Ponad 50 sędziów na listach represjonowanych przez władze

Wymiar sprawiedliwości

Raport Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia ma zobrazować jakie represje stosowane są wobec sędziów i prokuratorów, w celu przejęcie w Polsce kontroli nad wymiarem sprawiedliwości. Część liczącego ponad 200 stron opracowania dotyczy też tych - którzy w ocenie autorów - działania władzy wspierają. Opracowanie obejmuje lata 2015-2019.

29.02.2020

Izba Dyscyplinarna zajmie się immunitetem sędziego Tulei

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z planem, 20 marca Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego rozpatrzy wniosek Prokuratury Krajowej o o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Igora Tulei - poinformował w piątek rzecznik tej izby Piotr Falkowski. Tymczasem sędzia ogłosił, że nie stawi się przed tym organem.

28.02.2020

Norwegia wstrzymuje fundusze dla resortu sprawiedliwości 

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Z powodu obaw o stan praworządności rząd Norwegii poinformował, że wstrzymuje dofinansowanie dla Polski w ramach programu wsparcia wymiaru sprawiedliwości. - Nasz kraj jest zaniepokojony stanem praworządności w Polsce - powiedział wiceszef MSZ Norwegii Audun Halvorsen. MS twierdzi, że jeszcze nie zna tej decyzji.

28.02.2020

Trzech sędziów kandyduje na stanowisko prezesa Izby Karnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zgromadzenie Izby Karnej Sądu Najwyższego wybrało w czwartek sędziów Jerzego Grubbę, Jarosława Matrasa i Michała Laskowskiego (fot.) jako kandydatów na nowego prezesa tej Izby. Po zaopiniowaniu przez pierwszą prezes SN kandydatury zostaną przekazane prezydentowi, który powoła jednego z nich na prezesa SN kierującego Izbą Karną.

27.02.2020

Prokuratura chce oskarżyć sędziego Tuleję o przekroczenie uprawnień 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura Krajowa wystąpiła do sądu dyscyplinarnego o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Igora Tulei. Podstawowy zarzut we wniosku to "ujawnienie informacji z postępowania przygotowawczego oraz danych i zeznań świadka, które naraziły bieg śledztwa".

27.02.2020

Działy prawne firm muszą inwestować w nowe technologie

Prawnicy LegalTech

Z jednej strony wydatki na organizację systemów należytej staranności i monitorowania kontrahentów wzrosną o 50 proc. Z drugiej aż 50 proc. przedsiębiorców nie zdefiniowało swojego ryzyka prawnego. Może im w tym pomóc automatyzacja systemów zarządzania w departamentach prawnych.

27.02.2020

Samorządy prawnicze zgodnie za zmianami w nieodpłatnej pomocy prawnej

Wymiar sprawiedliwości

Stworzenie jednolitych kryteriów oceny zamożności, przeniesienie do postępowania administracyjnego decyzji o pomocy prawnej świadczonej z urzędu w postępowaniach sądowych oraz zwolnieniu z kosztów sądowych i stworzenie jednego systemu wraz z nieodpłatną pomocą prawną - to część postulatów adwokatów jak i radców prawnych.

27.02.2020

Europejska organizacja antykorupcyjna apeluje o cofnięcie zmian w polskich sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niezależność sądownictwa jest podstawowym zabezpieczeniem przed korupcją i środkiem zapobiegającym niewłaściwej ingerencji w sądownictwo, jest kamieniem węgielnym demokracji i państwa prawa - napisał do polskiego ministra sprawiedliwości prezes Grupy Państw przeciwko Korupcji (GRECO).

26.02.2020

Premier: Niech TK zbada zgodność uchwały SN z konstytucją i prawem UE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności m.in. z konstytucją i prawem Unii Europejskiej uchwały Sądu Najwyższego z 23 stycznia br. pozwalającej na podważanie kompetencji sędziów powołanych z udziałem nowej KRS do orzekania oraz na kwestionowanie ważności wyroków wydanych z ich udziałem.

26.02.2020

TK tym razem zajmie się stawkami adwokackimi

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny nadał dalszy bieg wnioskowi Naczelnej Rady Adwokackiej o zbadanie zgodności z Konstytucją nowelizacji rozporządzenia ministra w sprawie stawek adwokackich - ustaliło Prawo.pl. Decyzję wydała sędzia Krystyna Pawłowicz. Poprzednim wnioskiem Trybunał się nie zajął, z powodów formalnych.

26.02.2020

UE: W marcu rozpoczną się konsultacje w sprawie przeglądu praworządności 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W połowie marca ma zostać opublikowane zaproszenie do konsultacji w sprawie przeglądu praworządności we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Raport, który ma być podstawą do wiązania unijnych funduszy z praworządnością, ma być gotowy we wrześniu. Polski rząd podchodzi do tego planu z rezerwą.

25.02.2020

Prawnicy: Sądy powinny być poza nadzorem ministra, ale otwarte na obywateli

Wymiar sprawiedliwości

Zagwarantowanie pewności prawa, także w sytuacji kryzysu praworządności, zmiany w ustawie o KRS i powołanie nowej, większy nacisk na wykonywanie przez Polskę europejskich wyroków i zmiany w nadzorze na sądownictwem - to główne punkty w planie naprawy wymiaru sprawiedliwości zaprezentowanym podczas konferencji w Fundacji Batorego.

25.02.2020

MS szykuje zmiany w strukturze sądów i statusie sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości rusza z kolejnym etapem reformy sądownictwa. Chce spłaszczyć jego strukturę, ujednolicić status sędziego i wyprowadzić z sądów powszechnych m.in. wykroczenia. Tu mieli pomóc sędziowie pokoju, ale... to wymaga zmian w Konstytucji. Nie tędy droga - oceniają prawnicy i dodają - tak fundamentalna zmiana powinna być przedyskutowana choćby z sędziami.

25.02.2020

UE: Pod naciskiem parlamentu sprawa praworządności trafi na posiedzenie Rady

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W planie marcowego posiedzenia ministrów do spraw europejskich państw UE ma znaleźć się punkt dotyczący praworządności w Polsce i na Węgrzech. To skutek nacisku największych frakcji w Parlamencie Europejskim na chorwacką prezydencję, która dotychczas unikała debaty na ten temat.

24.02.2020

Samorządy prawnicze chcą wspierać działalność pro bono

Wymiar sprawiedliwości

Samorządy adwokatów i radców prawnych widzą korzyści w angażowaniu się prawników w działania pro bono. Problem w tym, że o ile łatwo zachęcić ich do większych projektów, np. wsparcia prawnego Polaków po brexicie w Londynie czy wspierania sędziów w postępowaniach dyscyplinarnych, o tyle trudniej do współpracy z organizacjami zajmującymi się sprawami zwykłych obywateli.

24.02.2020

Strona z dyktafonem bez kosztów nagra dla siebie przebieg czynności sądowych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Obecnie w sprawach cywilnych strony mogą nagrać dla swoich potrzeb przebieg rozprawy i innych czynności sądu. Wystarczy, że przed rozpoczęciem nagrywania uprzedzą o tym sąd, który tylko wyjątkowo może sprzeciwić się prywatnej rejestracji. Prywatne nagrania mają ułatwić stronom dowodzenie swoich racji w procesie. Mogą być jednak wykorzystywane do nadużyć.

24.02.2020

W środę rusza 10 Forum Corporate Legal Counsel

Prawnicy

Nowoczesne technologie na rynku prawniczym, rola i ochrona sygnalistów, sposoby zarządzania kancelariami prawniczymi, a kwestie mobbingu i przeciwdziałania mu w firmie - to tematy zbliżającego 10 Forum Corporate Legal Counsel.

23.02.2020

Uniewinniony strażnik więzienny nie może wrócić do służby

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Oskarżony o przestępstwo funkcjonariusz Służby Więziennej spędził w areszcie 8 miesięcy, a następnie został uniewinniony. Jednak podczas postępowania zwolniono go z pracy i teraz, mimo oczyszczenia z zarzutów, nie może do niej wrócić. Nie pozwalają na to przepisy ustawy o Służbie Więziennej.

23.02.2020

Europejska sieć zamierza wyrzucić polską KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) rozważa usunięcie Krajowej Rady Sądownictwa ze swoich szeregów. Kolejnym etapem tych działań jest ultimatum skierowane do przewodniczącego Leszka Mazura, w którym prezes ENCJ Kees Sterk pyta m.in. o to, kto rekomendował kandydatów do Rady i czy sędzia Nawacki miał wymaganą liczbę podpisów.

22.02.2020