COVID-19 uderza w rynek prawniczy, kancelarie walczą o przetrwanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Kancelarie prognozują, że ich przychody spadną w najbliższych dwóch miesiącach średnio o 37 proc., jednak co piąty badany wskazuje na spadek aż o 80 proc. W gorszej sytuacji są adwokaci, szczególnie ci od spraw sądowych, w nieco lepszej radcowie prawni. Nie ma jednak wątpliwości, że zaczyna się walka o klienta, w której narzędziami będą nowe technologie i umiejętność reagowania na potrzeby rynku.

27.04.2020

Sędzia Morawiec: Problemy z karaniem alimenciarzy to skutek niedbalstwa ustawodawcy

Prawnicy Prawo rodzinne

Sąd Najwyższy wyjaśnił wątpliwości co do sposobu wykładni art. 209 kk dotyczący uchylania się zobowiązanego od obowiązku alimentacyjnego, którego nowelizacja została dokonana w sposób nieprzemyślany i bez konsultacji z praktykami - ocenia Beata Morawiec, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.

25.04.2020

Mediacja tarczą antykryzysową dla Temidy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do sądów powszechnych w I półroczu 2019 roku wpłynęło 8,5 mln nowych spraw, to o przeszło 830 tysięcy więcej w porównaniu z tożsamym okresem 2018 r. Nie ma przy tym podstaw, aby twierdzić, że napływ ten w kolejnych latach będzie mniejszy. Stan epidemii uwidocznił jak ważne jest sprawne i szybkie funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości - pisze adwokat i mediator Karolina Wrąbel.

25.04.2020

Wiceminister: Trybunał Konstytucyjny zdecyduje, czy Polska będzie wykonywać wyroki TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Konstytucyjny jest sądem ostatniego słowa w Polsce nawet wobec orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE - powiedział w piątek wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Tymczasem dzień wcześniej komisarz UE stwierdził, że Polska musi wykonać postanowienie w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. I zagroził sankcjami.

24.04.2020

Prof. Zagrodnik: Polski proces karny trudny dla oskarżonych

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W polskim modelu procesu karnego dochodzi do konfrontacji oskarżonego z aparatem państwa, jego organami, z ich szerokim zapleczem personalnym, aparatem techniczno-organizacyjnym i zasobami finansowymi. Osoba nieprzygotowana do tego jest bez szans, a obrońca jest prawdziwą ostoją nie tylko interesów oskarżonego, ale również szerzej rozumianych praw i wolności - mówi prof. Jarosław Zagrodnik.

24.04.2020

Prokuratura zatrzymała podejrzanego o wyciek danych sędziów

Prawo karne Prawnicy RODO

Prokuratura Regionalna w Lublinie zatrzymała 29-letniego Krzysztofa J. podejrzanego o wyciek danych z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Mężczyzna jest pracownikiem jednej z firm zewnętrznych, z którą KSSiP zawarła umowę o świadczenie usługi zarządzania zasobami serwerowymi.

23.04.2020

W PE krytyka Polski za ograniczanie niezależności sądownictwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Podczas debaty zorganizowanej w czwartek w komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego przedstawiciele największych grup politycznych wypowiedzieli się krytycznie o sytuacji w sferze praworządności w Polsce. Polemizował z nimi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, ale nie przekonał ani europosłów, ani komisarza ds. sprawiedliwości.

23.04.2020

Komisarz UE ostrzega Polskę przed niewykonaniem wyroku TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące i nie mogą być podważane przez sądy krajowe, nawet te konstytucyjne - oświadczył w czwartek unijny komisarz sprawiedliwości Didier Reynders. Zapowiedział, że Komisja będzie z uwagą przyglądała się sytuacji w SN, a on nie zawaha się przed poproszeniem kolegium KE o podjęcie odpowiednich środków.

23.04.2020

Pomoc z Urzędu Pracy kosztem podatkowym kancelarii prawnej

Prawnicy PIT Małe i średnie firmy

Wydatki na zakup składników majątku firmowego, których jednostkowa wartość początkowa nie przekracza 10 tys. zł, nabyte przy wykorzystaniu jednorazowej pomocy z Urzędu Pracy, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Możliwość ta istnieje, mimo, że przyznane środki korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT.

23.04.2020

TK: Wyroki w sprawie uchwały SN ze sporem o bezstronność w tle

Prawnicy

Prawo części sędziów Trybunału Konstytucyjnego do orzekania kwestionuje nie tylko Rzecznik Praw Obywatelskich i I prezes Sądu Najwyższego, ale także niektórzy sędziowie tego Trybunału. Piotr Pszczółkowski twierdzi, że niejasne są procedury rozpatrywania wniosków o wyłączenie sędziów. I niektórzy z nich orzekają we własnych sprawach.

23.04.2020

Europejska Sieć Rad Sądownictwa przygotowuje wykluczenie polskiej KRS 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zarząd Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) przygotował już wniosek w sprawie usunięcia ze swojego grona polską Krajową Radę Sądownictwa. Zdaniem tej organizacji, KRS działa wbrew interesom europejskiej przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. KRS ma miesiąc na przedstawienie swojego stanowiska w tej sprawie.

22.04.2020

Prezydent: Powołam osobę kierującą Sądem Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ponieważ zgromadzenie Sądu Najwyższego nie wyłoniło w wymaganym przez ustawę terminie kandydatów na pierwszego prezesa, mimo że mogło się ono odbyć, powierzę pełnienie obowiązków I prezesa Sądu Najwyższego jednemu z sędziów SN - zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

22.04.2020

Urzędy skarbowe chcą mieć dostęp do list adwokatów

Prawnicy

Trwają rozmowy pomiędzy Naczelną Radą Adwokacką a przedstawicielami organów administracji skarbowej o możliwości udostępnienia danych o adwokatach - dowiedziało się Prawo.pl. Z uzyskanych informacji wynika, że etap jest wstępny i ma chodzić o możliwość weryfikacji uprawnień do wykonywania zawodu. Jednak cześć adwokatów jest tym zaniepokojona.

22.04.2020

W czasach koronawirusa zaczyna się wojna o alimenty

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po zaledwie kilku tygodniach epidemii do komorników już zgłaszają się dłużnicy alimentacyjni twierdząc, że nie są w stanie spłacać zobowiązań. Coraz więcej takich spraw trafia też do sądów. Na ostateczne rozstrzygnięcia na razie nie ma co liczyć - rozprawy wyznaczane są za kilka miesięcy. Sprawy o alimenty nie zostały uznane w tarczy antykryzysowej za pilne.

22.04.2020

Pięciu sędziów TK: Sporu kompetencyjnego nie ma, ale będzie zamęt prawny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie było i nie ma sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a Sejmem, ani między prezydentem a SN - twierdzą sędziowie Trybunału, którzy zgłosili zdania odrębne do wydanego we wtorek wyroku. Wskazali m.in., że wniosek Marszałek Sejmu wpłynął zanim powstała zaskarżona uchwała SN, a do tego TK pośrednio uchylił wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

22.04.2020

Czas na wznowienie pracy sądów? Jest projekt grupy adwokatów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rozpoczęcie biegu zawieszonych obecnie terminów procesowych i sądowych, wznowienie rozpoznawania spraw przez sądy, a wszystko to przy wykorzystaniu możliwości technologicznych i zapewnieniu bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego w sądach i na salach rozpraw - zakłada projekt grupy adwokatów. Petycja w tej sprawie przesłana została do Sejmu, Senatu i Rady Ministrów.

21.04.2020

KE: Polska ma uznawać wyroki Trybunału Sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich władz i sądów krajowych i powinny być w pełni szanowane - w ten sposób Komisja Europejska odniosła się do poniedziałkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za sprzeczną z Konstytucją i nieważną uchwałę Sądu Najwyższego z 23 stycznia.

21.04.2020

TK: Spór kompetencyjny przesądzony na rzecz prezydenta i Sejmu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny orzekł 21 kwietnia br., że Sąd Najwyższy w związku z orzeczeniem sądu międzynarodowego nie ma kompetencji do dokonywania wiążącej wykładni przepisów w zakresie powoływania sędziów przez Krajową Radę Sądownictwa. - Powołanie sędziego jest wyłączną kompetencją Prezydenta RP i nie może być podważane przez uchwały SN - stwierdził TK.

21.04.2020

Prof. Zoll: TK nie może oceniać uchwał Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny nie jest uprawniony do oceny wyroków i uchwał Sądu Najwyższego. To jest całkowicie sprzeczne z istotą i misją tej instytucji - mówi prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. I dodaje, że w orzeczeniu dotyczącym uchwały trzech izb SN Trybunał zrobił coś, co w państwie prawnym jest niedopuszczalne.

21.04.2020

TK: Uchwała trzech Izb Sądu Najwyższego niezgodna z Konstytucją

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny uznał, że uchwała trzech izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 r. jest niezgodna z Konstytucją RP, prawem unijnym i Europejską Konwencją Praw Człowieka. Zdaniem TK odsuwanie sędziego od orzekania zawarte w uchwale jest nieznane systemowi prawnemu, gdyż podważa powołanie sędziego przez Prezydenta RP. Wyrok zapadł większością głosów, zdanie odrębne zgłosiło trzech sędziów.

20.04.2020