Prawo.pl
W sprawach dzieci i praw rodziny instytucje państwowe mają wyłączne uprawnienie do korzystania ze skargi kasacyjnej dotyczącej porwania dziecka za granicę. Rodzice, którzy pieczę wykonują - nie mogą wnosić tego środka nadzwyczajnego, gdyż jakiekolwiek opóźnienia postępowania nie służą dobru dziecka - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.07.2020
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Cała procedura związana z wypowiedzeniem konwencji stambulskiej trwać może i rok. Wiąże się bowiem z kilkoma etapami, w których istotną rolę odegra prezydent Andrzej Duda. Sam wniosek do sekretarza generalnego Rady Europy będzie musiał być wyczerpująco uzasadniony, a i tak stronę polską czekają dodatkowe pytania.
Patrycja Rojek-Socha
28.07.2020
Wymiar sprawiedliwości
Wszczęcie 68 postępowań dyscyplinarnych, z których dwa umorzono, a w trzech odmówiono wszczęcia postępowania, skierowanie w 16 sprawach wniosków o rozpoznanie spraw dyscyplinarnych sędziów sądów dyscyplinarnych - to dotychczasowy bilans działań rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych i jego dwóch zastępców, który przedstawiono Rzecznikowi Praw Obywatelskich.
Patrycja Rojek-Socha
27.07.2020
Wymiar sprawiedliwości
W poniedziałek 27 lipca, Minister Sprawiedliwości skierował do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. Zgodnie z jej zapisami może to zrobić każda ze stron, w dowolnym czasie, w drodze notyfikacji skierowanej do Sekretarza Generalnego Rady Europy. Wypowiedzenie będzie skuteczne po trzech miesiącach.
Patrycja Rojek-Socha
27.07.2020
Wymiar sprawiedliwości
UE podpisała konwencję stambulską w czerwcu 2017 roku i od tego czasu - jak poinformował w poniedziałek rzecznik KE Adalbert Jahnz - Komisja pracuje z Radą nad sfinalizowaniem procesu przystąpienia. Nie wszystkie kraje UE ratyfikowały konwencję. Nie zrobiły tego: Bułgaria, Czechy, Węgry, Łotwa, Litwa i Słowacja oraz nienależąca już do wspólnoty Wielka Brytania, a także Ukraina, Mołdawia i Armenia.
Patrycja Rojek-Socha
27.07.2020
Wymiar sprawiedliwości

Wyrok sądu w 25 dni dzięki posiedzeniu w trybie niejawnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Zazwyczaj wojewódzkie sądy administracyjne rozpatrują sprawy w ciągu kilku miesięcy. Wyjątkiem jest sąd warszawski, w którym na rozstrzygnięcie trzeba czekać dłużej. Najnowszy wyrok WSA w Łodzi pokazuje, że na orzeczenie czasami wystarczy poczekać tylko 25 dni. Sposobem jest wniosek elektroniczny i badanie sprawy na posiedzeniu niejawnym.
Krzysztof Koślicki
27.07.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Wyjście z konwencji byłoby godne ubolewania i stanowiłoby wielki krok wstecz, jeśli chodzi o ochronę kobiet przed przemocą w Europie - oświadczyła 26 lipca sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić. Dodała, że zapowiedzi przedstawicieli polskiego rządu są alarmujące.
Patrycja Rojek-Socha
26.07.2020
Wymiar sprawiedliwości
W sierpniu odbędą się szkolenia podstawowe dla adwokatów z zakresu mediacji. Zainteresowanie jest na tyle duże, że Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej zaplanowało dodatkowe terminy dla prawników chcących uzyskać uprawnienia mediatora. Wydłużono termin na zgłaszanie się, jest to możliwe do 30 lipca.
Patrycja Rojek-Socha
26.07.2020
Wymiar sprawiedliwości
Porozumienie stanowi, że ochrona finansów jest jak praworządność, to oznacza, że za nieprzestrzeganie wartości jaką jest ochrona interesów finansowych Unii Europejskiej może zostać uruchomiony mechanizm z art. 7 Traktatu - mówi dr hab. Marta Witkowska z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Monika Sewastianowicz
26.07.2020
Administracja publiczna Prawo europejskie
W poniedziałek zostanie złożony wniosek do resortu rodziny o podjęcie formalnych prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej - zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak wskazał przyczyną są "szkodliwe zapisy o charakterze ideologicznym".
Patrycja Rojek-Socha
25.07.2020
Wymiar sprawiedliwości
Prokurator Józef Gacek zajmował się cywilnym wątkiem związanym z organizacją lotu do Smoleńska, na uroczystości w Katyniu, w 2010 roku. Teraz Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego podjęła uchwałę w przedmiocie wyrażenia zgody na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej za przestępstwo niedopełnienia obowiązków w tym śledztwie.
Patrycja Rojek-Socha
25.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Sądy się "odmrażają", problem z jawnością rozpraw

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Prawie wszystkie z 369 sądów w Polsce ograniczyły możliwość udziału publiczności w jawnych postępowaniach sądowych. Ponad połowa z nich, a dokładnie 190 sądów, zezwala na udział publiczności w rozprawach i posiedzeniach, ale znaczna część wprowadziła konieczność wcześniejszego zgłoszenia się w celu uzyskania karty wstępu lub zezwolenia
Patrycja Rojek-Socha
25.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Źle pobrane wymazy, błędy w dokumentach, a czasem po prostu niemożność dodzwonienia się do sanepidu - to wszystko może sprawić, że osoba skierowana na kwarantannę posiedzi w domu dłużej, w skrajnych przypadkach nawet o kilka tygodni. Prawnicy nie mają wątpliwości - nawet epidemia nie usprawiedliwia tego rodzaju niedopatrzeń i osoba, której prawa zostaną tak naruszone, może domagać się odszkodowania.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
25.07.2020
Prawo cywilne Koronawirus a prawo
Osoby, które ukończyły 15 lat i są pokrzywdzone przestępstwami o charakterze seksualnym mają mieć takie same gwarancje w czasie przesłuchania jak dzieci pokrzywdzone przestępstwami z użyciem przemocy. Dlatego MS zmienia rozporządzenie dotyczące tych czynności i wprowadza do niego m.in. obowiązek pouczania przez sędziego osoby dorosłej, która im w trakcie towarzyszy.
Patrycja Rojek-Socha
25.07.2020
Wymiar sprawiedliwości
Dr hab. Błażej Kmieciak został w piątek wybrany na przewodniczącego państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków pedofilii. Także w piątek ślubowanie przed Sejmem złożyło siedmiu członków tej komisji. Za jego kandydaturą głosowało 244 posłów, 173 było przeciw, a 34 wstrzymało się od głosu.
Krzysztof Sobczak
24.07.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Po pracownikach sądów przyszedł czas na kuratorów sądowych. Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje podniesienie ich wynagrodzeń poprzez wzrost mnożników kwoty bazowej. Średnio podwyżka ma sięgnąć ok. 900 zł na etat. Choć jak przyznają zmiana nie jest szczytem marzeń, to środowisko mocno na nią czeka. Tym bardziej, że w sprawie ustawy o kuratorach nadal panuje cisza.
Patrycja Rojek-Socha
24.07.2020
Wymiar sprawiedliwości
Obecna sytuacja w prokuraturze jest trudna, z roku na rok wzrasta liczba postępowań długotrwałych. Konieczne są więc zmiany. Punktem wyjścia powinno być całkowite uniezależnienie Prokuratora Generalnego od władzy wykonawczej, konieczne jest też odciążanie prokuratorów i spłaszczenie struktury prokuratury – mówi Katarzyna Kwiatkowska,
Patrycja Rojek-Socha
24.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

W walce z homofobią stowarzyszenie niewiele może

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
O kwestię legitymacji procesowej rozbiły się decyzje w sprawie Stowarzyszenia Tolerado reprezentującego osoby LGBT+ przeciwko Fundacji Pro-prawo do życia. Chodziło o przeprosiny i zadośćuczynienie za homofobię na gdańskich ulicach, sąd skupił się jednak na tym, kto mógł wystąpić z pozwem. Sprawa obnaża większy problem - mówią prawnicy
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
24.07.2020
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Pozytywna ocena porozumienia przywódców UE w sprawie funduszu odbudowy, oczekiwanie dalszych negocjacji z krajami Unii nad ostatecznym kształtem nowego budżetu oraz ubolewanie z powodu "znacznego osłabienia wysiłków KE i Parlamentu Europejskiego na rzecz przestrzegania praworządności, praw podstawowych i demokracji.
Krzysztof Sobczak
23.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Polski rząd ma zapłacić po 34 tys. euro każdemu z Czeczenów, którym Straż Graniczna kilkadziesiąt razy odmówiła możliwości złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Wnieśli oni na Polskę skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu i wygrali.
Krzysztof Sobczak
23.07.2020
Administracja publiczna
Izba Dyscyplinarna wydała interesujący wyrok - pozbawionego stanu spoczynku prokuratora ukarała za wykłady, które wygłaszał 6 lat temu bez pozwolenia przełożonego. A ponadto do tego czynu zastosowała ustawę Prawo o prokuraturze obecnie obowiązującą, a do opóźnienia w złożeniu zeznania o stanie majątkowym - ustawę z 2005 roku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.07.2020
Prawnicy

Będą pieniądze dla Polski, ale Unia spyta o praworządność

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Polski rząd świętuje zwycięstwo na unijnym szczycie - będą duże pieniądze dla naszego kraju, nie będzie natomiast żadnego ich warunkowania oceną praworządności. Zgoła inny obraz przedstawiają szefowie unijnych instytucji i polscy eksperci. Ich zdaniem nie będzie pieniędzy bez przestrzegania unijnych standardów demokracji i praworządności.
Krzysztof Sobczak
23.07.2020
Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Epidemia koronawirusa nie miała wpływu na bieg terminu do rozpoznania wniosku o udostępnienie informacji publicznej. Sprawy te zostały zakwalifikowane przez ustawodawcę jako pilne, więc nie można było zastosować przepisów o zawieszeniu ich biegu. Tym samym skoro prokurator nie udostępnił w terminie wnioskowanej informacji publicznej, to dopuścił się bezczynności.
Dorian Lesner
23.07.2020
Administracja publiczna Prokuratura
Do połowy lipca Naczelna Rada Adwokacka zbierała opinie o projekcie nowego kodeksu etyki adwokackiej. Temat ma wrócić już we wrześniu, ale adwokaci nie ukrywają, że są rozczarowani i zaproponowanymi rozwiązaniami i trybem pracy nad zmianami. Jeden z problemów to choćby kwestia reklamy, które według nich - mimo zapowiedzi - nadal nie został jednoznacznie rozwiązany.
Patrycja Rojek-Socha
23.07.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Darowizna nie miała na celu pokrzywdzenia wierzyciela, czyli Urzędu Skarbowego - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Zdaniem SN, skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego okazała się zasadna, gdyż nakłady poczynione przez obdarowanego przekraczały należności wierzyciela wobec Skarbu Państwa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.07.2020
Prawo cywilne
Odniesienie do praworządności w tekście ze szczytu Unii Europejskiej jest jasne i czytelne - stwierdził w środę unijny komisarz sprawiedliwości Didier Reynders. I dodał, że Komisja Europejska przeanalizuje teraz różne opcje umożliwiające wznowienie prac legislacyjnych nad warunkowością między Radą a PE w celu ochrony budżetu UE i funduszu odbudowy.
Krzysztof Sobczak
22.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
14 sędziów z sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych nie wskazało w pisemnych oświadczeniach, że są członkami Stałego Prezydium Forum Współpracy Sędziów. Sędzia Przemysław W. Radzik, Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych postawił im zarzuty dyscyplinarne. Dotyczą m.in. uchybienia godności urzędu.
Patrycja Rojek-Socha
22.07.2020
Wymiar sprawiedliwości
Terapia została wstrzymana po przeniesieniu osadzonej do innego zakładu karnego. Jak uzasadniano - do momentu konsultacji endokrynologicznej. Problem jednak w tym, że jej termin nie został wyznaczony. Osadzona przyjmuje hormony żeńskie na stałe i do tej pory - w pozostałych jednostkach było to respektowane.
Patrycja Rojek-Socha
22.07.2020
Wymiar sprawiedliwości
Minister zdrowia polecił konsultantom wojewódzkim poszukiwanie placówek gotowych do włączenia się do programu terapii zaburzeń preferencji seksualnych. To próba zaradzenia sytuacji, gdy tylko trzy placówki w kraju, do tego wszystkie na południu, prowadzą dziś terapię zaburzeń preferencji seksualnych, dostępną dla osób objętych nadzorem prewencyjnym.
Krzysztof Sobczak
22.07.2020
Prawo karne Finansowanie zdrowia
Zasługi dla prokuratury obwinionego prokuratora w stanie spoczynku nie mają znaczenia, skoro popełnił on przestępstwo umyślne - stwierdził sędzia Ryszard Witkowski. - Obwiniony nie może z powodu tych zasług pozostać bezkarny - dodał sąd i pominął kwestię, że obwiniony poddał się dobrowolnie karze. Został pozbawiony stanu spoczynku przez Izbę Dyscyplinarną.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.07.2020
Prawnicy Prokuratura