Minister Krzysztof Kwiatkowski spotkał się 12 listopada br. z przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa - Stanisławem Dąbrowskim oraz członkami Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa - Romanem Kęską, Ewą Chałubińską i Beatą Morawiec. W odrębnym spotkaniu z ministrem uczestniczyli też przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia – prezes Irena Kamińska oraz Anna Korwin – Piotrkowska, Łukasz Piebiak i przewodniczący Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Lech Wiśniewski.
Przedmiotem obydwu spotkań były uwagi, zgłoszone przez środowiska sędziowskie, do projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Było zapewne o czym rozmawiać, ponieważ obie instytucje protestowały przeciwko proponowanym w ustawie rozwiązaniom, a także przeciwko formie prowadzonych przez resort konsultacji w tej sprawie.
Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" wydał 25 października br. oświadczenie w tej sprawie, w którym „wyraził sprzeciw wobec iluzorycznej formy konsultacji ze środowiskiem sędziowskim dotyczącej projektu zmian do ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych”.- Projekt z 30 kwietnia 2009 r. został nam przesłany do zaopiniowania, w wyniku czego stowarzyszenie zebrało szereg opinii, również w formie ankiet i opracowało szczegółowe stanowisko co do proponowanych zmian. Na spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości w dniu 10 września 2009r poinformowano nas, że na skutek uwzględnienia części postulatów środowiska sędziowskiego projekt zmienił kształt i zapowiedziano dalsze konsultacje. Obietnicy tej nie dotrzymano, ponieważ projekt opatrzony datą 12 października 2009 r. przekazany został do Rządowego Centrum Legislacji bez konsultacji ze środowiskiem pomimo, że zawarte w nim propozycje wielu uregulowań znacznie różnią się od tych, które wcześniej nam przedstawiono - można było przeczytać w uchwale.
Spór ma poważny charakter, ponieważ dotyczy rewolucyjnych zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych, które rząd zamierza wprowadzić. Zlikwidowane mają być m.in. zebrania przedstawicieli zgromadzeń ogólnych sędziów apelacji i zebrania przedstawicieli zgromadzeń ogólnych sędziów okręgów oraz wprowadzone mają być oceny okresowe sędziów. Zgodnie z proponowanymi zmianami dyrektor sądu apelacyjnego ma podlegać bezpośrednio ministrowi sprawiedliwości, a dyrektorzy sądów okręgowych i rejonowych - dyrektorowi sądu apelacyjnego.
Przeciwna projektowi jest też Krajowa Rada Sądownictwa, której zdaniem przyznałby on zbyt duże kompetencje dyrektorom sądów i ograniczyłby rolę samorządu sędziowskiego.Likwidacja zebrań zgromadzeń ogólnych sędziów spowoduje - ocenia KRS - że władza sądownicza zostanie pozbawiona reprezentacji na szczeblu centralnym.
Po uchwale Stowarzyszenia Iustitia z 25 października biuro prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości wydało oświadczenie polemizujące z zarzutami o nieprawidłowym przebiegu konsultacji projektu. Jednak chyba coś jest na rzeczy, skoro minister zdecydował się rozmawiać z KRS i Iustitią w tej sprawie.
Minister rozmawia z sędziami o ustawie
Szef resortu sprawiedliwości podjął rozmowy z przedstawicielami środowiska sędziowskiego o zmianach w Ustawie o ustroju sądów powszechnych. To może być sygnał pewnego uelastycznienia stanowiska, bowiem doszło do poważnego sporu o kształt te ustawy, zarówno co do kierunku proponowanych zmian, jak i sposobu ich konsultacji. Krajowa Rada Sądownictwa i Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia krytykują zmiany mające m.in.ograniczyć samorządność sędziowską.