Do rozporządzenia, co do zasady, zostały przeniesione regulacje prawne zawarte w obowiązującym dotychczas rozporządzeniu w tym zakresie z uwzględnieniem nowego nazewnictwa wprowadzonego ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej.
W rozporządzeniu wskazano, że kontrola polega na bezpośrednim uczestniczeniu kontrolującego w czynnościach związanych z działalnością objętą kontrolą. Jednocześnie, w związku ze zmianą organu wykonującego kontrole w zakresie wydobycia niektórych kopalin wskazano, że właściwym do zarejestrowania i zabezpieczenia urzędowo pieczęciami ewidencji, z wyjątkiem ewidencji prowadzonych przy użyciu systemu teleinformatycznego, będzie naczelnik urzędu celno-skarbowego, a nie jak dotychczas naczelnik urzędu celnego.
Umożliwiono dalsze prowadzenie ewidencji „zatwierdzonych” na podstawie dotychczasowych przepisów. Pomimo braku zmian merytorycznych w załącznikach do projektowanego rozporządzenia, w „nagłówku” dotychczasowego załącznika nr 1, określającego wzór ewidencji prowadzonej i „zatwierdzanej” na podstawie dotychczasowych przepisów, przywołane jest dotychczasowe rozporządzenie. Ewidencje, których wzory określone są w załącznikach do tego rozporządzenia, są zaś zarejestrowane i zabezpieczone urzędowo pieczęcią właściwego naczelnika urzędu celnego, a nie właściwego naczelnika urzędu celno-skarbowego, zgodnie z przepisami ustawy o KAS.
Rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 12 kwietnia 2017 r. w sprawie kontroli celno-skarbowej wydobycia niektórych kopalin (Dz. U. poz. 801) weszło w życie 20 kwietnia 2017 r.