Prawo.pl
Nie tylko adwokaci, ale też radcy prawni mają coraz to większe obawy związane z organizacją jesiennych zjazdów. Choć oficjalnie z NRA i KRRP płyną zapewnienia, że podejmowane będą wszelkie działania by się odbyły, nieoficjalnie członkowie samorządów mówią wprost: nic na siłę i dodają, że konieczne są m.in. zmiany w prawie, a to zależy od Ministerstwa Sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
19.08.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo
Komitet Obywatelski Inicjatywy Ustawodawczej "Tak dla rodziny, nie dla gender" złożył we wtorek w Sejmie projekt ustawy mający na celu wypowiedzenie konwencji stambulskiej. Autorzy projektu załączyli do niego 3,5 tys. podpisów. To kolejny krok w tym kierunku, po wezwaniu rządu do wypowiedzenia konwencji przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.
Krzysztof Sobczak
18.08.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
To jedna z budzących największe wątpliwości zmian tarczy antykryzysowej 4. Chodzi o art. 37a Kodeksu karnego, który umożliwiał sądowi orzekanie ograniczenia wolności lub grzywny np. w przypadku błędów medycznych. Wprowadzone jednak warunki jego stosowania, a teraz Senat przyjął projekt przywracający jego wcześniejsze brzmienie.
Patrycja Rojek-Socha
18.08.2020
Wymiar sprawiedliwości
Sąd pierwszej instancji warunkowo umorzył sprawę dotyczącą udziału w bójce, a prokuratura to zaskarżyła, bo uznała że wyrok jest zbyt łagodny. W drugiej instancji zaskarżenie zostało oddalone, sąd nie zwrócił jednak kosztów obrony poniesionych przez oskarżonych. Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi kasację.
Patrycja Rojek-Socha
18.08.2020
Prawnicy
Niepodejmowanie przez prokuratora śledztwa o pobicie policjanta powinno być ukarane. Nawet najniższą karą, gdyż odstąpienie od ukarania negatywnie wpływa na wizerunek wymiaru sprawiedliwości i autorytet instytucji - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i wymierzyła prokuratorowi karę upomnienia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.08.2020
Prawnicy
Dyskusja nad tym, jak przeprowadzić zgromadzenia w poszczególnych izbach oraz Krajowy Zjazd Adwokatury - będzie tematem wtorkowego posiedzenie prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, z udziałem wszystkich dziekanów. Transmisja online nie oznacza bowiem udziału w obradach online. Prawo.pl ustaliło, że trwają też rozmowy z Ministerstwem Sprawiedliwości
Patrycja Rojek-Socha
18.08.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo

Tęczowa flaga na pomniku - znieważenie czy uprawniony protest? 

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Czy tęczowa flaga na pomnikach znieważa? Wygląda na to, że sądy orzekające w tych sprawach będą musiały zmierzyć się kilkoma poważnymi wątpliwościami, jakie rodzi ta sprawa - pisze Marcin Kochanowski. I dodaje, że będą min. musiały wziąć pod uwagę prawo osób używających takich flag do wypowiedzi i protestu.
Marcin Kochanowski
17.08.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Rada Główna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP z najwyższym zaniepokojeniem przyjmuje zgłaszane przez władzę wykonawczą Radzie Dialogu Społecznego propozycje zamrożenia wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2021 r. W swoim stanowisku wskazuje, że nastąpić to ma mimo zapowiadanego wzrostu gospodarczego i inflacji kształtującej się na poziomie 1.8 proc.
Patrycja Rojek-Socha
17.08.2020
Prokuratura

Paralizatory w więzieniach zostaną - także po COVID-19

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
To jedna z budzących duże kontrowersje zmian wprowadzonych tarczą antykryzysową z 31 marca br. Rzecznik Praw Obywatelskich, ale też prawnicy alarmowali, że taka broń w rękach nieprzeszkolonej Służby Więziennej może prowadzić do tragedii. Ministerstwo Sprawiedliwości uważa jednak, że jest za wcześnie na doszukiwanie się negatywnych skutków regulacji i nie zamierza jej zmieniać.
Patrycja Rojek-Socha
17.08.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Izba Karna Sądu Najwyższego orzeka w sprawach prawników i nie uznaje wyroków Izby Dyscyplinarnej, a ta zaś uważa się za jedyną właściwą i powołuje się na własne siódemkowe uchwały. Konsekwencją takiej sytuacji dla prawników, których orzeczenia dotyczą, mogą być wznowienia postępowań, gdyż adwokaci nie traktują Izby Dyscyplinarnej jako sądu, podobnie jak niektórzy radcowie prawni, choć nie ich rzecznicy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.08.2020
Prawnicy
W przypadkach uznanych za ważne amerykańscy żołnierze będą podlegać polskiej jurysdykcji karnej z wyjątkiem czynów popełnionych na służbie, a obiekty zajmowane przez jednostki USA nie będą miały eksterytorialnego charakteru. Takie m.in. zasady znalazły się w podpisanej w sobotę umowie o współpracy obronnej z USA.
Krzysztof Sobczak
15.08.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Egzamin adwokacki zdało niespełna 85 proc. kandydatów na adwokatów, a egzamin radcowski - niemal 80 proc. kandydatów. Ministerstwo Sprawiedliwości podało wyniki egzaminów adwokackiego i radcowskiego, które odbyły się w dniach 23–26 czerwca 2020 r. U adwokatów najtrudniejsze okazało się zadanie z zakresu prawa karnego, a u radców z prawa gospodarczego
Krzysztof Sobczak
15.08.2020
Prawnicy
Poszkodowany właściciel zalanego mieszkania zamówił prywatną opinię co do wysokości szkody. Sąd Rejonowy w Giżycku przyznał mu sumę mniejszą niż się domagał, ale doliczył do niej koszt opinii. Jego zdaniem był to bowiem kolejny uszczerbek majątkowy po stronie powoda, związany ze zdarzeniem, ale racjonalnie poniesiony.
Marek Sondej
15.08.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zemke-Górecka: Mediacja sposobem na rozwody w czasie i po koronawirusie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Koronawirus a prawo
Mediacji w sprawach rozwodowych jest coraz więcej. Epidemia pokazała, że nie zawsze trzeba korzystać z możliwości, jakie daje sąd, które są niewymierne czasowo, a lepiej jest skorzystać z mediacji - nawet online. W szczególności w sprawach o kontakty z dziećmi, alimenty, czy podział majątku, strony mogą dojść do porozumienia przy współudziale bezstronnego mediatora - mówi adwokat Agnieszka Zemke-Górecka
Patrycja Rojek-Socha
15.08.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Koronawirus a prawo
Polskie przepisy dotyczące prawnokarnej ochrony uczuć religijnych oraz czci miejsc upamiętnienia pozostają dosyć restrykcyjne, a jednocześnie - nieostre. Niewątpliwie mają one chronić wartości, ale kuriozalnie nadgorliwe stosowanie niezdefiniowanego prawa zaczyna przypominać próbę nie budowy, a wymuszania szacunku.
Eliza Rutynowska
15.08.2020
Prawo karne
Sejm w ciągu niespełna doby uchwalił ustawę, według której wynagrodzenia m.in. prezydenta, parlamentarzystów, premiera, ministrów, wojewodów i marszałków województw będą powiązane z wysokością wynagrodzeń sędziów Sądu Najwyższego. Ustawa przewiduje też wynagrodzenie dla małżonki prezydenta.
Krzysztof Sobczak
14.08.2020
Administracja publiczna
W przeprowadzonym w piątek rano głosowaniu upadł wniosek o dołączenie do porządku obrad Sejmu kolejnej tzw. tarczy antykryzysowej, w której miał znaleźć się przepis zwalniający urzędników z odpowiedzialności za podjęte decyzje. Do głosującej przeciw opozycji przyłączyło się 14 posłów PiS,
Krzysztof Sobczak
14.08.2020
Prawo karne Administracja publiczna
Zawieszenie radcy prawnego w czynnościach na rok i sześć miesięcy to kara zbyt surowa - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, mimo, że poprzednio obwiniony też złamał zakaz działalności. - Wysoka sankcja oznacza w zasadzie śmierć kancelarii; odchodzą klienci korporacyjni do innych radców i adwokatów i radca musi zaczynać od nowa - dodał sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.08.2020
Prawo karne Prawnicy

Robot pomoże, ale nie zastąpi całkowicie prawnika

Prawnicy Nowe technologie LegalTech
Sztuczna inteligencja wbrew powszechnej opinii i różnym raportom na ten temat nie zastąpi prawników. Sprawdzą się rozwiązania hybrydowe, czyli łączące szybkość procesorów z doświadczeniem i analitycznymi umiejętnościami ludzi. Dlaczego - piszą programista Rafał Kurda i prawnik Bartosz Frydel z SlothEye.
Bartosz Frydel Rafał Kurda
14.08.2020
Prawnicy Nowe technologie LegalTech
Uproszczenie i skrócenie procedury wnoszenia przez pokrzywdzonego subsydiarnego aktu oskarżenia w procedurze karnej - taką zmianę w prawie przewiduje projekt ustawy przyjęty w czwartek przez Senat. Uchwalenie ustawy będzie oznaczało przywrócenie regulacji sprzed nowelizacji Kodeksu postępowania karnego z 19 lipca 2019 r.
Krzysztof Sobczak
13.08.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Senat przyjął w czwartek projekt nowelizacji ustawy, która ma znieść obowiązek wymierzania łącznej kary pozbawienia wolności w przypadku jednoczesnego skazania na karę pozbawienia i ograniczenia wolności. Zmiany te są wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Za przyjęciem nowelizacji głosowało wszystkich 90 senatorów biorących udział w głosowaniu.
Krzysztof Sobczak
13.08.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

RPO: Polska to już inny kraj, niż pięć lat temu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Polska w 2020 r. jest zupełnie innym państwem, niż w 2015 roku. To był okres dramatyczny z punktu widzenia wartości i zasad konstytucyjnych, dotyczących kwestii ustrojowych Polski – mówił w czwartek w Senacie rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Rzecznik przedstawił informację o stanie praw i wolności w 2019 r. a także podsumował swoją pięcioletnią kadencję.
Krzysztof Sobczak
13.08.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Resort sprawiedliwości zmieni zasady wynagradzania członków komisji egzaminacyjnych przeprowadzających egzaminy na aplikacje - uznał, że należy obniżyć wynagrodzenia osób w nich zasiadających. MS uważa, że wynagrodzenie przewodniczącego i jego zastępcy powinno zostać dostosowane do okresu pełnionej funkcji, co stanowi również wykonanie wytycznych określonych w rozporządzeniu.
Monika Sewastianowicz
13.08.2020
Prawnicy Strefa aplikanta
Kancelaria Greenberg Traurig doradzała Panattoni Development Europe przy transakcji sprzedaży parku logistycznego Łódź City VI, w całości wynajętego najemcom przez Panattoni, spółce Kajima Properties i Savills Investment Management w imieniu swojego azjatyckiego klienta. Park logistyczny ma całkowitą powierzchnię magazynową 144.880 mkw.
Krzysztof Sobczak
13.08.2020
Prawnicy Rynek
Niecodzienna sytuacja miała miejsce w Izbie Dyscyplinarnej 12 sierpnia br. Sędzia, profesor Uniwersytetu Warszawskiego Jan Majchrowski podważył zdolność do bezstronnego orzekania swego kolegi ze składu orzekającego i zarazem prezesa Izby - sędziego dr hab. Tomasza Przesławskiego. Powód: nagła zamiana sędziów z wcześniej ustalonego składu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.08.2020
Prawo karne Prawnicy

Złamanie prawa w walce z koronawirusem nie będzie przestępstwem

Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym, a bez tego naruszenia podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby utrudnione – tak ma brzmieć przepis zaproponowany w środę przez posłów PiS. Nie milkną spekulacje, kogo ma ta nowelizacja chronić.
Krzysztof Koślicki
12.08.2020
Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus a prawo

W walce z koronawirusem kary dla lekarzy i łaska dla urzędników

Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Zaostrzenie odpowiedzialności lekarzy i innych pracowników służby zdrowia za błędy medyczne i uwolnienie od odpowiedzialności za sprzeczne z prawem decyzje urzędników - być może to zostanie na dekady, a może nawet wieki w podręcznikach o prawie, jako wspomnienie polskiej legislacji okresu pandemii 2020.
Krzysztof Sobczak
12.08.2020
Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Służba Więzienna nie przywróci widzeń z dziećmi, bo w więzieniach ryzyko zakażenia koronawirusem jest zbyt duże. Rozważa natomiast pomysł, by organizować widzenia bez kontaktu bezpośredniego, który uważa za dobry, ale trudny do realizacji w praktyce.
Krzysztof Sobczak
12.08.2020
Prawo karne Koronawirus a prawo
Trzej adwokaci, którzy nie informowali klientów o przebiegu sprawy i nie opłacili kosztów sądowych doprowadzając do przegrania sprawy - unikną kary. Powodem jest przedawnienie. Interesujące, że zawodowe kwestie etyczne rozpoznawała w tym przypadku Izba Karna, a nie Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, gdyż zadecydowały orzeczenia TSUE.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.08.2020
Prawnicy
Ustanie przyczyny powodującej wstrzymanie rozpoczęcia, jak i zawieszenia biegu terminów procesowych nastąpiło 23 maja. Dzień później rozpoczęły więc bieg terminy, które nie rozpoczęły swojego biegu przed dniem ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Natomiast terminy, które rozpoczęły swój bieg i uległy zawieszeniu, biegną dalej,
Wiesława Moczydłowska
12.08.2020
Ordynacja Doradca podatkowy