Queritius - nowa kancelaria butikowa na międzynarodowym rynku prawniczym

Prawnicy Rynek

Z początkiem września rozpoczęła działalność kancelaria Queritius, która rozwija praktykę wyspecjalizowaną w sporach o charakterze międzynarodowym. Jest to pierwsza kancelaria na polskim rynku prawniczym o takim profilu działalności. Usługi kancelarii obejmują arbitraż, postępowania przed sądami międzynarodowymi oraz sądami Unii Europejskiej, a także sankcje międzynarodowe.

15.09.2020

Prawnicy informatyzują się, sądy nadal papierem stoją

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Koronawirus zdecydowanie zmienia rynek prawny. Kancelarie chcą być konkurencyjne, więc stawiają na nowe technologię, tymczasem w sądach wciąż dominuje papier. Wprawdzie sędziowie widzą już pierwsze przebłyski, ale przyznają, że ten proces potrwa. W ich ocenie konieczny jest jednolity system informatyczny we wszystkich sądach - który fikcję szybkiej komunikacji zmieni w e-rzeczywistość.

15.09.2020

Gajowniczek-Pruszyńska: Aplikacja adwokacka nadal najlepszym sposobem wejścia do zawodu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Aplikacja daje przyszłym adwokatom szansę na poznanie i zrozumienie istoty wykonywania tego zawodu. Osoby, które jej nie ukończyły a podchodzą do egzaminu lub ubiegają się o wpis na listę na podstawie tytułu naukowego lub doświadczenia mogą mieć i wielką wiedzę i duże doświadczenie, ale brakuje im praktycznego obeznania ze specyfiką zawodu - ocenia adwokat Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska,

15.09.2020

Egzamin zdany, a toga na wieszaku - rynek prawniczy zniechęca do zawodu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Z roku na rok zmniejsza się liczba osób, które zdają na aplikację, ale też tych, które podchodzą do egzaminów zawodowych i wpisują się na listy adwokatów czy radców prawnych. Wysycony rynek, klienci szukający oszczędności i... koronawirus - to aktualne bariery dla młodego pokolenia. Pasja i dobre chęci to zbyt mało, by je pokonać - mówią prawnicy.

14.09.2020

Kilka izb adwokackich już po zgromadzeniach, inne czekają na rozwój sytuacji

Prawnicy Koronawirus

Zgromadzenia izb adwokackich odbyły się już m.in. w Opolu i Radomiu. Z kolei adwokat Mikołaj Pietrzak (fot.) dziekan ORA w Warszawie, poinformował właśnie, że w obecnej sytuacji pod znakiem zapytania stoi możliwość przeprowadzenia zgromadzenia tej izby i to nie tylko w formie tradycyjnej, ale wirtualnej (zdalnej) i hybrydowej. Zastrzegł jednak, że jest przeciwny przedłużaniu kadencji.

13.09.2020

Adwokaci pytają MZ o przeciwdziałanie COVID-19

Prawnicy Koronawirus

Jakie są kryteria wydawania przez lekarzy decyzji o obowiązkowej hospitalizacji, izolacji lub kwarantannie, w związku z COVID-19, od kiedy osoba podejrzana zakażeniem jest formalnie objęta kwarantanną i co decyduje o skierowaniu na test - o te i inne kwestie pyta ministra zdrowia Adama Niedzielskiego Stowarzyszenie Adwokackie „Defensor Iuris”.

12.09.2020

SN: Należności komorników przedawniają się po trzech latach

Prawo cywilne Prawnicy

Stwierdzona prawomocnym postanowieniem komornika sądowego należność z tytułu opłat egzekucyjnych przewidzianych w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych przedawnia się w terminie właściwym dla przedawnienia kosztów sądowych, czyli po trzech latach - orzekł w uchwale Sąd Najwyższy.

12.09.2020

SN: Niewygodny prokurator bez kary za brak dyscypliny pracy

Prawnicy Prokuratura

Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej pozostawił bez rozpoznania kasację prokuratora generalnego od postanowienia o umorzeniu postępowania dyscyplinarnego wobec prokuratora Krzysztof Parchimowicz. Sąd stwierdził, że kasacja jest niedopuszczalna, gdyż postępowanie zakończyło się w fazie in rem, a prokuratorowi nie postawiono żadnych zarzutów.

11.09.2020

Adwokatura pracuje nad regulaminem zgromadzeń i zjazdu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Powołano specjalny zespół, który ma opracować projekt regulaminu odbywania zgromadzeń izb adwokackich i Krajowego Zjazdu Adwokatury w czasie obowiązującego stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19. Ma przy tym uwzględnić wszystkie formy możliwe prawnie i technicznie. Propozycja zostanie następnie przedstawiona prezydium NRA.

09.09.2020

Coraz więcej skarg podatników w sądach administracyjnych

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Ponad 70 tysięcy skarg wpłynęło w 2019 roku do sądów administracyjnych. Najwięcej rozstrzygnięć dotyczyło spraw podatkowych - ich liczba wzrosła. Osoby fizyczne wniosły ponad dwukrotnie więcej skarg, niż osoby prawne. Niemal połowa skarg kasacyjnych kierowanych do Izby Finansowej NSA dotyczyła podatku VAT.

09.09.2020

Nie wybrano następcy - Adam Bodnar zostanie rzecznikiem na dłużej

Prawnicy Administracja publiczna

Mimo kończącej się dziś kadencji obecny Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Adam Bodnar nie żegna się z tym urzędem, ponieważ nie został wybrany jego następca. Być może nawet będzie zajmował to stanowisko jeszcze dość długo, gdyż w obecnej sytuacji trudno będzie uzyskać wymaganą przez konstytucję zgodę Sejmu i Senatu na tego samego kandydata.

09.09.2020

MS obiecuje wsparcie dla radców w związku ze zjazdem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Radców Prawnych chce by listopadowy zjazd odbył się tradycyjnie, przygotowuje się jednak na ewentualność, że COVID -19 to utrudni lub wręcz uniemożliwi. We wtorek, 8 września - jak ustaliło Prawo.pl - jej przedstawiciele spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości i uzyskali deklaracje, że resort legislacyjnie pomoże.

09.09.2020

Szmid: Samorząd adwokatów słabnie, czas na zmiany

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zniesienie zakazu zatrudnienia na umowę o pracę jest jednym z naszych postulatów, zresztą tych najważniejszych. To istotna przewaga konkurencyjna radców prawnych i powód odpływu bardzo dobrych adwokatów do samorządu radcowskiego. Konieczne są jednak bezpieczniki gwarantujące naszą niezależność - ocenia adwokat Kamil Szmid, kandydat na dziekana warszawskiej ORA.

08.09.2020

Izba Dyscyplinarna: Kara dla asesora za bierność w śledztwie

Prawo karne Prawnicy

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uznała, że obwiniony były asesor prokuratorski ponosi winę nieumyślną polegającą na zaniechaniu czynności, czyli niezawiadomieniu sądu rodzinnego o przemocy w rodzinie zastępczej. Zginęło wtedy z rąk rodziców zastępczych dwoje dzieci. Asesor po ośmiu latach procesu został ukarany upomnieniem.

07.09.2020

Adwokaci chcą umów o pracę, bo kancelarie podupadły w pandemii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Koronawirus pogorszył sytuację wielu kancelarii, a prawnicy wieszczą, że przy drugiej fali będzie jeszcze gorzej. Coraz głośniej słychać o konieczności zniesienia zakazu zatrudniania adwokatów na umowę o pracę, bo ten i tak często jest omijany. Zwiększyłoby to ich konkurencyjność. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian w Kaleta osobiście pomysł popiera, ale... według niego taki krok rodzi pytanie o sens osobnych samorządów.

07.09.2020

Radcy prawni przygotowują się do organizacji zjazdu - wkrótce rozmowy z MS

Prawnicy Koronawirus

Krajowa Rada Radców Prawnych uważa, że listopadowy krajowy zjazd powinien się odbyć, i to w sposób tradycyjny. Taka konkluzja płynie z sobotniej debaty jej członków. Równocześnie - jak mówi Prawo.pl Maciej Bobrowicz, prezes Rady - wskazano, że w porządku powinny znaleźć się "tylko te materie, które są niezbędne - jak wybór organów i ustalenia wytycznych".

06.09.2020

Odpowiedź atakiem na atak - nie zawsze obroną konieczną

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Obrona konieczna, jest jednym z kontratypów. Zgodnie z Kodeksem karnym wyłącza bezprawność czynu zabronionego. Innymi słowy, dokonanie czynu w sytuacji obrony koniecznej oznacza, że sprawca nie będzie za niego ścigany. Są jednak jej granice. Istotą jest odpieranie zamachu. Jeśli następuje to kosztem dobra osoby trzeciej - nie będzie działaniem w ramach obrony koniecznej.

06.09.2020

W MS spotkanie w sprawie zgromadzeń i Krajowego Zjazdu Adwokatury

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej ma się spotkać w piątek, 4 września, z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości. Temat to organizacja zgromadzeń poszczególnych izb i Krajowego Zjazdu Adwokatury. Dzień później odbędzie się debata członków Krajowej Rady Radców Prawnych na temat sposobu przeprowadzenia radcowskiego zjazdu i rozwiązań legislacyjnych, które mają w tym pomóc.

04.09.2020

Szczepanek: E-sądy w pandemii szansą na szybki wyrok

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeszcze kilka lat temu elektroniczne sądy arbitrażowe traktowane były bardziej jak nowinka prawnicza, niż pełnokrwista alternatywa dla sądów państwowych. Odkąd jednak w 2013 roku dyrektywa Unii Europejskiej wprowadziła możliwość polubownego rozstrzygania sporów konsumenckich wyłącznie przez Internet, ich rozwój zdecydowanie przyśpieszył - podkreśla Robert Szczepanek, współtwórca Ultima Ratio, Pierwszego Elektronicznego Sądu Polubownego przy Stowarzyszeniu Notariuszy RP.

03.09.2020