Prawo.pl
Do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynął wniosek pełnomocnika sędziego Pawła Juszczyszyna o wszczęcie egzekucji postanowienia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy nakazującego dopuszczenie go do orzekania. Wykonania tej decyzji odmawia prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki. Przeciwnego zdania są wiceprezesi tego sądu. Wykonania postanowienia oczekuje też Sąd Okręgowy.
Krzysztof Sobczak
26.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Samorząd adwokacki może rozpocząć organizowanie grupowych szczepień dla adwokatów i aplikantów adwokackich na zasadach analogicznych, jak planowane szczepienia dla zakładów pracy. Jak informuje NRA sukcesem zakończyły się rozmowy jej prezesa Przemysława Rosatiego z Ministerstwem Zdrowia. Rejestracja będzie mogła się rozpocząć już od 4 maja.
Patrycja Rojek-Socha
26.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kolegium Sądu Najwyższego podjęło kilka uchwał, w których zobowiązuje Pierwszego Prezesa SN do przekazania spraw dyscyplinarnych sędziów innym izbom Sądu Najwyższego i sprzeciwia się pociąganiu do odpowiedzialności karnej sędziów za przestępstwa w związku z orzekaniem. Negatywnie zaopiniowało też projekt zmiany rozporządzenia Prezydenta z 29 marca 2018 r. - Regulamin Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.04.2021
Prawnicy
Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym jest przepełniony więc Służba Więzienna ma lokować w swoich budynkach osoby, które zostały w nim umieszczone - to zakłada nowelizacja ustawy z 15 kwietnia 2021 r. dotycząca placówki w Gostyninie. Teraz Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o praktyczne jej wprowadzanie.
Patrycja Rojek-Socha
26.04.2021
Wymiar sprawiedliwości
Z szacunków Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że do egzaminu adwokackiego może w tym roku podejść ponad 2 tysiące osób, a do radcowskiego blisko 3 tysiące. To oczywiście dane wstępne, bo aplikanci mają czas na decyzję do 27 kwietnia. Resort zapewnia jednak, że przygotowania idą pełną parą, a priorytetem jest bezpieczeństwo zdających.
Patrycja Rojek-Socha
26.04.2021
Strefa aplikanta Koronawirus a prawo
W myśl przyjętej ostatnio noweli procedury cywilnej pełnomocnicy mają dostarczać sądom odpis pism procesowych w formie elektronicznej, na nośnikach. Problem w tym, że nie określono formatu, który by w tym zakresie obowiązywał, jak również standardów bezpieczeństwa. A że sądy nadal mają problem z systemami - sędziowie już mówią, że od e-odpisów pęcznieć będą akta papierowe.
Patrycja Rojek-Socha
26.04.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Prawnicy DWF Poland doradzali w procesie przeprowadzenia badania prawnego due diligence oraz w procesie transakcyjnym. Fundusz Aberdeen Standard European Logistics Income PLC podpisał umowę na zakup nowoczesnego centrum logistyczno-dystrybucyjnego - Panattoni Łódź City VIII za kwotę rzędu 28 mln euro od wyspecjalizowanego dewelopera projektów logistycznych Panattoni.
Patrycja Rojek-Socha
25.04.2021
Rynek

Prokuratura: TK nie pozwala nam na ściganie zbrodni komunistycznych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Według Prokuratury Krajowej Trybunał Konstytucyjny zablokował możliwość ścigania komunistycznych zbrodni i przestępstw popełnionych przez funkcjonariuszy reżimu komunistycznego, a w efekcie bezkarni pozostaną sprawcy popełnionych w okresie PRL czynów zagrożonych karą do 5 lat pozbawienia wolności. Według TK umorzenie było konieczne, bo przepis utracił moc obowiązującą.
Krzysztof Sobczak
24.04.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Nastolatek stanął przed sądem dla nieletnich za wysłanie koleżankom sms-a z linkiem do pornografii. Tłumaczył to „głupim żartem”. Sąd zastosował wobec niego środek wychowawczy – zobowiązał do poprawnego zachowania w stosunku do koleżanek. Chłopak z urzędu został jednak wpisany do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Dopiero po interwencji RPO go wykreślono.
Patrycja Rojek-Socha
24.04.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Clifford Chance została uznana Kancelarią Prawną Roku w Europie oraz w Niemczech, Francji i Polsce podczas gali rozdania nagród Chambers Europe Awards 2021. Jak uzasadniono, klienci uznają ją za "kancelarię światowej klasy we wszystkich praktykach, oferującą wysoki standard we wszystkich biurach swojej międzynarodowej sieci".
Patrycja Rojek-Socha
24.04.2021
Rynek
Jeśli świadkami w sprawie pani prokurator oskarżonej o przekroczenie uprawnień mają być sędziowie i prokuratorzy z miejscowych jednostek, to sprawa powinna być rozpatrywana przez inny sąd. Wielu z nich nawiązało z oskarżoną relacje wykraczające poza kontakty zawodowe i służbowe, zatem Sąd Najwyższy uwzględnił wniosek o przeniesienie w imię dobra wymiaru sprawiedliwości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.04.2021
Prawo karne
Sąd w Korei Południowej odrzucił pozew o zadośćuczynienie za krzywdy wniesiony przeciwko Japonii przez grupę byłych niewolnic seksualnych z okresu II wojny światowej. Powołał się na immunitet jurysdykcyjny obcego państwa. Jednak inny sąd stwierdził, że immunitet nie przysługuje Japonii dlatego, że jej rząd podczas wojny dopuścił się czynów przestępczych przeciwko ludzkości.
Michał Kosiarski
24.04.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Jednym ze skutków epidemii jest duży przyrost skarg dotyczących utrudniania kontaktów z dzieckiem. Rodzice nie tylko je izolują, ale też zmieniają warunki dotychczasowych spotkań. A na rozprawy czeka się miesiącami, bo sądy takie kwestie niechętnie rozstrzygają na posiedzeniach niejawnych. W ocenie prawników potrzebne są zmiany w przepisach, albo w podejściu sądów do alienujących rodziców.
Patrycja Rojek-Socha
24.04.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Nie jest prawdą, że w sprawie doprowadzenia siłą do prokuratury Igora Tulei, przewodniczący Adam Roch przestraszył się reakcji opinii publicznej. Nie sądzę, by wizja zakutego w kajdanki podsądnego sędziego doprowadzonego do prokuratury, obiegająca wszystkie stacje telewizyjne na świecie, była dla tak wytrawnego prawnika - wstrząsająca.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.04.2021
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W 1982 roku Henryka B. został zatrzymany i tymczasowo aresztowany za rozpowszechnianie wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, na terenie zakładu pracy, nielegalnych wydawnictw niepodległościowych. W 2009 r. próbował dochodzić przed Sądem Okręgowym w Koninie zadośćuczynienia za poniesione wówczas krzywdy. Sąd uznał jednak, że nie ma ku temu podstaw.
Patrycja Rojek-Socha
23.04.2021
Wymiar sprawiedliwości
W nocy z czwartku na piątek, po ponad 20 godzinach posiedzenia, sędzia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Adam Roch nie zgodził się na doprowadzenie sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Igora Tuleyi na przesłuchanie do prokuratury, która zamierza postawić mu zarzuty karne. Zdaniem sądu, podejrzenie wobec Tuleyi jest niewystarczająco uprawdopodobnione dla wyrażenia zgody na zatrzymanie.
Krzysztof Sobczak
23.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Samorząd radcowski przygotowuje się do grupowych szczepień radców prawnych. Chce by odbyło się to na zasadach takich jak w zakładach pracy. Negocjacje warunków potencjalnej współpracy już trwają. W podobnym kierunku zmierza Naczelna Rada Adwokacka, a chętnych do szczepień grupowych w swoich izbach zbierają też komornicy.
Patrycja Rojek-Socha
23.04.2021
Prawnicy Koronawirus szczepienia
Adwokaci nie mają szczęścia do swoich zasad etyki. Projekt, który miał je unowocześnić, powstawał przez kilka lat, a rezultat nie zyskał poparcia całego środowiska. Wskazywano m.in., że część zapisów stanie się kulą u nogi adwokata. Coraz częstsze są więc głosy, że wrześniowy Krajowy Zjazd Adwokatury nie poprze tej propozycji. Nowa NRA chce się na to przygotować i zaczyna prace nad alternatywą.
Patrycja Rojek-Socha
23.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Konieczne jest wyłonienie trojga kompetentnych, niezależnych i cieszących się niekwestionowanym autorytetem kandydatów na sędziego z Polski w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu - stwierdzają eksperci Fundacji Batorego, nawiązując do sporu w związku z przekazanymi już przez polski rząd kandydaturami. Po ich odrzuceniu, procedura ma być przeprowadzona ponownie.
Krzysztof Sobczak
22.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Większość kuratorów sądowych podkreśla, że ich praca jest silnie stresogenna, niebezpieczna, mocno obciążająca psychicznie. Wskazują na szczególne zagrożenie wypaleniem zawodowym. Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych podpisał więc umowę z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym na badanie, które ma to sprawdzić i potwierdzić.
Patrycja Rojek-Socha
22.04.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy BHP
Jeśli nie będzie zdecydowanego cięcia i uznania, że sędziowie powoływani przez neoKRS nie są sędziami, to problem w polskich sądach będzie coraz mocniej narastał. Zdaję sobie sprawę, że pierwszy rok czy dwa porządkowania może być trudny, ale weźmiemy za to odpowiedzialność - mówi prof. Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".
Patrycja Rojek-Socha
22.04.2021
Wymiar sprawiedliwości

Mniej wyroków śmierci wykonanych w 2020 roku

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
W ubiegłym roku odnotowano 483 egzekucje w 18 krajach, co oznacza spadek o 26 proc. w porównaniu z 657 egzekucjami odnotowanymi w 2019 roku - poinformowała Amnesty International. Organizacja podkreśla, że jest to najmniejsza liczba egzekucji, jaką odnotowała w ciągu ostatniej dekady. Większość egzekucji miała miejsce w Chinach, Iranie, Egipcie, Iraku i Arabii Saudyjskiej.
Krzysztof Sobczak
21.04.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchylił wyrok nakazujący Krzysztofowi Wyszkowskiemu przeproszenie Lecha Wałęsy za nazwanie go TW "Bolek". Zaskarżony wyrok potwierdzał naruszenie dóbr osobistych byłego prezydenta, a został wszczęty w związku z nieprawdziwymi twierdzeniami o jego współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.04.2021
Prawo cywilne
Funkcjonariusz Służby Więziennej był tymczasowo aresztowany, sprawa została ostatecznie umorzona, gdyż - w ocenie prokuratury - nie popełnił zarzucanych czynów. Ale nie mógł już ponownie nawiązać stosunku służbowego, tylko co najwyżej ubiegać się o przyjęcie do służby. Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła do Senatu w sprawie zmian w prawie, a ten chce się tym zająć.
Patrycja Rojek-Socha
21.04.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Sąd Najwyższy pochyli się nad problemem ważności aktu notarialnego sporządzonego w stanie Illinois w USA. Problem w tym, że notariusz w tym stanie nie ma takich uprawnień jak polski. Nie wiadomo też, czy wymagany jest podpis świadka, jak nakazuje prawo amerykańskie. Akt ten dotyczył zniesienia własności i podziału między małżonków nieruchomości, która znajduje się w Polsce.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.04.2021
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trociuk: Komisarz niekonstytucyjny, ale zastępcy RPO mogą realizować zadania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Powołanie pełniącego obowiązki Rzecznika Praw Obywatelskich lub jakiegoś "komisarza" byłoby sprzeczne z konstytucją, ale po wejściu w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego zastępcy RPO mogą bez przeszkód wykonywać wszystkie zadania przypisane temu urzędowi - twierdzi Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. I przypomina, że tak było w 2010 roku,
Krzysztof Sobczak
21.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Pandemia aplikantów nie rozpieszcza, a wkrótce egzaminy

Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta Koronawirus a prawo
Koronawirus od początku utrudnia życie aplikantom adwokackim i radcowskim, a chodzi nie tylko o sam przebieg aplikacji ale i egzaminy zawodowe. Już w ubiegłym roku odbyły się one pod specjalnymi obostrzeniami, nie inaczej będzie w tym roku. Problemem jest też sposób prowadzenia zajęć online, a także nabywanie wiedzy praktycznej, bo w sądach nadal obowiązują ograniczenia.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
21.04.2021
Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta Koronawirus a prawo

Informatyzacja postępowań ma usprawnić upadłości konsumenckie 

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Uchwalona we wtorek nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych wprowadza częściową informatyzację postępowań dotyczących upadłości konsumenckiej. Dzięki zamianom ujednolicone zostaną zasady wynikające z ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz późniejszej nowelizacji Prawa upadłościowego.
Krzysztof Sobczak
20.04.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Izba Karna Sądu Najwyższego rozpozna 23 kwietnia br. kasację w sprawie ekstradycji do Hiszpanii ściganego Europejskim Nakazem Aresztowania oskarżonego polskiego obywatela. W kasacji Rzecznika Praw Obywatelskich stwierdzono, że sąd apelacyjny nie zgodził się na złożenie osobiście dodatkowych wyjaśnień przez ściganego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.04.2021
Prawo karne Prawnicy
Nowi sędziowie zostali powołani wadliwie, bo w wyniku rekomendacji neoKRS - by uzdrowić sądy trzeba więc uznać te uchwały za niebyłe - uważa Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". Nowi natomiast mówią o zemście, która przysłania zdrowy rozsądek i wieszczą chaos w sądach. A w tle rodzi się pytanie o setki tysięcy orzeczeń, które już zostały wydane i, które po zapowiadanym zdecydowanym cięciu, mogą być podważane.
Patrycja Rojek-Socha
20.04.2021
Wymiar sprawiedliwości