Rewolucyjne zmiany w wystawianiu faktur coraz bliżej

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Przepisy, które wprowadzą Krajowy System e-Faktur, czekają już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Początkowo korzystanie z niego będzie dobrowolne, ale od stycznia 2023 r. wystawianie e-faktur stanie się obligatoryjne. Eksperci wskazują na dużą niepewność podatników. Liczą, że firmy dostaną wystarczająco czasu, by przygotować się do nowych rozwiązań.

09.11.2021

Błąd w JPK_VAT bez czynnego żalu

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Jeśli Polski Ład wejdzie w życie, od 1 stycznia 2022 roku nie będzie już konieczności składania czynnego żalu, w sytuacji wykrycia błędu jedynie w części ewidencyjnej pliku JPK_VAT. Czynny żal nie będzie także potrzebny przy błędach w części deklaracyjnej oraz części ewidencyjnej pliku JPK_VAT.

08.11.2021

Księgowych i doradców podatkowych czekają trudne miesiące i lata

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Podatkowa część Polskiego Ładu ma zacząć obowiązywać za niecałe dwa miesiące. Wdrożenie nowych przepisów będzie wymagało wiele zachodu. To jednak nie koniec wyzwań branży księgowej i podatkowej. Po zmianach w PIT i CIT trzeba będzie od razu zacząć przygotowywać systemy do wystawiania e-faktur, potem uczyć się wysyłania jednolitych plików kontrolnych dotyczących podatków dochodowych.

08.11.2021

Zmiany w Polskim Ładzie spowodują chaos w interpretacjach podatkowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Podatkowa część Polskiego Ładu czeka już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Większość przepisów wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. Wtedy też pojawi się problem z wydawanymi obecnie interpretacjami podatkowymi. Przyjmuje się, że chronią one podatników do czasu zmiany brzmienia przepisów – tymczasem "ład" zmienia większość norm dotyczących PIT i CIT.

03.11.2021

Sejm ogranicza odpisy amortyzacyjne od niektórych samochodów

CIT PIT Rachunkowość Polski Ład

Sejm przyjął w piątek nowelizacją przepisów o elektromobilności. Dotyczy ona także zmian w podatkach - od stycznia 2026 r. podatkowa amortyzacja niektórych firmowych samochodów zostanie znacząco ograniczona. Preferencje lub dotychczasowe zasady obejmą tylko pojazdy ekologiczne. Zdaniem ekspertów, nie chodzi tu jednak o ekologię, a o dodatkowe wpływy z podatków.

29.10.2021

Skarbówka domaga się VAT od mieszkań pracowniczych

PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów uważa, że aby skorzystać ze zwolnienia z VAT przy najmie mieszkań, konieczne jest spełnienie warunku dotyczącego realizacji celu mieszkaniowego nabywcy świadczenia. Zdaniem doradców podatkowych, stanowisko MF jest kompletnie oderwane od aktualnej linii orzeczniczej. Sprawia to, że kontekst fiskalny wydanej interpretacji jest aż nazbyt wyczuwalny.

29.10.2021

Senat trochę poprawia przepisy o Krajowym Systemie e-Faktur

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Senat przyjął w czwartek z poprawkami nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Chodzi o wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur. Nowy system zacznie działać w styczniu 2022 roku. Na początek korzystanie z niego będzie dobrowolne, ale MF chce objąć obowiązkiem elektronicznego fakturowania wszystkie podmioty.

28.10.2021

MF wyjaśnia zasady wypełniania TPR i dokumentowania cen transferowych

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Resort finansów opublikował nową, zaktualizowaną wersję „Informacji o cenach transferowych - pytania i odpowiedzi” (Informator TPR, Q&A TPR). Odniósł się niej do pytań i wątpliwości podatników, co do sposobu wypełniania formularza TPR za rok 2020. Dokument omawia Angelika Szambara z Enodo Advisors.

28.10.2021

Spółki nieruchomościowe nie wiedzą, kiedy mają złożyć sprawozdania

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Krajowa Informacja Skarbowa komplikuje rozliczenia spółek nieruchomościowych. Problemy mają zwłaszcza te podmioty, które mają łamany rok podatkowy. Nie wiadomo bowiem, czy sprawozdania o strukturze właścicielskiej składać teraz, czy dopiero w 2022 roku. Doradcy podatkowi twierdzą, że fiskus pomija przepis przejściowy i myli realizację obowiązków płatnika z obowiązkiem raportowania struktury.

28.10.2021

Fiskus zmienia zdanie i domaga się podatku od obiadu pracownika

PIT Rachunkowość

Krajowa Informacja Skarbowa zmienia podejście do posiłków finansowanych załodze. Z niedawnej interpretacji wynika, że od firmowego obiadu trzeba zapłacić podatek, bo pracownik - czy pracuje, czy nie - i tak jeść musi. Stanowisko skarbówki jest zaskakujące. Wcześniej uważała, że tego typu świadczenia nie podlegają PIT. Zwłaszcza, że o zwolnieniu mówi nawet Trybunał Konstytucyjny.

27.10.2021

KAS szykuje uproszczenia w procedurach celnych

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Od 1 października Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nową usługę w systemie SATOS. Możliwa jest awizacja odpraw celnych w portach lotniczych i morskich. Jeszcze w tym roku system awizacji będzie dostępny także dla drogowych i kolejowych przejść granicznych.

26.10.2021

Korekty faktur przychodowych za poprzednie miesiące nie można uniknąć

CIT PIT Rachunkowość

Faktury korygujące wystawione do faktur pierwotnych, zwiększające wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług w związku z podpisaniem aneksów do umów, nie mogą skutkować korektą przychodów z mocą wsteczną. Chodzi tu o miesiące, w których zostały ujęte faktury pierwotne. Potwierdza to Krajowa Informacja Skarbowa.

25.10.2021

Trwa kolejna edycja konkursu na prace magisterskie o podatkach

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Dla studenta

Do 7 listopada można zgłaszać obronione na piątkę w roku akademickim 2020/2021 prace magisterskie z zakresu prawa podatkowego. Trwa czwarta edycja konkursu Tax Everest Akademickich Mistrzostw Polski w pisaniu prac. Organizatorem konkursu jest MDDP. Patronem medialnym jest m.in. Przegląd Podatkowy i serwis Prawo.pl.

25.10.2021

Nie można udawać, że nie zauważyło się przelewu, by uniknąć podatku

Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

By nie płacić podatku od spadków i darowizn, obdarowani członkowie najbliższej rodziny muszą zgłosić otrzymanie prezentu w ciągu sześciu miesięcy. W niektórych przypadkach czas liczy się dopiero od chwili powzięcia informacji o darowiźnie - jednak nie można z tej zasady korzystać w każdej sytuacji. Nie można też udawać, że nie wiedziało się o pieniądzach, które trafiły na konto. Potwierdził to właśnie NSA.

23.10.2021

Będzie można przejąć skład podatkowy - prezydent jest za

Akcyza Rachunkowość

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów ustawy o podatku akcyzowym. Głównym celem zmian jest wprowadzenie zasady, która umożliwi kontynuację działalności prowadzonej w składzie podatkowym w przypadku rezygnacji z prowadzenia tej działalności przez dotychczasowy podmiot prowadzący skład podatkowy.

22.10.2021

MF zaprasza na webinary o Polskim Ładzie

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Ministerstwo Finansów ogłosiło nabór do drugiej edycji webinarów poświęconych rozwiązaniom podatkowym, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku. Oferta skierowana jest do stowarzyszeń, związków przedsiębiorców - organizacji zainteresowanych konkretnym pakietem ulg podatkowych. Spotkania z ekspertami będą odbywały się od połowy listopada do końca grudnia.

22.10.2021

Od 1 listopada będą nowe zasady wystawiania faktur

VAT Rachunkowość

Resort finansów potwierdził w czwartek, że przygotowuje nowe rozporządzenie dotyczące wystawiania faktur. Przepisy w tym zakresie wejdą w życie już 1 listopada. Pojawi się m.in. inny sposób przeliczania wykazywanych na fakturach kwot w walutach obcych. Obowiązujące obecnie przepisy stracą wtedy ważność.

21.10.2021

WSA: Dania gotowe na wynos z 5-proc. VAT

VAT Rachunkowość

W kolejnych dziewięciu wyrokach z 19 października 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podzielił argumentację Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Sąd potwierdził jednoznacznie, że do dostaw dań gotowych na wynos powinna być stosowana 5-proc. stawka podatku VAT.

20.10.2021

Polskie prawo podatkowe w OECD na drugim miejscu od końca

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

W opublikowanym we wtorek raporcie pt. International Tax Competitiveness Index Polska zajęła przedostatnie miejsce, na 37 krajów OECD. Gorszy wynik osiągnęły tylko Włochy. Największym problemem polskiego systemu podatkowego okazuje się skomplikowanie. Amerykańska Tax Foundation od lat sporządza zestawienie konkurencyjności systemów podatkowych.

20.10.2021

Biegły rewident musi wziąć udział w spisie z natury

Rachunkowość Spółki Finanse

Inwentaryzacja składników majątku to obowiązek każdej jednostki prowadzącej księgi rachunkowe. Jeśli jednostka ta jest zobligowana do dokonania badania swojego sprawozdania finansowego, jej dodatkowym obowiązkiem jest umożliwienie biegłemu rewidentowi udziału w spisie z natury – mówi Bartłomiej Kurylak, biegły rewident, partner i współzałożyciel sieci firm audytorskich Polska Grupa Audytorska.

18.10.2021