Wiele problemów wywołują zasady poprawnego posługiwania się nazwiskami, a wiedza na ten temat przydaje się w codziennej pracy kancelarii, przy sporządzaniu pism, e-maili i innych dokumentów. Generalna zasada jest taka: jeśli tylko możemy odmienić nazwisko według jednego z przyjętych wzorców odmiany, to powinniśmy to robić.
Jeśli chodzi o nazwiska kobiet, to te o zakończeniu na -a, - ska, -cka, -dzka oraz -owa i -ewa, odmieniają sią tak jak przymiotniki: Wolna – Wolnej, Zalewska- Zalewskiej, Klepacka – Klepackiej, Rudzka – Rudzkiej, Jurgielewiczowa – Jurgielewiczowej, Majówna – Majówny.
Jeśli kobieta nosi nazwisko dwuczłonowe, to człon zakończony na – ska, -cka, -owa, -ina odmienia się. Jeśli jedna część nazwiska kończy się na spółgłoskę, to pozostaje nieodmienna, np. Załuskiej-Broniarz.
Nie odmienia się męskich nazwisk jeśli kończą się na samogłoskę, „oit” lub „ois” (wymawianych po polsku jako „uła”). Nie jest błędem nieodmienianie męskiego nazwiska zakończonego na „e” lub „o”. Odmienimy natomiast męskie nazwisko zakończone na „a” – Dola – Doli. Jeśli na końcu nazwiska męskiego jest „o” to odmieniamy je tak samo jakby to było a, np. Litwinienko – Litwinienki.
Wspomniany na wstępie błąd polegający na dodawaniu do nazwy miesiąca słowa „miesiąc” popełniany jest równie często jak „dnia 9 maja br.” zamiast „9 maja br.”
W pismach często stosujemy skróty i skrótowce - tu także zdarzają się błędy. O ile każdy wie, że po „mgr” nie stawiamy kropki, to nie wszyscy pamiętają, że używając tego skrótu w przypadku innym niż mianownik, kropkę stawiamy - np. „przyglądam się mgr. Kowalskiemu”. Kropki nie będzie w żadnym przypadku jeśli skrót mgr lub dr znajdzie się przed nazwiskiem w formie żeńskiej, np. „widziałam mgr Pawłowską” czy „byłem u dr Pichór”.
Innym popularnym błędem jest stosowanie w skrótach znaku „/”, np. w/g, d/s zamiast wg (według) czy ds. (do spraw). O ile kropkę stawiamy przy skrótach zagranicznych walut (np. dol. – dolar czy kor. – korona), o tyle kropki nie będzie po zł (złotych) i gr (groszach), a także po jednostkach wag (kg, dag, g) czy miar (cm, mm, ha). O dwóch kropkach musimy pamiętać przy skrótach słów „między innymi” – m.in. czy „pełniący obowiązki” – p.o.
Dowiedz się więcej z książki | |
Doradca podatkowy. Jak z sukcesem prowadzić kancelarię, biuro rachunkowe
|