Prawo.pl
Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury odbędzie się mimo że Sejm uchwalił nowelizację umożliwiającą Naczelnej Radzie Adwokackiej zatwierdzanie w czasie epidemii regulaminu zgromadzeń i krajowego zjazdu. Ma być testem zdalnego sposobu prowadzenia takich obrad i... wprowadzić do regulaminu zmiany umożliwiające zakończenie procedury wyborczej w samorządzie.
Patrycja Rojek-Socha
19.12.2020
Prawnicy
Wszystkie przestępstwa naruszenia nietykalności cielesnej powinny być ścigane z urzędu - uważają zwolennicy Konwencji Stambulskiej, do której zastrzeżenia podtrzymał Sejm. Sprawcy przemocy domowej nie mogą się czuć bezkarni. Argument, że takie zgłoszenia i ściganie każdej przemocy z urzędu mogłoby zablokować funkcjonowanie policji - nie przekonuje.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.12.2020
Prawo karne Prokuratura Policja

Ustawa podpisana - wymóg obywatelstwa także dla studentów KSSiP

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Dostosowuje ona przepisy tej ustawy w sprawie aplikantów sędziowskich do wymogu posiadania przez sędziów wyłącznie polskiego, zapisanego w ustawie Prawo o sądach powszechnych.
Krzysztof Sobczak
18.12.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe
Wciąż nie ma w Polsce ogólnie wiążących przepisów, wskazujących, jakie warunki muszą spełniać badania oraz placówki, które je wykonują - by wyniki były pewne, rzetelne i nie do podważenia - Rzecznik Praw Obywatelskich. I przypomina, że niemal od 20 lat kolejni RPO zgłaszają rządzącym konieczność uregulowania badań kodu genetycznego DNA, wykonywanych w toku postępowań sądowych.
Krzysztof Sobczak
18.12.2020
Prawo rodzinne Opieka zdrowotna RODO
Opłata roczna za aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną wyniesie 2021 roku - 5 850 zł, wynika z rozporządzeń ministra sprawiedliwości. Będzie stała. Do tej pory powiązana była z wysokością płacy minimalnej - w przypadku adwokatów i radców współczynnik wynosił 2,25, w przypadku notariuszy 2,15.
Patrycja Rojek-Socha Grażyna J. Leśniak Monika Sewastianowicz
18.12.2020
Prawnicy Strefa aplikanta
18. dnia każdego miesiąca, począwszy od stycznia, sędziowie mają nie wyznaczać wokand, a jedynie pracować nad aktami. Celem akcji protestacyjnej jest przywrócenie do orzekania sędziów Pawła Juszczyszyna, Beaty Morawiec i Igora Tulei. O udział w niej apeluje Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" i podkreśla, że ci, którzy się wyłamią opuszczają prześladowanych kolegów.
Patrycja Rojek-Socha
18.12.2020
Wymiar sprawiedliwości
Nie każdy przed sądem wypowiada się elegancko. Do uszu sędziów dochodzą niekiedy słowa nieprzyzwoite. Czasami sędziowie protokołują wulgarne wypowiedzi stron i świadków dosłownie, co może wiązać się z późniejszymi konsekwencjami dla ich autorów - wskazują prawnicy. Pojawia się więc pytanie, czy tak formułowane zeznania lub wypowiedzi powinny być zamieszczone w protokole w sposób dosłowny,
Aleksandra Partyk
18.12.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Aplikanci adwokaccy i radcowscy nie mają możliwości odwołania się od decyzji dotyczących urlopu dziekańskiego na analogicznych zasadach jak studenci. Choć przedstawiciele samorządów zawodowych zapewniają, że urlopy udzielane są prawie wszystkim chętnym, część ekspertów uważa, że przepisy w tym zakresie powinny ulec zmianie.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
18.12.2020
Prawnicy Strefa aplikanta
Rok po wejściu w życie największej od lat nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego trwają prace nad zmianami w tych przepisach. Reforma KPC nie usprawniła postępowania cywilnego tak jak zakładali to jej twórcy, a szereg przepisów stwarza wątpliwości interpretacyjne. W szczególności zmiany wymagają przepisy o zażaleniach oraz o uzasadnianiu postanowień - pisze dr Krzysztof Drozdowicz.
Krzysztof Drozdowicz
18.12.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Obciążenie organizacji pozarządowej wysokimi kosztami postępowania sądowego, bez uwzględnienia proporcjonalności wysokości kosztów do indywidualnych okoliczności sprawy, stanowiło naruszenie podstawowego prawa do poszanowania mienia - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 15 grudnia br.
Katarzyna Warecka
18.12.2020
Wymiar sprawiedliwości
Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych sędzia Przemysław Radzik, został powołany od poniedziałku 21 grudnia do pełnienia funkcji wiceprezesa Sądu Okręgowego w Warszawie. Wcześniej na stanowisko prezesa tego sądu powołany został jego szef w służbie dyscyplinarnej, sędzia Piotr Schab.
Krzysztof Sobczak
17.12.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W ramach tzw. reformy wymiaru sprawiedliwości władza najpierw zagwarantowała sobie obsadzenie składu organu, który dokonuje wyboru kandydatów na sędziów i następnie przedstawia je Prezydentowi RP, bez możliwości skutecznego odwołania się do niezależnego sądu. Ale coraz bardziej realne jest, że tę praktykę zablokuje unijny trybunał - piszą Marcjanna Dębska, Michał Gajdus i Łukasz Bucki.
Prawo.pl
17.12.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie, czy ustalenie przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku służbowego sędziego powołanego przez Prezydenta RP na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa jest niezgodne z konstytucyjną zasadą nieusuwalności sędziów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.12.2020
Prawnicy
Chcielibyśmy zaproponować narzędzia pozwalające odwołać się do organu, który rozstrzygnie, czy dane treści w mediach społecznościowych naruszają dobra osobiste - tak minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiada projekt nowych przepisów w sprawie ochrony wolności słowa.
Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha
17.12.2020
Prawo karne Prawo cywilne
Polska ustawa wprowadzona w celu wykluczenia możliwości poddania kontroli sądowej oceny kandydatów na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego przeprowadzanej przez Krajową Radę Sądownictwa narusza prawo Unii Europejskiej - stwierdził w opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE.
Krzysztof Sobczak
17.12.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Informacje o systemowych lub ogólnych nieprawidłowościach w zakresie niezawisłości władzy sądowniczej w Polsce lub o pogłębieniu się tych nieprawidłowości nie stanowią podstawy do odmowy wykonania przez organy sądowe innych państw UE każdego europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez polski organ sądowy - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Krzysztof Sobczak
17.12.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wiceminister spraw zagranicznych kandydatem na RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na Rzecznika Praw Obywatelskich będzie wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk - poinformował w czwartek rano wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Kadencja Adama Bodnara zakończyła się 9 września br., ale zgodnie z ustawą nadal pełni on obowiązki RPO. Kandydatura Wawrzyka ma zostać zgłoszona w najbliższych dniach.
Krzysztof Sobczak
17.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Uzyskanie informacji z rejestru karnego będzie łatwiejsze

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Ułatwienie procesu udzielania informacji z Krajowego Rejestru Karnego, a także wydawania zaświadczeń przez inne organy administracji w formie dokumentu elektronicznego - to cel uchwalonych w środę zmian w Kodeksie postępowania administracyjnego. Według Ministerstwa Sprawiedliwości, niektóre informacje z KRK można będzie uzyskać już w ciągu jednego dnia od daty wpływu żądania takiej informacji.
Krzysztof Sobczak
17.12.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Do końca grudnia radcy prawni i adwokaci mają czas na zdobycie punktów świadczących o podnoszeniu przez nich kwalifikacji. W praktyce oznacza to odbycie różnego rodzaju szkoleń, wysłuchanie wykładów, własne publikacje. Choć wydawało się, że COVID to utrudni, samorządy dość szybko znalazły rozwiązania, a e-szkolenia cieszą się tak dużą popularność, że na stałe wpiszą się w doskonalenie zawodowe.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
17.12.2020
Prawnicy Strefa aplikanta

WSA: Gdy w skardze brakuje odpisu z KRS, sąd nie rozpozna sprawy

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Skarga spółki podlegała odrzuceniu, gdyż w terminie nie przedłożono odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego. Dokument ten związany jest z koniecznością wykazania umocowania osób działających w imieniu spółki - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. Zagadnienie dołączania odpisu z KRS wyjaśnia adwokat Jolanta Musak.
Aleksandra Partyk
17.12.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Koronawirus, wbrew pozorom, nie odbiera szans na rozwój i wybicie się młodych prawników. Kryzys wiąże się bowiem ze znaczenie większymi możliwościami i to w wielu obszarach. By jednak z nich skorzystać potrzebna jest odwaga, determinacja, pasja i chęć doskonalenia się, w tym w językach obcych - podkreślali uczestnicy debaty "Młodzi prawnicy, czas trudności czy możliwości?"
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
17.12.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W dobie tak dużej konkurencji na rynku prawnym - rozległa wiedza prawna, to za mało - ważna jest specjalizacja. Ale i ona nie wystarczy, jeśli prawnik nie będzie miał solidnych podstaw w innych dziedzinach, chęci do dalszego rozwoju, umiejętności dostosowywania się do zmieniających warunków i komunikacji z klientem - mówi adwokat Aleksandra Krawczyk, laureatka pierwszej nagrody w Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2020.
Patrycja Rojek-Socha
17.12.2020
Prawnicy
Zasada domniemania wieku pokrzywdzonej przestępstwem osoby oraz obowiązek ustalania okoliczności dotyczących "właściwości i warunków osobistych pokrzywdzonego, a także rodzaju i rozmiaru ujemnych następstw przestępstwa" - takie zmiany wprowadza ustawa, którą uchwalił w środę Sejm. Wprowadzi ona gwarancje wynikające z unijnych dyrektyw.
Patrycja Rojek-Socha
16.12.2020
Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Konstytucyjny wydał w ubiegłym roku 31 wyroków - wynika z informacji o działalności tej instytucji. Tymczasem latach 2012-2015 TK wydał odpowiednio 63, 71, 71 i 67 wyroków. W 2019 r. TK poddał wstępnej kontroli 232 skargi konstytucyjne, z których 103 przekazano do merytorycznego rozpoznania. W 39 przypadkach wydano postanowienia o umorzeniu postępowania.
Krzysztof Sobczak
16.12.2020
Wymiar sprawiedliwości
Na mocy nowego rozporządzenia płatności z budżetu UE mogą być wstrzymywane w stosunku do krajów, w których stwierdzone naruszenia zasad praworządności utrudniają zarządzanie funduszami UE - napisano w komunikacie Parlamentu Europejskiego. Poinformowano też, że nowe rozporządzenie "ma zastosowanie do wszystkich funduszy UE od 1 stycznia 2021 roku".
Krzysztof Sobczak
16.12.2020
Prawo europejskie
Przepis nakazujący sądowi orzekanie dożywotnich zakazów prowadzenia wszelkich pojazdów w przypadku skazania za przestępstwo spowodowania śmiertelnego wypadku w stanie nietrzeźwości jest konstytucyjny - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem TK rozwiązanie to nie jest "zbyt surowe", a zawarte w przepisach ograniczenia dotyczące wymiaru kary nie są nadmierne
Krzysztof Sobczak
16.12.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Nieterminowe płacenie podatków jest zachowaniem nagannym, zabronionym każdemu obywatelowi. A tym bardziej nie odpowiada wymaganiom stawianym radcy prawnemu, od którego wymaga się, przede wszystkim, postępowania zgodnego z prawem - orzekła Izba Dyscyplinarna
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.12.2020
Prawo karne Prawnicy PIT
To kolejna publikacja skierowana do radców przez władze samorządowe. Tym razem „Standard przetwarzania informacji w chmurze obliczeniowej przez radców prawnych” przygotowała Komisja LegalTech przy warszawskiej izbie. Celem jest przekazanie metodyki oraz zestawu narzędzi do poruszania się w tym trudnym i pełnym wyzwań obszarze.
Patrycja Rojek-Socha
16.12.2020
Prawnicy LegalTech
Uniewinnienie w sprawie karnej od zarzutu jazdy samochodem pod wpływem alkoholu nie zwalnia uniewinnionego z odpowiedzialności cywilnej za spowodowane szkody. A wyrok sądu cywilnego, w którym zasądzono odszkodowanie, nie narusza zasady domniemania niewinności - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
16.12.2020
Prawo karne Prawo cywilne

Niejawne rozprawy w sądach administracyjnych - koronawirus uzasadnieniem łamania konstytucji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Sprawy podatkowe, dostęp do informacji publicznych, sprawy z zakresu prawa budowlanego - sądy administracyjne z powodu COVID-19 masowo rozpatrują je na posiedzeniach niejawnych. To narusza konstytucyjne prawo do sądu i to bez specjalnego uzasadnienia praktycznego, bo przepisy umożliwiają zdalne przeprowadzanie rozpraw.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
16.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Koronawirus a prawo