Prawo.pl

Auto zastępcze zapewni ubezpieczyciel

Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Jak ustaliło Prawo.pl, w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad zmianą przepisów o najmie pojazdów zastępczych na czas naprawy uszkodzonego samochodu. Przewiduje ona, że to ubezpieczyciel będzie miał obowiązek udostępnienia takiego auta. To rozwiązanie ma sprawić, że zmniejszy się liczba sporów sądowych o koszt najmu pojazdu.
Jolanta Ojczyk
23.06.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Pierwszy raz sędzia Sądu Najwyższego występuje przeciwko prezesowi izby, w której ma orzekać. Sędzia Kamil Zaradkiewicz domaga się od Sądu Najwyższego nakazania dopuszczenia go do wykonywania funkcji orzeczniczych w Izbie Cywilnej oraz przydzielenia mu asystenta. Izba Dyscyplinarna uznała się za niewłaściwą i przekazała sprawę do innego wydziału.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.06.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Skarga nadzwyczajna nie wyklucza skargi do Strasburga

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Wprowadzenie w Polsce skargi nadzwyczajnej utrudniło obywatelom możliwość kwestionowania wyroku sądu cywilnego w drodze skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Dlatego ratunkiem niekiedy jest skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Można równolegle składać te dwie skargi, gdyż cel kontroli jest różny - twierdzą eksperci.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.06.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Mimo że już rok temu RPO zwracał uwagę, że spotkania osadzonych z obrońcami powinny odbywać się w warunkach pełnej poufności, skargi do niego nadal wpływają. Służba Więzienna tłumaczy, że monitoring to sposób na "nieetyczne" zachowania prawników i ich klientów, a zaniepokojony samorząd, apeluje do adwokatów by informowali o naruszeniach w tym zakresie.
Patrycja Rojek-Socha
22.06.2020
Wymiar sprawiedliwości RODO
Proponowane zmiany w Prawie o Adwokaturze mają usprawnić działanie samorządu, ale też rozwiązać problem z tymi, którzy nie płacą składek członkowskich lub na ubezpieczenie. Do ustawy miałyby być dodane m.in. nowe źródła finansowania samorządu, a także przepisy umożliwiające mu podejmowanie działań na rzecz ochrony zawodu i godności adwokatów.
Patrycja Rojek-Socha
22.06.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Skoro dziś powszechnie komunikujemy się za pośrednictwem Teamsa, Skype’a czy Zooma, to dlaczego nie wykorzystywać tego narzędzia w sądownictwie? Jest to wygodne, bezpieczne i szybkie. Prowadziłem już postępowania online i świetnie się one sprawdziły – pisze adwokat dr Rafał Morek, członek Rady Arbitrażowej Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej,
Morek Rafał
22.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Jedną ze zmian wprowadzonych pod hasłem COVID-19 jest rozszerzenie możliwości stosowania dozoru elektronicznego, dopuszczalny wymiar kary został wydłużony do roku i sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Jednak to od samych skazanych, a konkretniej od ich zachowań podczas SDE będzie zależeć jak nowa regulacja się przyjmie, i czy pozostanie po epidemii - pisze adwokat Agnieszka Juchno-Marcjan.
Agnieszka Juchno-Marcjan
21.06.2020
Wymiar sprawiedliwości

HFPC popiera RPO w sprawie skarg więźniów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Rzecznik Praw Obywatelskich wniosku do Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały dotyczącej interpretacji przepisów regulujących wnoszenie przez więźniów skarg do sądu. Mogą zaskarżać decyzję np. dyrektorów zakładów jeśli są niezgodne z prawem, a część sądów rozumie to zbyt wąsko.
Patrycja Rojek-Socha
21.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego przewiduje natychmiastowe opuszczenie mieszkania przez sprawcę przemocy domowej, ale nie zakaz zbliżania się do ofiary. To z kolei - w ocenie RPO - nie spełnia standardów Konwencji Stambulskiej. Dlatego zwrócił się do Senatu o zmianę w tym zakresie.
Patrycja Rojek-Socha
20.06.2020
Wymiar sprawiedliwości
Obowiązek zakrywania ust i nosa, zachowywanie bezpiecznych - 2-metrowych odstępów, własne notatniki i długopisy, dezynfekcja, wietrzenie pomieszczeń i ograniczenia w przypadku osób postronnych - to główne zalecenia dla punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, które w ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości stopniowo powinny wracać do pracy.
Patrycja Rojek-Socha
20.06.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo
Przemoc w rodzinie stanowi jeden z większych problemów współczesnych państw praktycznie na całym świecie. Dlatego też walka ze zjawiskiem przemocy domowej powinna być jednym z priorytetowych zadań dla organów państwa - pisze adwokat Agata Koschel-Sturzbecher. I dodaje, że po zmianie prawa powinno to być łatwiejsze.
Agata Koschel-Sturzbecher
20.06.2020
Prawo karne Prawo rodzinne
E-rozprawy w sprawach karnych, możliwość e-posiedzeń aresztowych, zmiany w karze łącznej, kradzież zuchwała, w końcu przepis uwalniający ministra sprawiedliwości od obowiązku opracowania wzorów pouczeń w sprawach cywilnych - wróciły do tarczy antykryzysowej 4. Wcześnie wykreślił je Senat, jako przepisy bez związku z przeciwdziałaniem COVID-19.
Patrycja Rojek-Socha
19.06.2020
Wymiar sprawiedliwości
Radcy postulowali o to od dłuższego czasu, wskazując że COVID-19 skutecznie utrudnił tegoroczne wyboru do organów ich samorządu. To co nie udało się w trakcie prac nad tarczą 3, uzyskali teraz dzięki tarczy 4. Wybory do organu samorządu radcowskiego będą mogły odbyć się bez jednoczesnej obecności wszystkich uprawnionych do głosowania
Patrycja Rojek-Socha
19.06.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo
Powstałe w wyniku kolizji uszkodzenie auta przewyższyło jego wartość. Właściciel domagał się więc od ubezpieczyciela pokrycia rzeczywistej wartości szkody - ponad 30 tys. zł, z wyliczeń sądu wyszło jednak nieco ponad 1,5 tysiąca. Prokurator Generalny uważa, że doszło do błędów w wyliczeniach i domaga się uchylenia wyroku.
Patrycja Rojek-Socha
19.06.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Sąd przed wydaniem merytorycznego rozstrzygnięcia w sprawie spadku, ustalając krąg spadkobierców, zobowiązany był samodzielnie sprawdzić, czy nie zostały złożone oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i tym samym uwzględnił skargę Prokuratora Generalnego na prawomocne postanowienie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.06.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
To co się obecnie dzieje, czyli wprowadzanie pod hasłem COVID-19 przepisów, które znalazły się już w nowelizacji Kodeksu karnego zaskarżonej przez prezydenta i czekającej na rozpatrzenie przez Trybunał Konstytucyjny, jest uderzeniem w prerogatywę głowy państwa i grozi paraliżem systemu prawnego - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Mikołaj Małecki
Patrycja Rojek-Socha
19.06.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wyraziło stanowczy sprzeciw wobec wypowiedzi kwestionujących człowieczeństwo osób LGBT i przysługujące im podstawowe prawa człowieka. Wskazało, że prezentowane w debacie publicznej pogardliwe wypowiedzi na temat osób o orientacji innej niż heteroseksualna naruszają standardy państwa obywatelskiego.
Patrycja Rojek-Socha
18.06.2020
Prawnicy
Wgląd do akt postępowania przygotowawczego jest ograniczony. Jednak powołując się na ustawę o dostępie do informacji publicznej można żądać odpisu postanowienia o umorzeniu dochodzenia, a prokuratura ma obowiązek taki dokument wydać - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.
Marek Sondej
18.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Stwierdzenie nieważności umowy nie jest tożsame z jej unieważnieniem. Tymczasem brak precyzji w formułowaniu wypowiedzi czy nieświadomy brak rozróżnienia tych pojęć widoczny jest nie tylko w dyskusji publicznej, ale również na poziomie postępowań sądowych. Dlaczego warto być precyzyjnym i podkreślać różnice, zwłaszcza w kontekście umów o kredyty frankowe
Klaudia Chróścik
18.06.2020
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Brakuje narzędzi prawnych, które pozwalałyby na ściganie przestępstw motywowanych homofobią. Mało skuteczne są też sprawy wytaczane na drodze cywilnej. Pewną szansą dla pokrzywdzonych może być prawo unijne, choć i tu szansa na skuteczne dochodzenie roszczeń jest niewielka.
Monika Sewastianowicz
18.06.2020
Prawo karne Prawnicy
W przyjętej przez Sejm tarczy antykryzysowej 4 znalazły się m.in. przepisy zaczerpnięte wprost z noweli Kodeksu karnego, którą rok temu prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Miał wątpliwości dotyczące sposobu jej uchwalenia. Teraz prawnicy mówią nie tylko o łamaniu zasad procedowania, ale wprost o działaniu niezgodnym z konstytucją i lekceważeniu prezydenta. Wieszczą też paraliż sądów.
Patrycja Rojek-Socha
18.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Kancelaria CMS doradzała Green Genius, wiodącemu deweloperowi działającemu w sektorze energii odnawialnej, przy sprzedaży portfela 41 elektrowni fotowoltaicznych na rzecz Aberdeen Standard Investments, funduszu zarządzającego aktywami.
Patrycja Rojek-Socha
17.06.2020
Rynek
Dwaj sędziowie z krakowskiego Sądu Okręgowego będą mieli postępowania dyscyplinarne za rozwieszanie plakatów w obronie sędziego Pawła Juszczyszyna. Gdy ich wszczęcia odmówił lokalny rzecznik dyscyplinarny, prezes sądu wystąpiła o to do ministra. Jednak jak wyjaśnia, nie chodziło o treść i formę plakatów, tylko o ich rozwieszenie bez zgody zarządcy budynku i w niewłaściwych miejscach.
Krzysztof Sobczak
17.06.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Od zakazu używania telefonów komórkowych na rozprawie poprzez brak możliwości złożenia pism procesowych bezpośrednio na rozprawie. Takie m.in. obostrzenia pojawiły się w „odmrożonych sądach”. Przy okazji w niektórych sądach zniknęły poniedziałkowe „godziny ziobrowskie”, czyli popołudniowe dyżury.
Robert Horbaczewski
17.06.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Osoba oskarżona o uporczywe nękanie, czyli stalking będzie mogła zostać zwieszona w czynnościach służbowych, czy w wykonywaniu zawodu - zakłada tarcza antykryzysowa 4. Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy to koniecznością ochrony takich grup zawodowych jak nauczyciele czy np. górnicy. Prawnicy widzą w tym bat na... dziennikarzy.
Patrycja Rojek-Socha
17.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Ratyfikacja Konwencji Stambulskiej oznaczała, że uznajemy obecne wartości, akceptowane przez kulturę zachodnią. Jej wypowiedzenie będzie jeszcze gorsze niż brak jej ratyfikacji – będzie bowiem oznaczało, że po prostu przestaliśmy akceptować ujęte tam normy - ocenia adwokat Karolina Pilawska z kancelarii TPZ.
Karolina Pilawska
17.06.2020
Prawo rodzinne
Publikacja zdjęć wnuków czy córki w mediach społecznościowych to nie jest czynność o czysto osobistym lub domowym charakterze, która wyklucza stosowanie RODO. Tak uznał holenderski sąd i nakazał babci usunięcie zdjęcia wnuka z jej profilu na Facebooku. Jeśli tego nie zrobi, może zapłacić karę nawet 1000 euro.
Jolanta Ojczyk
17.06.2020
RODO
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uwzględniła skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego w sprawie nabycia spadku. SN uchylił prawomocne postanowienie z 1997 r. i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia, aby urzeczywistnić zasadę państwa prawnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.06.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Helsińska Fundacja Praw Człowieka w opinii przesłanej do Senatu zwraca uwagę, że z art. 5 par. 3 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności wynika wymóg, aby każda osoba zatrzymana została postawiona przed sędzią. Tymczasem przyjęta przez Sejm tarcza antykryzysowa 4 zakłada możliwość e-rozpraw aresztowych.
Patrycja Rojek-Socha
16.06.2020
Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik Praw Obywatelskich chce poznać motywy stojące za prowadzeniem postępowania dyscyplinarnego wobec prokuratora Krzysztofa Parchimowicza. To prezes Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia", znany z publicznych wypowiedzi, w których krytykuje podporządkowanie prokuratury rządowi i jej upolitycznienie oraz broni niezależności prokuratury.
Krzysztof Sobczak
16.06.2020
Prawnicy Prokuratura