Zmieniony 12 września br. przez Naczelną Radę Adwokacką regulamin aplikacji przewiduje, że okręgowa rada adwokacka może wyrazić zgodę na powtórzenie jednorazowo każdego roku przez aplikanta, który nie zaliczył kolokwium rocznego ani jego poprawki. Aplikanci adwokaccy, którzy nie zaliczyli poprawkowego kolokwium rocznego będą więc mogli jednorazowo powtórzyć rok szkoleniowy. - Jest to ukłon w stronę aplikantów adwokackich. Chcemy głównie dać dodatkową szansę osobom, które rzetelnie podchodzą do swoich obowiązków, a z różnych przyczyn np. losowych nie mogły dostatecznie przygotować się do kolokwium rocznego – powiedziała po posiedzeniu NRA prezes Joanna Agacka-Indecka.
Podczas tego samego posiedzenia Naczelna Rada Adwokacka uchwaliła apel do państwowej komisji egzaminacyjnej o nie obniżanie poziomu egzaminów adwokackich. – W związku z informacjami, że pytania testowe w tegorocznym egzaminie kończącym aplikację adwokacką mają ograniczyć się wyłącznie do znajomości tekstów aktów prawnych, a nie ich praktycznego stosowania, Naczelna Rada Adwokacka apeluje do członków państwowej komisji egzaminacyjnej aby podczas egzaminów do zawodu adwokata sprawdzono umiejętności kandydatów, a nie tylko ich wiedzę prawniczą – czytamy w wystąpieniu kierownictwa samorządu.
Zdaniem NRA w interesie publicznym jest by kandydaci wstępujący do zawodu adwokata wykazali przed państwową komisją egzaminacyjną wiedzę z zakresu praktyki stosowania prawa oraz co najmniej cztery podstawowe umiejętności niezbędne w zawodzie adwokata: umiejętność przesłuchiwania świadków, umiejętność zrozumienia sytuacji prawnej jednostki i zaproponowania właściwych rozwiązań prawnych, umiejętność sporządzania pism procesowych oraz umiejętność przygotowywania opinii prawnych. Wskazana przez ustawodawcę wyłącznie testowa forma przeprowadzania państwowego egzaminu adwokackiego zdaniem Naczelnej Rady Adwokackiej sama w sobie nie może być usprawiedliwieniem zaniechania weryfikacji przydatności kandydatów do zawodu w zakresie podstawowych czynności adwokackich.
- Znajomość treści przepisów prawnych wśród aplikantów została już sprawdzona podczas egzaminu magisterskiego oraz wstępnego na aplikację i kolejne weryfikowanie wyłącznie tej samej wiedzy – z pominięciem umiejętności posługiwania się nią – nie jest w stanie ocenić rzeczywistego poziomu zdających. Sprawdzenie wyłącznie znajomości tekstów aktów prawnych nie jest ponadto wystarczającą gwarancją realizacji i zabezpieczenia interesu obywateli i publicznego. Istnieje poważna obawa, że tegoroczny egzamin pod rządami nowej ustawy może weryfikować samą wiedzę teoretyczną, podczas gdy to właśnie umiejętności adwokata mają w praktyce nie mniejsze znaczenie niż jego merytoryczna wiedza o prawie – czytamy w uchwale Naczelnej Rady Adwokackiej.