W czasach koronawirusa zaczyna się wojna o alimenty

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po zaledwie kilku tygodniach epidemii do komorników już zgłaszają się dłużnicy alimentacyjni twierdząc, że nie są w stanie spłacać zobowiązań. Coraz więcej takich spraw trafia też do sądów. Na ostateczne rozstrzygnięcia na razie nie ma co liczyć - rozprawy wyznaczane są za kilka miesięcy. Sprawy o alimenty nie zostały uznane w tarczy antykryzysowej za pilne.

22.04.2020

RPO pyta ministra sprawiedliwości o ustawę o biegłych

Wymiar sprawiedliwości

To jedna z najbardziej wyczekiwanych regulacji i przez samych biegłych i przez sędziów oraz prawników. Prace nad nią trwają od lat, ponad rok temu powstała robocza wersja, została jednak skrytykowana przez oceniających ją ekspertów i...słuch po niej zaginął. Teraz do sprawy wraca Rzecznik Praw Obywatelskich - wskazuje, że potrzeba kompleksowej ustawy jest pilna.

21.04.2020

Czas na wznowienie pracy sądów? Jest projekt grupy adwokatów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rozpoczęcie biegu zawieszonych obecnie terminów procesowych i sądowych, wznowienie rozpoznawania spraw przez sądy, a wszystko to przy wykorzystaniu możliwości technologicznych i zapewnieniu bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego w sądach i na salach rozpraw - zakłada projekt grupy adwokatów. Petycja w tej sprawie przesłana została do Sejmu, Senatu i Rady Ministrów.

21.04.2020

KE: Polska ma uznawać wyroki Trybunału Sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich władz i sądów krajowych i powinny być w pełni szanowane - w ten sposób Komisja Europejska odniosła się do poniedziałkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za sprzeczną z Konstytucją i nieważną uchwałę Sądu Najwyższego z 23 stycznia.

21.04.2020

Prof. Zoll: TK nie może oceniać uchwał Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny nie jest uprawniony do oceny wyroków i uchwał Sądu Najwyższego. To jest całkowicie sprzeczne z istotą i misją tej instytucji - mówi prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. I dodaje, że w orzeczeniu dotyczącym uchwały trzech izb SN Trybunał zrobił coś, co w państwie prawnym jest niedopuszczalne.

21.04.2020

TK wraca do sporu kompetencyjnego pomiędzy Sejmem a SN oraz prezydentem a SN

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny wraca do rozpatrywania sporu kompetencyjnego pomiędzy Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem a Sądem Najwyższym. To kontynuacja sprawy - ostatnio odroczono ją na początku marca na etapie zadawania pytań stronom postępowania przez sędziów TK.

21.04.2020

Epidemia przyspiesza informatyzację usług prawnych

Wymiar sprawiedliwości

Nowe technologie, o których jeszcze kilka miesięcy temu mówiło się jako o przyszłości kancelarii prawniczych, teraz stają się dla nich koniecznością. Od elastyczności prawnika, możliwości udzielania porad, czy choćby prowadzenia mediacji online zależy wręcz jego przyszłość. Dostrzegają to też samorządy prawnicze, które prześcigają się w nowych pomysłach, na taką aktywizację członków.

21.04.2020

TK: Uchwała trzech Izb Sądu Najwyższego niezgodna z Konstytucją

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny uznał, że uchwała trzech izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 r. jest niezgodna z Konstytucją RP, prawem unijnym i Europejską Konwencją Praw Człowieka. Zdaniem TK odsuwanie sędziego od orzekania zawarte w uchwale jest nieznane systemowi prawnemu, gdyż podważa powołanie sędziego przez Prezydenta RP. Wyrok zapadł większością głosów, zdanie odrębne zgłosiło trzech sędziów.

20.04.2020

SN: I prezes zabiera sprawy z Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sprawy rozpatrywane dotychczas przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego mają trafiać do innych izb tego sądu - Karnej i Pracy - zarządziła w poniedziałek I prezes SN Małgorzata Gersdorf. Zarządzenie będące realizacją postanowienia TSUE z 8 kwietnia br. weszło w życie z dniem podpisania, czyli w poniedziałek.

20.04.2020

Adwokaci: Przedsiębiorcy potrzebują sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Wymiar sprawiedliwości w stanie częściowego zawieszenia – to, co w krótkiej perspektywie było zdroworozsądkową potrzebą, w dłuższej może ograniczyć sprawność wymiaru sprawiedliwości i utrudnić gospodarce wyjście z kryzysu - piszą Marcin Ciemiński i Ł​ukasz Piergies

20.04.2020

UODO odsyła prezesa NSA do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie oświadczeń sędziów

Prawnicy RODO

Urząd, który stoi na straży ochrony danych osobowych odsyła prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego Marka Zirk-Sadowskiego do Trybunału Konstytucyjnego z problemem składania przez sędziów pisemnych oświadczeń o przynależności do stowarzyszeń czy fundacji. Prezes Jan Nowak nie dostrzega kolizji przepisów polskich z regulacjami RODO.

20.04.2020

Dziś w TK rozprawa w sprawie uchwały trzech izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny zajmie się dziś wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego o zbadanie zgodności z konstytucją uchwały trzech izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia, które stwierdziły, że można podważać prawo sędziów powołanych z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa do orzekania.

20.04.2020

Przestępstwa objęte kontrolą operacyjną - jak worek bez dna, a rząd dorzuca kolejne

Wymiar sprawiedliwości Policja

Sejm pracuje obecnie nad kolejną zmianą katalogu przestępstw, w których można stosować kontrolę operacyjną. Ona sama nie budzi większych wątpliwości - rozszerzenie dotyczy nowych substancji psychoaktywnych, ale w ocenie prawników czas rozważyć głębsze zmiany uwzględniające choćby współczesną technologię i problemy z kontrolą działań służb.

20.04.2020

RPO pyta kiedy sądy i poczta wznowią normalną pracę

Wymiar sprawiedliwości

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi od obywateli i przedsiębiorców na problemy z rozpatrywaniem ich spraw przez wymiar sprawiedliwości w dobie pandemii SARS-CoV-2. Według nich - jak pisze RPO do ministra sprawiedliwości - sądy mają warunki proceduralne i techniczne do wydawania orzeczeń, ale z tego nie korzystają.

18.04.2020

Obowiązek alimentacyjny miał wygasać, nadal nie wygasa

Wymiar sprawiedliwości

Niemal rok temu Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do Sejmu projekt noweli kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który zakładał m.in. wygaszanie obowiązku alimentacyjnego z chwilą ukończenie przez dziecko 25. roku życia. Wyjątkiem miały być osoby z orzeczoną niepełnosprawnością. Regulację dotknęła jednak zasada dyskontynuacji prac i na razie nie ma mowy o powrocie do niej.

18.04.2020

Czasopisma LEX online - udostępniamy bezpłatnie przez 60 dni

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Dla studenta

W najbliższych numerach czasopism wydawanych przez Wolters Kluwer Polska można znaleźć aktualne artykuły dotyczące m.in. przepisów wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Specjalnie dla naszych Czytelników otwieramy największą bazę czasopism prawniczych online, z której można korzystać za darmo przez 60 dni.

18.04.2020

Dzieci w czasie koronawirusa wymagają dodatkowej ochrony

Wymiar sprawiedliwości

Rekomendacje w tym zakresie przygotowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Problemów, na które zwraca uwagę, jest wiele - m.in. zwiększenie ochrony dzieci przed przemocą, zapewnienie im dostępu do pomocy psychologicznej czy ciągłości edukacji. Nadal problemem jest też choćby przesłuchiwanie tych pokrzywdzonych przestępstwem.

18.04.2020

COVID-19 zablokował dostęp do sądów - brak zasad i informacji o wnoszeniu pism

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przeanalizowała sytuację w sądach, w czasie epidemii. Największym utrudnieniem jest niewykorzystywanie na szeroką skalą komunikacji elektronicznej i brak jednolitych zasad w przyjmowaniu pism procesowych. W jednych sądach można je przesyłać mailem, w innych - składać przez ePUAP, a nawet wrzucać do specjalnej...urny.

18.04.2020