Prawo.pl
Nadal, kilka lat po wejściu w życie ustawy o kosztach komorniczych z 2018 roku, sądy mają problem z rozstrzygnięciem co do stosowania tych opłat. W związku z tym mnożą się pytania skierowane do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego o wykładnię przepisów. Jedno z nich skierował Sąd Rejonowy w Rybniku rozpoznając zażalenie wierzyciela. Chodzi o opłatę stosunkową.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.06.2022
Prawo cywilne Prawnicy
Państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły w piątek polski Krajowy Plan Odbudowy. Oznacza to możliwość przystąpienia do realizacji projektów finansowanych z tych funduszy. Komisja Europejska konsekwentnie zastrzega jednak, że KPO zakłada wdrożenie reformy sądownictwa do końca czerwca i dopiero to otworzy w lipcu drogę do wniosku o pieniądze.
Krzysztof Sobczak
17.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kobieta została obciążona długiem mieszkaniowym, który powstał, gdy była dzieckiem i mieszkała w lokalu z matką. Skargę nadzwyczajną w tej sprawie skierował do Sądu Najwyższego Rzecznik Praw Obywatelskich, który uważa, że w świetle prawa nie powinna ona ponosić za to odpowiedzialności. - Wydając nakaz zapłaty sąd nie sprawdził, że w okresie powstania długu była ona niepełnoletnia - zwraca uwagę RPO.
Krzysztof Sobczak
17.06.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Procedura testowa sędziów w znowelizowanej ustawie o Sądzie Najwyższym zmierza do jednego: aby nie badać kwestii powołania sędziego. Czyli to, co w orzecznictwie trybunałów europejskich zostało wytknięte jako sedno naruszenia praworządności, teraz w ustawie o SN i sądach powszechnych wyłączono z badania. W efekcie obywatel będzie czekać dłużej na orzeczenie, bez pewności, że sąd jest bezstronny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
17.06.2022
Wymiar sprawiedliwości
Brak szkoleń, brak wiedzy, brak czasu i umiejętności miękkich, zbyt niskie stawki - to główne bolączki instytucji kuratora dla dziecka pokrzywdzonego przestępstwem. Zgodnie z przepisami, jest on powoływany w szczególnie trudnych sprawach, np. gdy dochodzi do wykorzystywania seksualnego czy przemocy ze strony jednego z rodziców. Prawnicy podkreślają, że konieczne są zmiany.
Patrycja Rojek-Socha
17.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Skracając przedterminowo kadencję sędziego Waldemara Żurka w Krajowej Radzie Sądownictwa oraz uniemożliwiając mu odwołanie się od tej decyzji, a także ograniczając swobodę wypowiedzi związanej z pełnioną przez niego funkcją rzecznika prasowego KRS, polskie państwo naruszyło art. 6 ust. 1 (prawo do rzetelnego procesu) oraz art. 10 (wolność wyrażania opinii) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Krzysztof Sobczak
16.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prawnik, który na studiach poznaje tajniki mediacji, inaczej podchodzi do sporów niż ten, który z taką tematyką się nie zetknął. Co więcej, niezależnie od tego, czy będzie mediatorem, wchodząc do zawodu adwokata lub radcy jest bardziej otwarty na współpracę i pozasądowe rozwiązania. Tak uważa wielu prawników i coraz głośniej jest o możliwości uzyskania w czasie aplikacji tytułu mediatora.
Patrycja Rojek-Socha
16.06.2022
Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Nie każdemu sędziemu Izba Dyscyplinarna SN uchylała immunitet

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Za uchybienia związane z wykonywaniem pracy przez sędziego, zwłaszcza gdy działanie było nieumyślne, należy dopuszczać możliwość podlegania odpowiedzialności karnej tylko w razie wyjątkowego zbiegu okoliczności, gdy stopień winy był znaczny - stwierdziła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w jednym ze swoich ostatnich uchwał. I nie zgodziła się na uchylenie immunitetu sędziemu posądzonemu o popełnienie przestępstwa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.06.2022
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędzia, który zastosował orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka lub TSUE, nie może być ukarany. Podobnie jak za błąd w stosowaniu prawa krajowego lub prawa Unii - wynika z nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Sędziowie ukarani za to mogą odwołać się do nowej izby w SN, ale orzekać w ich sprawach mogą te same osoby. W samym SN razem mają orzekać "starzy" i "nowi" sędziowie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.06.2022
Prawnicy
Rzecznik praw obywatelskich krytykuje projekt przyznający notariuszom prawo do wydawania nakazów zapłaty. Według niego może to pogłębić chaos i poczucie zagubienia konsumentów w niejasnych dla nich procedurach. Ponadto nie przewiduje się obowiązku badania przez notariusza wniosku o wydanie nakazu pod kątem klauzul abuzywnych. RPO krytykuje też zmiany dotyczące nadzoru na notariatem.
Renata Krupa-Dąbrowska
14.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Podczas sejmowych prac nad projektem zmian Kodeksu karnego i m.in. Kodeksu wykroczeń zaproponowano zwiększenie kwoty, od której kradzież przestaje być wykroczeniem z 500 zł do 800 zł. Taka sama zmiana ma dotyczyć kradzieży leśnej i paserstwa. Poprzednia zmiana w tym zakresie miała miejsce w 2018 roku.
Patrycja Rojek-Socha
14.06.2022
Wymiar sprawiedliwości
Nie milkną echa wniosku, który skierowała do Trybunału Konstytucyjnego grupa posłów m.in. Solidarnej Polski o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów dotyczących przynależności do izb adwokackich i radcowskich. Teraz głos zabrali sędziowie, w ich ocenie to pretekst do likwidacji niezależnych samorządów obu zawodów zaufania publicznego oraz ich praktyczne podporządkowanie arbitralnemu zarządowi władzy wykonawczej.
Patrycja Rojek-Socha
14.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Trybunał w Strasburgu 13 czerwca br. zakomunikował rządowi polskiemu zajęcie się skargami pięciu sędziów Agnieszki Niklas-Bibik z SO w Słupsku, Joanny Hetnarowicz-Sikory także ze Słupska, Marzanny Piekarskiej-Drążek z Sądu Apelacyjnego w Warszawie, Anny Głowackiej z SO w Krakowie oraz Adama Synakiewicza z SO w Częstochowie. Wszyscy zastosowali się do orzeczeń trybunałów europejskich.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Senat przyjął właśnie projekt dotyczący zmian w stawkach dla adwokatów i radców prawnych udzielających pomocy prawnej z urzędu. To odpowiedź m.in. na postulaty samorządów adwokatów i radców i realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Tymczasem także sądy coraz częściej dostrzegają problem i w uzasadnieniach wskazują na prawo do takiego samego wynagrodzenia za te same czynności obrończe.
Patrycja Rojek-Socha
13.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Uchwalona właśnie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wprowadziła niewielkie zmiany w odniesieniu do statusu sędziów powołanych z udziałem nowej KRS. Podlega on jednak badaniu na podstawie już istniejącego prawa, orzecznictwa europejskich trybunałów i uchwał Sądu Najwyższego, w tym najnowszej z 2 czerwca. Problemem jednak jest nieuznawanie tych wyroków trybunałów przez władzę wykonawczą.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to krok w kierunku powrotu na drogę praworządności, ale bardzo mały. Bo wprawdzie likwiduje Izbę Dyscyplinarną, ale w ogóle nie dotyka zasadniczego problemu, jakim jest sposób powoływania i skład Krajowej Rady Sądownictwa – mówi dr Michał Laskowski, prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Karną. I wątpi, czy organy Unii Europejskiej uznają te zmiany.
Krzysztof Sobczak
13.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kurator Dariusz Palmirski, reprezentujący okręg krakowski, został wybrany na przewodniczącego Krajowej Rady Kuratorów VI kadencji, jego zastępcą został delegat z okręgu zielonogórskiego Jacek Bem, a sekretarzem KRK - Aleksandra Dźwigulska z okręgu warszawsko-praskiego, która pełniła już tę funkcję w poprzedniej kadencji.
Patrycja Rojek-Socha
13.06.2022
Wymiar sprawiedliwości
Naczelna Rada Adwokacka uhonorowała Patrycję Rojek-Sochę z serwisu Prawo.pl Złotą Wagą. To nagroda dla dziennikarzy za dążenie do prawdy, rzetelne i obiektywne przedstawianie informacji prawnych. Nasza dziennikarka odebrała ją w Katowicach podczas wręczenia Wielkich Odznak Adwokatura Zasłużonym. Odznakę otrzymał m.in: prof. Adam Strzembosz.
Krzysztof Koślicki Jolanta Ojczyk
11.06.2022
Prawnicy

Dziecko ma odziedziczyć długi? Będzie łatwiej odrzucić spadek

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Spraw o udzielenie zezwolenia na odrzucenie spadku, który ma dziedziczyć dziecko jest bardzo dużo, stanowią one istotny procent spraw nieprocesowych dotyczących małoletnich, obok tych dotyczących władzy rodzicielskiej oraz kontaktów. Teraz Ministerstwo Sprawiedliwości chce by zgoda sądu na dokonanie w imieniu dziecka czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu przez jego opiekuna nie była konieczna.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.06.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Dopuszczanie przez polskie sądy naruszania przez prokuratorów tajemnicy adwokackiej oraz coraz liczniejsze przypadki nękania prawników - to główne uwagi zawarte raporcie Lawyers for Lawyers oraz International Bar Association’s Human Rights Institute (IBAHRI) do Powszechnego Okresowego Przeglądu Polski. Jako przykłady podane są szykany wobec Michała Romanowskiego i Romana Giertycha.
Krzysztof Sobczak
10.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Parlament Europejski chce zablokowania KPO dla Polski

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Wezwanie Rady Europejskiej, by nie zatwierdzała by nie zatwierdzała polskiego Krajowego Planu Odbudowy o wartości 35,4 mld euro - to główne przesłanie przyjętej w czwartek 9 czerwca rezolucji Parlamentu Europejskiego. Zdaniem europarlamentu w Polsce wciąż istnieją naruszenia wartości zapisanych w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, w tym zasad praworządności i niezawisłości sądownictwa.
Krzysztof Sobczak
10.06.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
W jaki sposób stany nadzwyczajne, w tym takie jak pandemia, mogą wpływać na funkcjonowanie prawa karnego i procesu wymierzania sprawiedliwości, jak ustawodawca może wykorzystywać je do realizacji zupełnie innych celów - to jeden z wielu tematów, o którym dyskutowano podczas konferencji „Wpływ pandemii Covid-19 na wymiar sprawiedliwości. Studium przypadku i sugerowane rozwiązania".
Prawo.pl
10.06.2022
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Senat przyjął w czwartek 9 czerwca br. projekt nowelizacji, który zakłada zwiększenie stawek dla adwokatów i radców prawnych z urzędu. Zgodnie z projektem stawki za takie usługi mają być w praktyce nie niższe niż stawki dla pełnomocników z wyboru. Projekt jako senacka inicjatywa legislacyjna trafi teraz do Sejmu.
Krzysztof Sobczak
10.06.2022
Prawnicy
Naruszenie zasad bezstronności i sprawiedliwości wynikających z Konstytucji, a przede wszystkim przekazanie zadań wynikających z ochrony prawnej świadczonej przez państwo - za pośrednictwem sądu, prywatnej korporacji prawniczej - tak w skrócie projekt zmian w Prawie o notariacie, zakładający możliwość dokonywania wpisów do ksiąg wieczystych przez notariuszy ocenia Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych LEX IUSTA.
Patrycja Rojek-Socha
10.06.2022
Wymiar sprawiedliwości
Wspieranie innych, działalność pro bono bardzo mocno wpływa na nasze życia, w tym zawodowe, ale też sprawia, że stajemy się lepszymi prawnikami i bogatszymi wewnętrznie ludźmi - mówi radca prawny Magdalena Bartosiewicz z OIRP w Warszawie, jedna z laureatek tegorocznego Kryształowego Serca Radcy Prawnego. Nagrodę otrzymała m.in. za wspieranie i koordynowanie pomocy dla uchodźców wojennych.
Patrycja Rojek-Socha
10.06.2022
Prawnicy Ukraina
Dopuszczenie możliwości doręczania pism na adres skrytki pocztowej w postępowaniu przed sądami administracyjnymi przewiduje nowelizacja, którą w czwartek przyjął Sejm. To realizacja projektu senackiego - senatorowie uzasadniali, że niejednokrotnie korzystanie ze skrytki pocztowej jest dla adresata wygodniejsze.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Monika Sewastianowicz
09.06.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Batalia o podwyższenie kar za nieumyślne spowodowanie śmierci trwa już od 2019 r. MS konsekwentnie z pomysłem wraca, uzasadniając to tym, że obecny wymiar kary - 5 lat pozbawienia wolności jest za niski. Lekarze z kolei niezmiennie boją się, że po takiej zmianie łatwiej będą trafić za kratki za błędy medyczne. Teraz sami posłowie PiS zgłosili poprawkę wycofującą to zaostrzenie.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
09.06.2022
Wymiar sprawiedliwości
Ubezwłasnowolnienie - zarówno częściowe, jak i całkowite - sąd będzie orzekał na określony w postanowieniu czas, ale nie dłuższy niż pięć lat. Na pół roku przed jego upływem sąd będzie weryfikował, czy zostanie podtrzymane, czy nastąpią zmiany co do zakresu lub czy zostanie uchylone - to założenia zmian w procedurze cywilnej, nad którymi prace mają zakończyć się w IV kwartale 2022 roku.
Patrycja Rojek-Socha
09.06.2022
Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości
Na Ukrainie częściej wprowadzamy na rynek własny produkt i staramy się, aby był lepszy od konkurencji. Polacy szukają rozwiązań opartych na dodatkach. Na Ukrainie prawie w ogóle nie używamy poczty elektronicznej w życiu codziennym, kochamy chatboty. O polskim i ukraińskim LegalTech mówi Regina Bondarenko, współzałożycielka i szefowa Pravoman.
Jolanta Ojczyk
09.06.2022
Nowe technologie LegalTech
Przyjęty w środę przez Senat projekt proponuje, aby sędziów - członków KRS wybierali sędziowie, a nie Sejm, jak to jest obecnie. Ustawa zakończyłaby też kadencję obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. Projekt przewiduje również reformę postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów, a także likwidację Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
08.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości