Janusz O. z gminy Gnojeck złożył wniosek o zwrot nieruchomości zabranej bezprawnie na podstawie reformy rolnej wprowadzonej dekretem PKWN z 1944 roku. Wnioskodawca twierdził, że jest następcą byłych właścicieli majątku Sujkowskich liczących przed 1939 roku około 500 hektarów.
Księga wieczysta została zniszczona w czasie wojny, a zatem Janusz O. powinien przestawić inne dokumenty świadczące, że  jest spadkobierca po Annie O. córce Tadeusza Sujkowskiego. Janusz O. przedstawił wojewodzie jedynie dokumenty stwierdzające prawo do spadku po Barbarze i Aleksandrze O., ale organ miał wątpliwości, czy byli oni następcami prawnymi właścicieli majątku.

Czytaj też>>Dekret o reformie rolnej nie wymagał wydania decyzji..
W czasie postępowania administracyjnego zmarł Janusz O. , a w jego prawa wstąpił Juliusz O., który złożył skargę na umorzenie postępowania w tej sprawie.
Jako dowód Juliusz O. przedstawił dokument świadczący, że Januszowi O. Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie przyznała odszkodowanie w wysokości 9 tys. euro za użytkowanie ziemi w okresie okupacji hitlerowskiej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nakazał jeszcze raz zbadać sprawę wojewodzie, który utrzymał decyzję w mocy. Po ponownym zaskarżeniu umorzenia do WSA, sąd 11 czerwca 2013 r. uznał, że nie doszło do naruszenia prawa i poparł argumenty wojewody mazowieckiego o niewystarczającej dokumentacji sprawy.
Juliusz O. złożył skargę kasacyjną na ten wyrok. Jednak Naczelny Sąd Administracyjny ja oddalił. Zdaniem NSA dokument o przyznaniu odszkodowania przez fundację nie dowodzi, że skarżący był następca prawnym właścicieli majątku. Nie było też podstaw do zawieszania postępowania - podkreśliła sędzia Izabella Kulig-Maciszewska.  I dodała, że w tej sprawie ocenia się stan prawny na dzień wydania decyzji, a wtedy jeszcze nie przedstawiono dokumentu z fundacji.
NSA podkreślił, że umorzenie postępowania nie oznacza, że jeśli odnajdą się dokumenty lub świadkowie potwierdzą następstwo prawne wnioskodawcy, zawsze można jeszcze raz złożyć wniosek o zwrot majątku.

Sygnatura akt I OSK 2683/13, wyrok z 5 sierpnia 2015 r.


Elżbieta Klat-Górska
Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Komentarz