Zgodnie z ustawą z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. Nr 52, poz. 379), zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej przysługuje producentom rolnym - osobom fizycznym, osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, będącym posiadaczami gospodarstw rolnych w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.
Składający wniosek o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej musi m.in. być posiadaczem gospodarstwa rolnego w momencie składania wniosku i powierzchni użytków rolnych, które wykazał we wniosku, a które w ewidencji gruntów i budynków na dzień 1 kwietnia są wykazane jako użytki rolne. Zgodnie z wyjaśnieniem Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 marca 2010 r., Fgr.075-33/10/1365, LEX nr 42121 w przypadku, gdy producent rolny wydzierżawi, sprzeda lub przekaże gospodarstwo, to nie będąc już posiadaczem użytków rolnych w dniu składania wniosku nie może ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego na wydzierżawione, sprzedane lub przekazane użytki rolne.
Wniosek wnosi się do wójta, burmistrza (prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów będących w posiadaniu producenta. Wzór wniosku jest zawarty w załączniku do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 31 maja 2006 r. (Dz. U. Nr 103, poz. 706). Do wniosku producent rolny musi załączyć faktury VAT albo ich kopie, stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie 6 miesięcy poprzedzającym datę złożenia wniosku oraz odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, w przypadku gdy producent rolny podlega wpisowi do tego rejestru. Zwrot będzie przyznany w formie decyzji w ciągu 30 dni.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line