Prawo.pl

Ustawa o bezkarności urzędniczej wycofana z Sejmu

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Projekt nowelizacji ustawy covidowej, wprowadzający tzw. bezkarność urzędniczą został wycofany spod obrad Sejmu. Stało się to po tym jak minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że posłowie Solidarnej Polski nie zagłosują za regulacją, w zaproponowanym brzmieniu. Od początku budziła ona duże kontrowersje.
Patrycja Rojek-Socha
17.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie toczą się żadne prace związane z wypowiedzeniem konwencji stambulskiej – wynika z wypowiedzi wiceminister Iwony Michałek. Zapowiedziała jednak nowy program przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a projekt ma być gotowy do końca września.
Patrycja Rojek-Socha
17.09.2020
Wymiar sprawiedliwości
O ile sytuacja epidemiologiczna kraju nie ulegnie gwałtownemu pogorszeniu, w dniu 28 września zapadnie decyzja o odstąpieniu od systemu zmianowego w prokuraturze - poinformował Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. Nie wiadomo kiedy to nastąpi, brane są pod uwagę trzy daty - z dniem 1, 15 lub 31 października.
Patrycja Rojek-Socha
17.09.2020
Wymiar sprawiedliwości
Przyjętą w czwartek rezolucję w sprawie praworządności w Polsce poparło w Parlamencie Europejskim 513 europosłów, przeciw było 148, a wstrzymało się od głosu 33. Według jej autorów w Polsce dochodzi do ciągłego pogarszania się stanu praworządności. PE apeluje do KE oraz Rady UE o wykorzystanie dostępnych narzędzi, by wyeliminować ryzyko naruszania wartości unijnych.
Krzysztof Sobczak
17.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Jeżeli z punktu widzenia medycznego, oskarżony może brać udział w rozprawie, jedynie przez dwie godziny dziennie, to może odbywać się ona w mieście zamieszkania chorego. Sąd Najwyższy uwzględnił w całości opinię biegłego lekarza, który przewidział konieczność częstego odraczania rozprawy, przewlekłość a nawet niemożność zakończenia procesu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.09.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Pod specjalnym, związanym z koronawirusem rygorem, 26 września młodzi prawnicy będą zdawać egzamin na aplikacje. Podobnie jak w minionych latach, więcej jest chętnych na aplikację radcowską - złożonych zostało ponad 3050 wniosków, mniej na adwokacką - ponad 2300. To jednak mniej, niż przy poprzednich naborach.
Patrycja Rojek-Socha
17.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych regularnie wygrywa przed warszawskim Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. Zdaniem wielu prawników, gdyby sędzia - tak jak przy decyzjach prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - mógł oceniać zasadność decyzji dotyczących naruszenia RODO czy korzystać z biegłych, byłoby mniej przegranych. Konieczna jest zmiana systemowa - tym bardziej, że firmom grożą tu milionowe kary.
Jolanta Ojczyk
17.09.2020
RODO
Za stale rosnącą liczbą tymczasowych aresztowań w Polsce stoją na pewno prokuratorzy, którzy składają coraz więcej takich wniosków i sędziowie, którzy ogromną większość z nich zatwierdzają - pisze Marcin Kochanowski. Ale wskazuje też na zaniedbania obrońców, którzy nie zawsze odpowiednio przygotowują się do posiedzeń aresztowych.
Marcin Kochanowski
17.09.2020
Prawo karne Finanse publiczne
Do końca września ma być gotowy projekt zaostrzający kary za naruszanie nietykalności policjantów, czynną napaść na nich i ich znieważanie. Regulacja ma również wprowadzić obligatoryjne orzeczenia przez sąd dodatkowej kary finansowej przy tego typu przestępstwach.
Patrycja Rojek-Socha
16.09.2020
Policja

Szefowa KE zapowiada obronę unijnych wartości

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Będę nadal broniła tego i integralności naszych instytucji europejskich. Czy chodzi o prymat prawa europejskiego, wolność prasy, niezawisłość sądownictwa czy prawa mniejszości. Europejskie wartości nie są na sprzedaż - zadeklarowała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Krzysztof Sobczak
16.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Po niemal dwuletniej batalii sąd upadłościowy, na wniosek kancelarii prawnej Porwisz i Partnerzy, zmienił postanowienie sędziego-komisarza i uznał wierzytelność jej klienta, Cementowni Nowa Huta S.A., w kwocie wynoszącej ponad 15 mln zł.
Patrycja Rojek-Socha
16.09.2020
Rynek

Prokuratura chce oskarżyć prezes stowarzyszenia Themis

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej chce zgody SN na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędzi Sądu Okręgowego w Krakowie Beaty Morawiec. Prokuratura zamierza postawić jej zarzuty m.in. przywłaszczenia środków publicznych i przyjęcia korzyści majątkowej. - Nie mam sobie nic do zarzucenia i uważam, że te ataki są elementem gry politycznej – skomentowała to sędzia.
Krzysztof Sobczak
16.09.2020
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Aresztów coraz więcej - co rok to kolejny rekord

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
We wrześniu w aresztach osadzone było 9232 osoby - wynika z najnowszych danych Służby Więziennej. To o ok. 800 więcej niż rok temu i to mimo epidemii, w czasie której środek ten, ze względu na obostrzenia miał być rzadziej stosowany. Co ważne, polskim problemem nadal są areszty długotrwałe - RPO przystąpił właśnie do jednej z takich spraw.
Patrycja Rojek-Socha
16.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Sąd Najwyższy ma dziś odpowiedzieć na pytanie, czy można – zgodnie z prawem – dwa razy obniżać emeryturę funkcjonariuszom służb PRL. Nad podobnym problemem zastanawia się Trybunał Konstytucyjny. Jeśli SN przyjmie „prokonstytucyjną” wykładnię przepisów, a potem TK stwierdzi, że ustawa nie jest niezgodna z Konstytucją, to dojdzie do „rozbieżności” w wykładni.
Grażyna J. Leśniak Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

MSWiA: Mniej przestępstw z nienawiści; RPO: To niedoszacowane

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Liczba przestępstw z nienawiści w stosunku "rok do roku" zauważalnie spada - twierdzi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. I podaje, że w 2018 r. wszczęto 1124 postępowań w tego typu sprawach, natomiast w 2019 r. - 934. Z taką oceną nie zgadza się Rzecznik Praw Obywatelskich, którego zdaniem skala tego zjawiska jest niedoszacowana.
Krzysztof Sobczak
15.09.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Skraca się czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi. Ponad 80 proc. spraw rozpatrzono w terminie do 6 miesięcy. W NSA okres oczekiwania nieco się wydłużył. Jednym z powodów było przejście sędziów w stan spoczynku i brak obsadzenia wolnych etatów na stanowisku sędziego – poinformował Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
15.09.2020
Wymiar sprawiedliwości CIT VAT
Kancelaria BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy reprezentowała słowacką spółkę Uranpres, spol. s.r.o. (jako podwykonawcę) specjalizującą się w projektach infrastrukturalnych przy podpisaniu kontraktu z konsorcjum w składzie: Mirbud S.A. (lider konsorcjum), Kobylarnia S.A. (partner konsorcjum) oraz Zrzeszenie Budowlane Interbudmontaż (partner konsorcjum).
Patrycja Rojek-Socha
15.09.2020
Rynek
Z początkiem września rozpoczęła działalność kancelaria Queritius, która rozwija praktykę wyspecjalizowaną w sporach o charakterze międzynarodowym. Jest to pierwsza kancelaria na polskim rynku prawniczym o takim profilu działalności. Usługi kancelarii obejmują arbitraż, postępowania przed sądami międzynarodowymi oraz sądami Unii Europejskiej, a także sankcje międzynarodowe.
Patrycja Rojek-Socha
15.09.2020
Prawnicy Rynek
Dopuszczalna jest zmiana przez strony w drodze porozumienia terminu wymagalności roszczenia, nawet gdy stało się ono wymagalne. Jednak, jeżeli wskutek odroczenia terminu spełnienia świadczenia, roszczenie przestało być wymagalne, jego przedawnienie rozpoczyna ponownie bieg dopiero z upływem nowego terminu - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.09.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Helsińska Fundacja Praw Człowieka w swoim stanowisku krytycznie ocenia wycofanie się Ministerstwa Sprawiedliwości z opracowywania wzorów pouczeń w sprawach cywilnych. Przypomina, że miał to być jeden z kroków do wykonania wyroków ETPC dotyczących dwóch skarg na odrzucenie przez polskie sądy apelacji z powodów formalnych.
Patrycja Rojek-Socha
15.09.2020
Wymiar sprawiedliwości
Od zażalenia na postanowienie w przedmiocie sprostowania albo odmowy sprostowania orzeczenia pobiera się opłatę proporcjonalną w związku z ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - stanowi uchwała trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Oznacza to dużo większy koszt dla strony niż, gdyby była to opłata podstawowa - 30 zł.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.09.2020
Prawo cywilne
Koronawirus zdecydowanie zmienia rynek prawny. Kancelarie chcą być konkurencyjne, więc stawiają na nowe technologię, tymczasem w sądach wciąż dominuje papier. Wprawdzie sędziowie widzą już pierwsze przebłyski, ale przyznają, że ten proces potrwa. W ich ocenie konieczny jest jednolity system informatyczny we wszystkich sądach - który fikcję szybkiej komunikacji zmieni w e-rzeczywistość.
Patrycja Rojek-Socha
15.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Aplikacja daje przyszłym adwokatom szansę na poznanie i zrozumienie istoty wykonywania tego zawodu. Osoby, które jej nie ukończyły a podchodzą do egzaminu lub ubiegają się o wpis na listę na podstawie tytułu naukowego lub doświadczenia mogą mieć i wielką wiedzę i duże doświadczenie, ale brakuje im praktycznego obeznania ze specyfiką zawodu - ocenia adwokat Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska,
Patrycja Rojek-Socha
15.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wkrótce wydane będą dalsze decyzje Komisji Europejskiej dotyczące procedury o naruszenie prawa przeciw Polsce w związku z ustawami dotyczącymi sądownictwa. Wiceszefowa KE Viera Jourova mówiła m.in., że w UE nie ma miejsca na dyskryminację osób LGBTI.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
W XXI wieku kuratorzy sądowi nadal sprawdzając dane o podopiecznych częściej korzystają z drogi papierowej niż z systemów informatycznych. Te nawet jeśli są, nie gwarantują dostępu do wszystkich potrzebnych im informacji, ale bywa i tak, że w rodzimym sądzie odcięci się od baz wydziałów - wynika z analizy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Kuratorów Sądowych.
Patrycja Rojek-Socha
14.09.2020
Wymiar sprawiedliwości
Z roku na rok zmniejsza się liczba osób, które zdają na aplikację, ale też tych, które podchodzą do egzaminów zawodowych i wpisują się na listy adwokatów czy radców prawnych. Wysycony rynek, klienci szukający oszczędności i... koronawirus - to aktualne bariery dla młodego pokolenia. Pasja i dobre chęci to zbyt mało, by je pokonać - mówią prawnicy.
Patrycja Rojek-Socha
14.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zgromadzenia izb adwokackich odbyły się już m.in. w Opolu i Radomiu. Z kolei adwokat Mikołaj Pietrzak (fot.) dziekan ORA w Warszawie, poinformował właśnie, że w obecnej sytuacji pod znakiem zapytania stoi możliwość przeprowadzenia zgromadzenia tej izby i to nie tylko w formie tradycyjnej, ale wirtualnej (zdalnej) i hybrydowej. Zastrzegł jednak, że jest przeciwny przedłużaniu kadencji.
Patrycja Rojek-Socha
13.09.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo
Skarżący został wezwany do uzupełnienia różnych braków formalnych skargi kasacyjnej. W zakreślonym terminie jedynie z część została usunięta. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał jednak, że skoro nie wskazano numeru PESEL skarżących i nie wyjaśniono, czy strony chcą rozpoznania sprawy na rozprawie, to skarga kasacyjna podlegała odrzuceniu.
Aleksandra Partyk
13.09.2020
Wymiar sprawiedliwości
Jakie są kryteria wydawania przez lekarzy decyzji o obowiązkowej hospitalizacji, izolacji lub kwarantannie, w związku z COVID-19, od kiedy osoba podejrzana zakażeniem jest formalnie objęta kwarantanną i co decyduje o skierowaniu na test - o te i inne kwestie pyta ministra zdrowia Adama Niedzielskiego Stowarzyszenie Adwokackie „Defensor Iuris”.
Patrycja Rojek-Socha
12.09.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo
Sąd orzekał w oparciu o dokumenty i uznał, że nie jest koniecznym doprowadzenie na rozprawę osadzonego powoda. Ten pozwał Skarb Państwa – Prokuratora Rejonowego o zapłatę, a następnie złożył skargę kasacyjną. W ocenie Sądu Najwyższego to, że sąd zaniechał stosowania określonych pouczeń nie może być utożsamiane z pozbawieniem strony możliwości obrony jej praw.
Aleksandra Partyk
12.09.2020
Wymiar sprawiedliwości