Joanna Wojnarowska w globalnym kierownictwie DWF

Rynek

DWF, globalny dostawca zintegrowanych usług prawniczych i biznesowych, powołał Joannę Wojnarowską, partnera z Warszawy na stanowisko w globalnym kierownictwie firmy. Decyzja obowiązuje od 1 maja 2021 roku.

06.05.2021

NSA uchylił uchwały KRS, ale nominacje do Sądu Najwyższego ważne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżone uchwały obecnej Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołań sędziów do Izby Cywilnej i Izby Karnej Sądu Najwyższego. Nominacje sędziów pozostają jednak ważne. To finał postępowania rozpoczętego w 2018 roku, którego zakończenie czekało na odpowiedź na pytania skierowane do Trybunału Sprawiedliwości UE.

06.05.2021

Rzecznik TSUE: Polski system dyscyplinarny dla sędziów sprzeczny z prawem UE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus szczepienia

Polskie ustawodawstwo dotyczące systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem unijnym - stwierdził w wydanej w czwartek opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I zaproponował, że tak właśnie powinien orzec Trybunał. TSUE już nakazał zawieszenie Izby Dyscyplinarnej SN, ale ona nadal pracuje, m.in. zawieszając sędziom immunitet.

06.05.2021

Procedury policjantów dostatecznie nie chronią - potrzebne zmiany

Policja

Ostatnie tygodnie to czarna seria zdarzeń, w których życia i zdrowie policjantów było z różnych powodów zagrożone. Do tragedii doszło 4 maja w Raciborzu gdy 40-letni mężczyzna śmiertelnie postrzelił próbującego go wylegitymować funkcjonariusza. I choć sprawca został zatrzymany i usłyszał zarzuty, pozostaje pytanie o szczegółowe procedury, które mogły policjanta uchronić, a których nadal brakuje.

06.05.2021

Politycy chcą "łatać" sądownictwo sędziami pokoju, według prawników to strata pieniędzy

Wymiar sprawiedliwości

Sądy pokoju są kolejnym projektem, który miałby wspomóc, a nawet uzdrowić, polskie sądownictwo. Teoretycznie na drodze jego realizacji stoi konstytucja, ale już pojawiają się głosy, że jej zmiana wcale nie musi być potrzebna. Większym problem jest jednak to, czy takie rozwiązanie będzie skuteczne. W ocenie wielu prawników, sędziowie pokoju wybierani w powszechnych wyborach, to wejście z deszczu pod rynnę.

06.05.2021

Nikt nie reprezentował Trybunału Konstytucyjnego w Senacie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Informacją o działalności Trybunału Konstytucyjnego w latach 2018 -2019 mieli zająć się senatorowie w środę na posiedzeniu komisji ustawodawczej. Ale jego głównym tematem stała się nieobecność jakiegokolwiek przedstawiciela Trybunału Konstytucyjnego. Przewodniczący komisji Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że fakt ten przyjął z "niekłamanym zdumieniem".

05.05.2021

Szykują się nowe stanowiska kierownicze w CBA

Wymiar sprawiedliwości

Centralne Biuro Antykorupcyjne rozrasta się więc potrzebuje nowych stanowisk kierowniczych by zagwarantować skuteczne zarządzanie poszczególnymi jednostkami - tak w skrócie uzasadniono projekt noweli rozporządzenia w sprawie stanowisk w tej służbie. Do już istniejących dodaje się nowe - zastępcy dyrektora biura, zastępcy dyrektora delegatury oraz funkcjonariusza-doradcy szefa CBA.

05.05.2021

Spraw rodzinnych coraz więcej, a tryb online nie zawsze się sprawdza

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Koronawirus

Sprawy rodzinne w czasie pandemii niemal zalewają sądy. To efekt nie tylko nowych pozwów ale i zaległości wynikających z covidowych obostrzeń, zachorowań sędziów i pracowników sądów. Problemem są też niezmiennie opinie biegłych, na które w większych miastach czeka się już ponad rok. Ratunkiem mogłyby być rozprawy online tyle, że barierą bywa i sprzęt, i charakter takich spraw.

05.05.2021

Szykują się zmiany w wyborze sędziów sądów wojskowych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To kolegia wojskowych sądów okręgowych, a nie zgromadzenie sędziów sądów wojskowych będą opiniować kandydatów na sędziów wojskowych - wynika z propozycji nowelizacji ustawy o ustroju sądów wojskowych. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że celem jest uporządkowanie przepisów i dostosowanie ich do tych dotyczących kolegiów w sądach okręgowych i apelacyjnych.

04.05.2021

Prawnik może bać się szczepienia, ale agitacja w internecie bywa sprzeczna z etyką

Prawnicy Koronawirus

Prawnicy to też ludzie, więc jak inni korzystają z social mediów. Internet daje poczucie wolności więc czasem balansują na granicy etyki. Przykładem są choćby emocjonalne dyskusje, posty czy nawet komentarze dotyczące zasadności szczepień. Gdy dotyczy to tak poważnego problemu społecznego, a opinie wygłaszają osoby zaufania publicznego, samorządy zastanawiają się co z tym zrobić.

04.05.2021

Policjanci nadal na bakier ze szkoleniami, a błędy lubią się mścić

Policja

W ostatnim czasie w internecie krąży coraz więcej filmów pokazujących kolejne interwencje policjantów. Ich wspólnym mianownikiem - według ekspertów - jest to, że jak w soczewce obnażają niedociągnięcie szkoleniowe. I choć funkcjonariusze radzą sobie jak potrafią, nawet niewielkie błędy mogą ich drogo kosztować - nie tylko utratę zaufania społecznego ale i zdrowia, a nawet życia.

03.05.2021

NRA nie chce ułatwiać "skarbówce" dostępu do danych adwokatów

Prawnicy

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przyjęło właśnie stanowisko o złożeniu wniosku o stwierdzenie nieważności postanowienia Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z 7 kwietnia 2020 r., dotyczącego udostępnienia i przekazania danych adwokatów oraz prawników zagranicznych. Sprawę opisywało Prawo.pl, budziła ona spore wątpliwości prawników.

01.05.2021

Obywatele nie chcą się spisywać, prawnicy szkolą, jak się wymigać

Spis powszechny budzi sporo negatywnych emocji – powody to błędy w formularzu, niefortunnie skonstruowane pytania, które wręcz zmuszają niektórych do podawania nieprawdziwych informacji, i ogólna nieufność obywateli wobec władz. Pojawiają się nawet kursy, jak uniknąć przykrego obowiązku, co budzi wątpliwości natury etycznej.

01.05.2021

Dwie trzecie, czy zwykła większość - w Sejmie będzie spór o głosowanie nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy

Administracja publiczna Prawo europejskie

Zaplanowane na wtorek 4 maja posiedzenie Sejmu w sprawie ratyfikacji unijnej decyzji w sprawie zasobów własnych Unii Europejskiej rozpocznie się prawdopodobnie od sporu o to, jaką większością ma być uchwalona ta ustawa. Zdaniem opozycji powinna to być większość kwalifikowana, czyli 2/3 głosów, według rządu wystarczy większość zwykła.

30.04.2021

Adwokat Ewa Stawicka na czele "Palestry"

Prawnicy

Adwokat Ewa Stawicka została tym samym pierwszą w historii czasopisma Adwokatury Polskiej „Palestra” kobietą na stanowisku redaktora naczelnego. Związana jest współpracą z redakcją pisma od 1993 roku, od 2010 roku jako członkini Kolegium Redakcyjnego. W kwietniu 2021 r. została p.o. redaktora naczelnego po rezygnacji z tej funkcji adw. prof. dr hab. Macieja Gutowskiego.

30.04.2021

Nie będzie przesunięcia terminu kas fiskalnych online

Prawnicy

Ministerstwo Finansów nie widzi uzasadnienia dla przesunięcia terminu wprowadzenia obowiązku ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych online. To odpowiedź na wspólny apel prezesów Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Rady Radców Prawnych i Naczelnej Rady Lekarskiej. Resort pozostawia jednak trochę nadziei zapewniając, że analizuje sytuację

30.04.2021

Greenberg Traurig z nagrodą Kancelarii Roku 2021 IFLR w Polsce

Rynek

Warszawskie biuro międzynarodowej kancelarii Greenberg Traurig otrzymało prestiżową nagrodę Kancelarii Roku 2021 w Polsce, przyznaną przez International Financial Law Review (IFLR). Nagrody IFLR Europe 2021 Awards uhonorowują najbardziej innowacyjne kancelarie i transakcje ubiegłego roku.

30.04.2021

Służby coraz chętniej sięgają po dane obywateli - jest petycja o zmianę prawa

Policja

Już 5 tysięcy podpisów zebrano pod petycją dotyczącą zmian w przepisach umożliwiających większą kontrolę nad pozyskiwaniem przez służby danych. Kampanię "Podsłuch jak się patrzy" uruchomiła Fundacja Panoptykon, a czas jest istotny także z punktu widzenia przyjętej ostatnio przez Sejm noweli kodeksu postępowania karnego, która dodatkowo poszerza kompetencje służb.

30.04.2021

Jedni zaszczepieni, inni czekają - duże dysproporcje w sądach i prokuraturach

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Od kilku tygodni trwa szczepionkowy chaos w sądach, ale także w prokuraturach. Nie znaczy to, że wszędzie jest tak samo. W jednych sądach szczepienia - mimo braku uregulowania - przebiegają bez większych problemów, w innych sędziowie i pracownicy szczepią się rocznikowo lub "na własną rękę". Szansą mogłyby być szczepienia w ramach zakładu pracy, ale trwają analizy jak zebrać wystarczającą liczbę osób.

30.04.2021

We wtorek 4 maja posiedzenie Sejmu ws. Funduszu Odbudowy

Koronawirus

Sejm zbierze się we wtorek 4 maja na dodatkowym posiedzeniu, by zająć się projektem ustawy o ratyfikacji unijnej decyzji dotyczącej Funduszu Odbudowy - poinformował wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Fundusz ma służyć ożywieniu gospodarek po pandemii koronawirusa.

29.04.2021