Nowelizacja ustawy lub ustanowienie nowego prawa w tej dziedzinie jest konieczne w związku z obowiązkiem wprowadzenia do polskiego porządku prawnego przepisów Unii Europejskiej dotyczących podziemnego składowania dwutlenku węgla, wynikających z przyjętej 23 kwietnia 2009 r. Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w tej sprawie. Jest ona związana z przyjęciem przez Unię Europejską zobowiązań do redukcji emisji dwutlenku węgla, powstającego przy spalaniu paliw kopalnych, w związku z próbami ograniczenia efektu cieplarnianego i spowolnienia obserwowanych zmian klimatycznych na Ziemi. Jest to pierwszy unijny akt prawny, który reguluje zagadnienia związane z geologicznym składowaniem dwutlenku węgla.
Jak można przeczytać w założeniach do projektu, wychwytywanie dwutlenku węgla i jego geologiczne składowanie jest uznawane za jeden z potencjalnych sposobów ograniczenia nadmiernej emisji tego gazu do atmosfery. Proces sekwestracji geologicznej dwutlenku węgla polega na wychwytywaniu go z instalacji przemysłowych, następnie przetransportowaniu do miejsca składowania i zatłoczeniu do odpowiedniej formacji geologicznej w celu trwałego przechowania. Technologia wychwytywania dwutlenku węgla oraz jego izolacji w formacji geologicznej, zwana technologią CCS (technologia wychwytu i składowania dwutlenku węgla -Carbon Capture and Storage - CCS), jest obecnie na etapie kilku projektów, realizowanych na świecie w niewielkiej skali technicznej. Brakuje natomiast doświadczeń w stosowaniu technologii CCS na skalę komercyjną.
Unijna dyrektywa CCS stanowi podstawę prawną do wdrażania technologii CCS w krajach Unii Europejskiej. Obowiązujące w Polsce prawo nie reguluje problematyki podziemnego składowania dwutlenku węgla, stąd konieczność dostosowania go do przepisów UE. Dyrektywa CCS zobowiązuje państwa członkowskie do wprowadzenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych do 25 czerwca 2011 r.
Nowe prawo pozwoli na składowanie CO2 pod ziemią
Zasady bezpiecznego składowania w podziemnych magazynach dwutlenku węgla uregulować mają przygotowane przez Ministerstwo Środowiska propozycje zmian w ustawie Prawo geologiczne i górnicze. Na świecie testowane są już pozwalające na to nowoczesne technologie, które możliwe sa także do zastosowania w Polsce. Jednak dotychczas polskie prawo nie przewidywało takiej możliwości.