Olsztyński sąd w trybie korespondencyjnym prowadzi sprawę Agnes Trawny

Prawo cywilne

Mieszkająca na stałe w Niemczech Agnes Trawny wniosła do Sądu Okręgowego w Olsztynie pozew pod koniec 2019 roku. Domaga się od Skarbu Państwa zapłaty 700 tys. zł za ziemię, którą sprzedano po jej wyjeździe do Niemiec. Proces z powodu pandemii nie zdążył się rozpocząć w tradycyjnej formie.

13.12.2020

Misja sędziego rodzinnego – ochrona słabszych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Tak jak rodzice nie marzą o udziale w sprawie o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej, tak żaden nastolatek nie chce trafić do sądu w sprawie o demoralizację. Czasami jednak kontakt z sędziami rodzinnymi okazuje się bezcenny – z trudnej sytuacji rodzinnej udaje się wyjść na prostą. Warto pamiętać o roli sądu rodzinnego – wskazują eksperci.

12.12.2020

Wraca sprawa ustawy o kuratorskiej służbie sądowej

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do tematu ustawy o kuratorskiej służbie sądowej. Wiceminister Michał Woś w czasie spotkania z kuratorami okręgowymi i przedstawicielami Krajowej Rady Kuratorów nie tylko zapewnił, że prace trwają ale też zachęcił do zgłaszania propozycji konkretnych rozwiązań. Chodzi o jedną z najbardziej wyczekiwanych regulacji,

11.12.2020

Tarcze chronią dłużników, ale uderzają w wierzycieli i... komorników

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W pierwszym półroczu 2020 r. zdecydowanie spadła skuteczność egzekucji m.in. z wynagrodzeń, ale też licytacji z nieruchomości. Wprowadzone tarczami antykryzysowymi przepisy miały co do zasady chronić dłużników, tyle że w praktyce często trudno ocenić kto w danej sytuacji jest w gorszym położeniu. Ucierpiało wielu wierzycieli, którzy latami walczyli o zaległe należności ale i sami komornicy.

11.12.2020

UE: Mechanizm praworządności zostaje, ale osłabiony

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sam fakt naruszenia praworządności nie może uruchamiać zawieszenia płatności funduszy unijnych. Potrzebne będzie wykazanie, że istnieje korupcja, konflikt interesów i są one zagrożeniem dla interesów finansowych UE – takie rozwiązanie zostało uzgodnione w czwartek podczas szczytu Unii Europejskiej. Premierzy Polski i Węgier zapowiedzieli zaskarżenie rozporządzenia o warunkowości do TSUE

10.12.2020

Adwokatura i komornicy dostaną narzędzia do przeprowadzenia wyborów

Prawnicy

W autopoprawce do kolejnej nowelizacji ustawy antycowidowej znalazły się przepisy na które z utęsknieniem czeka adwokatura. Mają one umożliwić jej zakończenie wyboru nowych władz samorządowych, co skutecznie zablokował koronawirus. NRA ma mieć możliwość określenia regulaminu zgromadzeń i krajowego zjazdu. Podobne rozwiązanie zaproponowano dla Krajowej Rady Komorniczej.

10.12.2020

Sędziowie nadal z immunitetami? Izba Dyscyplinarna uchyla je na podstawie wadliwych przepisów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna SN budzi zastrzeżenia od początku funkcjonowania. Mimo że sprawą jej niezależności zajmuje się TSUE, nadal rozpatruje sprawy, w tym uchyla immunitety sędziom i prokuratorom. Dodatkowo - jak wskazują prawnicy - w przepisach jest luka, która powoduje, że uprawomocnienie znacznej części takich decyzji może być wątpliwe. Problem dostrzegają też orzekający w niej sędziowie.

10.12.2020

Naruszenie praworządności nie wystarczy do zawieszenia funduszy UE? Jest propozycja kompromisu

Wymiar sprawiedliwości

Kraje UE otrzymały w środę wieczorem propozycję kompromisu w sprawie unijnego budżetu, wypracowaną w toku konsultacji w Warszawie, Berlinie, Budapeszcie i Brukseli. W dokumencie ma widnieć zapis, że sam fakt naruszenia praworządności nie może uruchamiać zawieszenia płatności funduszy unijnych. Decyzje w jej sprawie podejmą przywódcy na rozpoczynającym się w czwartek szczycie UE.

09.12.2020

Porozumienie realne, może uda się uniknąć weta budżetu UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Polska i Węgry wstępnie zaakceptowały propozycję Niemiec w sprawie budżetu Unii Europejskiej i powiązanego z nim mechanizmu praworządności - wynika z nieoficjalnych informacji. Niemiecka prezydencja konsultuje teraz to uzgodnienie z państwami oczekującymi twardego stanowiska w tym zakresie, czyli m.in. z Holandią i kilkoma innymi sceptycznymi krajami członkowskimi.

09.12.2020

Młodzi prawnicy, by odnieść sukces, powinni otworzyć się na nowe technologie

Prawnicy Prawo AI LegalTech

Prawnik programista? Dlaczego nie. By w dzisiejszych czasach odnieść sukces w zawodzie prawniczym nie można się bać nowych aplikacji i narzędzi informatycznych. Warto je testować, a także samodzielnie tworzyć nowe. Mimo to, wielu prawników nie potrafi w pełni wykorzystać nawet możliwości Offica.

09.12.2020

W Sejmie ponownie można zgłaszać kandydatów na RPO

Wymiar sprawiedliwości

Do 29 grudnia br. marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła czas na ponowne zgłaszanie kandydatów na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Sejm już dwukrotnie odrzucił kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, a funkcję tę pełni nadal Adam Bodnar, mimo zakończenia 9 września kadencji. Podstawowym problemem jest unikanie zgłoszenia swojej kandydatury przez PiS.

09.12.2020

Kanclerz Niemiec: Chcemy uniknąć weta, ale zachować mechanizm praworządności

Prawo europejskie

Mój rząd stara się znaleźć sposób na odblokowanie weta Polski i Węgier w sprawie unijnego budżetu i jednocześnie zachowanie mechanizmu praworządności - powiedziała w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel. Tymczasem premierzy Polski i Węgier podtrzymują swój zamiar zgłoszenia weta. Sprawa ma być rozpatrywana podczas zaczynającego się w czwartek szczytu UE.

09.12.2020

E-arbitraż ratunkiem także przy oszustwach internetowych, ale potrzeba zmiany w przepisach

Wymiar sprawiedliwości

E-arbitraż może być szansą dla sądów przeciążonych z powodu koronawirusowych zaległości. Problem jednak w tym, że - jak podkreślają prawnicy - w polskim prawie nadal istnieją bariery dla stosowania tego typu rozwiązania w sprawach drobniejszych, mniejszej wagi ale masowej skali, jak choćby tych dotyczących zakupów internetowych. Zniechęca uciążliwe postępowanie klauzulowe i wysoka opłata.

09.12.2020

W dobie koronawirusa kancelarie zaciskają pasa i szukają sposobów na działalność

Prawnicy

Obostrzenia w sądach, opóźnienia i zrzucanie spraw z wokand, problemy finansowe klientów, także przedsiębiorców - rykoszetem uderzają w prawników. Nawet ci, którzy bez większych problemów przeszli przez wiosenny lockdown, teraz mocniej zaciskają pasa. W gorszej sytuacji są mniejsi gracze, w lepszej ci, których oferta jest szersza.

09.12.2020

Premierzy Polski i Węgier usztywniają stanowisko w sprawie unijnego budżetu i wymogu praworządności

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Po zaplanowanym na czwartek i piątek szczycie Unii Europejskiej dotyczącym budżetu może być potrzebne kolejne spotkanie przywódców państw - przewiduje Mateusz Morawiecki. Szefowie polskiego i węgierskiego rządu potwierdzili zamiar zawetowania budżetu i funduszu pomocowego, jeśli pozostałe państwa nie zgodzą się na rezygnację z zasady "pieniądze za praworządność".

08.12.2020

Szykuje się e-licytacja nieruchomości - rząd przyjął projekt

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Rząd przyjął projekt zmian w procedurze cywilnej, wprowadzający e-licytacje z nieruchomości, na wzór tych obowiązujących już w przypadku ruchomości. Celem - jak uzasadnia resort sprawiedliwości - jest przyspieszenie egzekucji z nieruchomości i przeciwdziałanie nieprawidłowościom, takim jak choćby zmowy między uczestnikami.

08.12.2020

Rzecznik teraz pomaga dzieciom przez całą dobę

Prawo karne Szkoła i uczeń

Prowadzony przez Rzecznika Praw Dziecka Telefon Zaufania (800-12-12-12) i specjalny czat internetowy od poniedziałku czynne są przez całą dobę i siedem dni w tygodniu. - To działanie wspierające dzieci i młodzież w obliczu kryzysu systemu psychologicznej opieki zdrowotnej – podkreśla biuro rzecznika.

07.12.2020

Składać wniosek o uzasadnienie czy nie? Pełnomocnicy się gubią, MS szykuje zmiany

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Jedną z istotnych zmian w ubiegłorocznej nowelizacji procedury cywilnej było wprowadzenie stałej opłaty od wniosku o uzasadnienie wyroku czy postanowienia sądu, oraz wskazanie, że uzasadnienie jest konieczne do odwołania. Przepisy - według prawników - są jednak niejasne. Ministerstwo szykuje więc zmiany i wniosek nie zawsze będzie konieczny

07.12.2020

Przedłużenie aresztu dotkliwe jak sam areszt - sąd jednak aresztowanego wysłuchać nie musi

Wymiar sprawiedliwości Poprawmy prawo

Areszty to w Polsce problem systemowy. Od kilku lat w statystykach widać ponowne wzrosty, 2020 rok skończy się pod tym względem kolejnym rekordem i to mimo, że w zakresie samej przestępczości rekordów już nie ma. W ocenie prawników jedną z wielu bolączek jest też samo przedłużanie aresztów - często automatyczne i bez obowiązku doprowadzenia podejrzanego czy oskarżonego.

07.12.2020