Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 3 czerwca 2011 r., IPTPB3/423-39/11-2/IR, uznał za prawidłowe stanowisko podatnika, który uważa, że może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatki na zakup wieńców pogrzebowych i nekrologów w związku ze śmiercią pracownika oraz wydatki na zakup wiązanek okolicznościowych dla przechodzących na emeryturę pracowników.
Możliwość zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów przedmiotowych wydatków uzależnić należy od odpowiedzi na pytanie, czy ponoszone są w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością, stanowią dla niego wydatek o charakterze definitywnym oraz nie zostały wyłączone z możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Ponoszone przez podatnika wydatki wpływają pośrednio na poziom motywacji obecnych pracowników. Stanowią także element powszechnie obowiązujących reguł zachowania prawa zwyczajowego, co przyczynia się do zwiększenia efektywności pracy, sprawniejszej realizacji celów biznesowych, zwiększenia wyników finansowych i tym samym przychodu podatkowego.
Ponieważ podatnik kupuje wieńce, nekrologi oraz wiązanki okolicznościowe z własnych środków finansowych, w wyniku czego jego całkowity majątek zostaje o tę kwotę zmniejszony w sposób definitywny, należy uznać, że przesłanka definitywnego poniesienia kosztu przez podatnika jest także spełniona.
Wydatki te nie zostały wymienione w katalogu wydatków, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Dodatkowo, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji. Zgodnie ze słownikową definicją terminu ,,reprezentacja”, należy wskazać, iż pojęcie to oznacza okazałość, wystawność, wytworność w czyimś sposobie życia, związaną ze stanowiskiem lub pozycją społeczną. Powyższe działania w żaden sposób nie są okazałe, wystawne czy wytworne, a jedynie realizują podstawowe kanony kultury i zasady współżycia społecznego przyjęte w Polsce. Podatnik nie działa w celu uwypuklenia swojej zasobności, a jedynie realizuje obowiązkowe w naszej kulturze normy społeczne. Wydatki te nie są więc ponoszone w celach reprezentacyjnych.
Tym samym wydatki na zakup wieńców, nekrologów i wiązanek okolicznościowych spełniają łącznie wszystkie niezbędne warunki do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line