym przeciwdziałaniem COVID-19 niewiele mają wspólnego. Jedną z nich jest przepis, zgodnie z którym członek Sądu Dyscyplinarnego przy Prokuratorze Generalnym, którego kadencja upłynie, ma nadal rozpoznawać niezakończone sprawy. To sposób na niepokornych - mówi część prokuratorów.

07.05.2020

"Wrzutki" do specustaw bez związku z pandemią i niektóre na dłużej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ustawy antykryzysowe służą rządzącym także do "przemycania" rozwiązań budzących wątpliwości i - co gorsza - mających obowiązywać także po kryzysie. To np. zmiany dotyczące odwoływania prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, sposobu wyboru delegatów do samorządu prokuratorów czy modyfikacja przesłanek powoływania członków komisji ds. pedofilii.

07.05.2020

SN: Warunkowe zawieszenie przy karze łącznej było niemożliwe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd rejonowy nie zauważył, że zmieniły się przepisy kodeksu karnego wykonawczego i błędnie warunkowo zawiesił skazanemu wykonanie kary łącznej dwóch lat pozbawienia wolności. Sąd Najwyższy w Izbie Karnej orzekł, że w tym przypadku stosowanie tej instytucji nie było dopuszczalne, więc skazany musi karę odbyć.

07.05.2020

SN: Przywrócenie spraw do Izby Dyscyplinarnej było konieczne

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Kamil Zaradkiewicz wykonujący obowiązki I prezesa SN uchylił decyzję poprzedniej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf w sprawie przekazywania spraw rozpatrywanych dotychczas przez Izbę Dyscyplinarną do innych izb tego sądu. Sędzia Tomasz Przesławski, prezes tej izby, wskazuje w wydanym oświadczeniu, że taka decyzja była konieczna.

06.05.2020

Prezydent powołał 6 nowych sędziów Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W środę 6 maja br. Prezydent Andrzej Duda wręczył akty powołania sześciu osobom do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego. Trzy osoby zostały powołane do Izby Dyscyplinarnej, dwie do Karnej i jedna do Izby Pracy. Nowo powołani sędziowie złożyli wobec Prezydenta RP ślubowanie.

06.05.2020

KE: Prawo unijne ponad krajowym, wyroki TSUE trzeba wykonywać

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Prawo unijne ma prymat nad prawem krajowym, orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich sądów krajowych - stwierdził komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni, komentując wyroku niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie działań Europejskiego Banku Centralnego. Polskie MS uznaje ten wyrok jako ważny w sporze z KE o zmiany w sądownictwie.

06.05.2020

Polskie obywatelstwo będzie wymogiem także dla asesorów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Konieczne będzie posiadanie wyłącznie obywatelstwa polskiego przez asesorów sędziowskich i prokuratorskich, inaczej nie otrzymają oni stanowisk, a stypendia im przydzielone w czasie kształcenia będą musieli zwrócić - zakłada nowelizacja ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. To uzupełnienie przepisów, które dotyczą już sędziów.

06.05.2020

Nie tylko e-doręczenia - radcy postulują zmiany w tarczy antykryzysowej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Możliwość podpisywania uchwał samorządu o charakterze decyzji administracyjnej przez przewodniczącego, lub osobę go zastępującą, zawieszenie biegu terminów w wyborach w samorządzie oraz możliwość przeprowadzenia e-postępowań dyscyplinarnych - to zmiany, które w tarczy antykryzysowej proponują radcy prawni.

06.05.2020

Prof. Grzelak: Koronawirus wprowadza restrykcje, które z nami zostaną

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzone obecnie obostrzenia mają chronić przed COVID-19, ale gdy zagrożenie chorobą minie, ograniczenia praw człowieka w dużym zakresie nie. Nie jest to jednak wyłącznie problem Polski, bowiem w Europie widać podobny trend. Zaczynamy odchodzić od ochrony praw jednostki, stawiając na zbiorowe, kolektywne prawa, chroniące całą społeczność - mówi dr hab. Agnieszka Grzelak

06.05.2020

Epidemia okazją do ograniczenia samorządu prokuratorów

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Tarcza antykryzysowa 3 wprowadza zmiany dotyczące samorządu, które w ocenie prokuratorów, marginalizują jego funkcje. Kolegia i zgromadzenia nie będą już rozpatrywały spraw innych, niż te określone w ustawie, a w skład zgromadzeń w prokuraturze regionalnej ma wejść kadra kierownicza prokuratur podległych. To ubezwłasnowolnienie samorządu - mówią śledczy.

06.05.2020