NRA przyjęła projekt nowego kodeksu etyki - z poprawkami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka przyjęła projekt nowego Kodeksu Etyki Adwokackiej, który teraz przedstawi Krajowemu Zjazdowi Adwokatury, zaplanowanemu na marzec. Rzutem na taśmę do regulacji wprowadzono poprawki - m.in. doprecyzowujące zasadę dotyczącą konfliktu interesów. Regulacja budzi spore emocje i kontrowersje - zastrzeżenia są były również do przebiegu prac nad nią.

29.01.2021

Paweł Styrna został nowym przewodniczącym KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa wybrała w piątek sędziego Pawła Styrnę na nowego przewodniczącego Rady. Wybór nowego przewodniczącego był konieczny po tym jak najpierw dwa tygodnie temu członkowie KRS odwołali z tej funkcji sędziego Leszka Mazura, a następnie on sam złożył rezygnację, bo legalność jego odwołania została zakwestionowana przez prawników.

29.01.2021

Więcej adwokatów, więcej deliktów dyscyplinarnych i czas na zmiany w postępowaniach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zwiększanie się liczby adwokatów, zmiany na rynku usług prawnych, pandemia zwiększająca konkurencję - to wszystko wpływa też na wzrost deliktów dyscyplinarnych. Coraz częstsze są więc głosy, że poprawy wymagają nie tylko zasady etyki adwokackiej ale też model działania pionu dyscyplinarnego. Koronawirus obnażył to, co i w zwykłych sądach widać - choćby braki w informatyzacji, czy potrzebę dygitalizacji akt.

29.01.2021

Wyrok zaoczny przesłany pod zły adres - Prokurator Generalny kieruje skargę nadzwyczajną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Spółdzielnia mieszkaniowa wniosła do sądu pozew o zapłatę ponad 9 tys. zł z tytułu zaległych opłat. Wskazano gdzie pozwany ma mieszkać i na ten adres kierowano najpierw zawiadomienie o terminie rozprawy, potem po wyroku zaocznym orzeczenie. Za każdym razem przesyłki były dwukrotnie awizowane, a sąd uznał za skuteczne doręczenie zastępcze.

28.01.2021

Zagraniczne sądy respektują wyroki polskich arbitrów

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Gdy COVID utrudnia pracę sądów, e-arbitraż staje się coraz bardziej popularny, również wśród firm eksportowych. Wśród zalet wymieniają one koszty i szybkości - postępowanie z kontrahentem zagranicznym trwa przykładowo w Ultima Ratio około miesiąca, podczas gdy wytaczając pozew na zasadach ogólnych trzeba się liczyć nawet z ok. 24 miesiącami.

28.01.2021

KE uruchamia drugi etap procedury w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Komisja Europejska poinformowała w środę o przejściu wobec Polski do drugiego etapu procedury naruszenia prawa UE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wcześniejsze informacje otrzymane z Polski nie rozwiały obaw i dlatego KE dała Polsce miesiąc na odpowiedź. Jeśli ta jej nie zadowoli, skieruje sprawę do Trybunału Sprawiedliwości.

27.01.2021

DZP doradcą przy sprzedaży 51 farm fotowoltaicznych

Prawnicy Prawo gospodarcze

Kancelaria DZP doradzała Hanwha Q Cells, jednemu z największych producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych na świecie, działającego również w obszarze rozwoju i budowy projektów PV, w transakcji sprzedaży 51 farm fotowoltaicznych w Polsce o łącznej mocy 46 MW na rzecz Obton.

27.01.2021

Clifford Chance doradcą Orlenu przy dużej emisji obligacji

Prawnicy Spółki Prawo gospodarcze

Kancelaria Clifford Chance doradzała spółce PKN ORLEN w związku z emisją obligacji o wartości 1 miliarda złotych w ramach istniejącego krajowego programu emisji obligacji tej spółki. Jak podkreśla kancelaria, to pierwsza w Europie Środkowej emisja obligacji korporacyjnych powiązanych z ratingiem MSCI ESG.

27.01.2021

Fundacja Helsińska: Koniec społecznej kontroli nad prokuraturą

Wymiar sprawiedliwości

PiS przy okazji walki z terroryzmem chce unormować i ograniczyć dostęp do akt zakończonych postępowań przygotowawczych. W ocenie prawników pozbawieni takiej możliwości będą m.in. dziennikarze. Sprawę opisywało już Prawo.pl. Teraz potwierdza to Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która obawia się, że przepisy będą nadużywane do ukrywania informacji o niewygodnych dla władzy sprawach.

27.01.2021

Covid zmienia składy w sprawach cywilnych - jednoosobowe co do zasady, "trójki"... wyjątkowo

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Epidemia od samego początku wpływa na sytuacje w sądach, zaległości są coraz większe, sędziowie podobnie jak inni chorują. MS chce więc w sprawach cywilnych wprowadzić zasadę jednoosobowego składu. Trzech sędziów miałoby orzekać jedynie wyjątkowo, po decyzji prezesa. Sędziowie rozwiązanie raczej chwalą, pełnomocnicy już nie, bo widzą w nim zagrożenie dla gwarancji procesowych.

27.01.2021

Izba Dyscyplinarna zawiesza w czynnościach prokuratorów na czas nieokreślony

Prawo karne

Przy uchyleniu immunitetu prokuratorowi konieczne jest zawieszenie go w czynnościach zawodowych, gdy popełni czyn zagrożony karą co najmniej 5 lat pozbawienia wolności. Zawieszenie takie trwa do czasu wydania prawomocnego wyroku. I nie trzeba zawiadamiać obwinionego o posiedzeniu w razie przedłużenia zawieszenia - stanowisko Izby Dyscyplinarnej SN jest kategoryczne.

27.01.2021

Pierwsza prezes SN nie zmienia zdania w sprawie immunitetów sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prof. Małgorzata Manowska, pierwszy Prezes Sądu Najwyższego wydała oświadczenie w związku z uchwałami Kolegium Sądu Najwyższego w sprawie powstrzymania się przez Izbę Dyscyplinarna od uchylania immunitetów sędziom. Zapowiedziała, że stanowiska swego nie zmieni, ponieważ według niej Izba działa zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym.

26.01.2021

Rząd chce przyspieszyć licytacje z nieruchomości - tryb online i terminy dla sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Tarcze antykryzysowe wycięły dużą część część licytacji z nieruchomości. Te, które mogłyby się odbyć są dodatkowo ograniczane obostrzeniami wynikającymi z przepisów covidowych. Rozwiązaniem mają być e-licytacje z nieruchomości, wprowadzane na wzór tych z ruchomości. Stosowny projekt jest już w Sejmie, problem w tym, że choć propozycje co do zasady są dobre, są też... niedopracowane.

26.01.2021

Nowy Kodeks Etyki Adwokackiej na finiszu, ale dzieli adwokaturę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nowe zasady etyki miały być dla adwokatów orężem w walce z przeciwnościami na rynku prawnym. Jednak przygotowany przez NRA projekt, zdaniem wielu prawników, może okazać się kulą u nogi. W dodatku - jak oceniają - prace nad nim przypominają to, co się dzieje w parlamencie - szybko, bez głębszej dyskusji i uwzględniania tych, którzy dopiero zaczynają praktykę.

26.01.2021

Adwokatura już z narzędziem do przeprowadzenia wyborów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda podpisał kolejną nowelizację tarczy antykryzysowej, a wraz z nią przepisy, na które z utęsknieniem czekała adwokatura. Mają umożliwić jej zakończenie wyboru nowych władz samorządowych, co skutecznie zablokował koronawirus. NRA ma mieć możliwość określenia regulaminu zgromadzeń i krajowego zjazdu, poluzowane będą też warunki ważności zdalnych wyborów i przyjmowanych uchwał.

25.01.2021

RPO pyta premiera o odpowiedzialność za zatrzymanie Giertycha - odpowie minister Ziobro

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do premiera o wyciągnięcie konsekwencji wobec odpowiedzialnych za naruszenia praw obywatelskich, których doznał adwokat Roman Giertych, a które za nielegalne uznał sąd. Zdaniem Rzecznika odpowiedzialność polityczną za to ponosi Minister Sprawiedliwości-Prokurator Generalny i to właśnie on, jak poinformowała KPRM, odpowie na wątpliwości RPO.

25.01.2021

Sądy zmagają się z covid - mają pomóc e-rozprawy i e-doręczenia

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Koronawirus pogrąża sądy, zaległości rosną, a do problemów związanych z obostrzeniami dochodzą problemy kadrowe. Resort sprawiedliwości proponuje więc rozpatrywanie spraw w formie zdalnej, a jeśli nie będzie to możliwe - na posiedzeniu niejawnym. Chce też przyspieszyć e-doręczenia - sąd będzie mógł wysłać pismo procesowe pełnomocnikowi mailem. Pomysły budzą zastrzeżenia prawników - podkreślają, że uderzy to w obywateli.

25.01.2021

Samo uchylenie kary za łamanie obostrzeń nie zagwarantuje odszkodowania

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Sądy dość konsekwentnie kwestionują decyzje Sanepidu o nałożeniu kar administracyjnych za naruszanie nakazów epidemicznych stwierdzając, że nie było ku temu podstawy prawnej. Jednak część sądów decyduje się na uchylenie decyzji, a część stwierdza jej nieważność – co może mieć wpływ na ewentualne późniejsze roszczenia odszkodowawcze.

25.01.2021

Prezydent o delegacjach prokuratorów: zawód prawniczy można sobie zmienić

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Jeżeli państwu prokuratorom jest tak bardzo źle, są inne możliwości. Prokuratura od zawsze była wewnętrznie zhierarchizowana i to jest hierarchiczne podporządkowanie. Prokuratura to nie sądownictwo - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda odnosząc się do krytyki niedawnych delegacji prokuratorów do odległych jednostek.

22.01.2021

Koronawirus argumentem do zmian w zgromadzeniach sędziów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich prezes właściwego sądu lub trybunału nie jest związany wnioskiem ani terminem zwołania zgromadzenia ogólnego przewidzianym w przepisach odrębnych - taką zmianę szykuje rząd. Projekt jest już w Sejmie.

22.01.2021