W związku z konsolidacją Służby Celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej, i powołania w ich miejsce jednej wyspecjalizowanej administracji rządowej - Krajowej Administracji Skarbowej, powstała konieczność uregulowania kwestii dotyczących określenia wzoru i sposobu jednolitego oznakowania pojazdów służbowych Krajowej Administracji Skarbowej, wykorzystywanych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.
Dziś weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 czerwca 2017 r. w sprawie oznakowania pojazdów służbowych Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2017 r poz. 1240). Określono barwę i sposób oznakowania pojazdu służbowego Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystywanego przez Służbę Celno-Skarbową. Przyjęto ciemnozieloną barwę pojazdów. To pozwoli na uniknięcie kosztów związanych ze zmianą kolorystyki.
Nowe rozporządzenie zastąpiło dotychczas obowiązujące regulacje prawne, w tym:
- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 października 2009 r. w sprawie wzoru i sposobu oznakowania pojazdów służbowych Służby Celnej (Dz. U. poz. 1419),
- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2006 r. w sprawie wzoru i sposobu oznakowania pojazdów służbowych kontroli skarbowej (Dz. U. poz. 47.).
W stosunku do dotychczas obowiązującej regulacji wprowadzono zmianę przez dopuszczenie umieszczenia symbolu graficznego słuchawki telefonicznej oraz numeru interwencyjnego Krajowej Administracji Skarbowej. Obecnie w całym kraju funkcjonuje jednolity, bezpłatny numer służący do przekazywaniu informacji o zdarzeniach dotyczących nieprawidłowości w zakresie cła, akcyzy i hazardu. Numer telefonu interwencyjnego Krajowej Administracji Skarbowej zastąpi dotychczasowe numery telefonów interwencyjnych oraz telefonów zaufania w izbach celnych. Telefon jest bezpłatny i czynny całą dobę. Pod wskazanym numerem całodobowo dyżurują funkcjonariusze Służby Celno–Skarbowej. Analogicznie w administracji podatkowej również funkcjonuje telefon interwencyjny. W związku z wejściem w życiem ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, która skonsolidowała trzy służby, wyznaczony został numer telefonu interwencyjnego Krajowej Administracji Skarbowej, pod który zgłaszane będą informacje od obywateli na temat naruszeń przepisów, których kontrola należy do zadań Krajowej Administracji Skarbowej.
Rozporządzenie określa także sposób umieszczenia lampy ostrzegawczej, która może zawierać napis „SŁUŻBA CELNO-SKARBOWA” na dachu pojazdu, co stanowi zmianę do dotychczasowego przepisu, stanowiącego obowiązek umieszczenia nazwy.
Obecnie produkowane są tablice podświetlane nowej generacji, w których zastosowane rozwiązania technologiczne, nie tylko poprawiły aerodynamikę, ale także wprowadziły oszczędne oświetlenie LED. Jednakże należy zauważyć, iż wymiary tablic podświetlanych zmienione zostały na znacznie mniejsze. Z uwagi na brak czytelności, dopuszcza się odstąpienie od umieszczenia napisu na lampie ostrzegawczej umieszczonej na dachu pojazdu.
Określono także barwę i sposób oznakowania motocykla służbowego Krajowej Administracji Skarbowej.
Co istotne w rozporządzeniu odstąpiono od ściśle określonych wymiarów liter i cyfr oraz odstępów pomiędzy pojedynczymi cyframi a także między grupami cyfr. załączniku zaproponowano także określenie wyłącznie szerokości pasa odblaskowego w wymiarze 200 mm z wycięciami dostosowanymi do linii nadwozia pojazdu (błotniki, reflektory, klamki, tablica rejestracyjna, itp.) z napisami, znakiem graficznym słuchawki telefonicznej oraz numeru telefonu interwencyjnego Krajowej Administracji Skarbowej o wymiarach proporcjonalnych do szerokości pasa i wymiarów nadwozia pojazdu. Wymagane jest uzgodnienie wizualizacji parametrów geometrycznych oznakowania oferowanych pojazdów przez jednostkę organizacyjną przeprowadzającą postępowanie o udzielnie zamówienia publicznego na zakup pojazdów służbowych. Dopuszczenie wycięć oraz brak określenia dokładnych wymiarów napisów umożliwi dostosowanie pasa do linii nadwozia konkretnego pojazdu i lepsze geometryczne rozmieszczenie napisów. W celu zabezpieczenia przed zbyt dużą różnorodnością formatów napisów wskazuje się wymóg uzgadniania wizualizacji oznakowania zamawiającego z wykonawcą na etapie realizacji zamówienia.
Minister Rozwoju i Finansów w celu centralnej koordynacji przedmiotowego zagadnienia, wzorem innych służb w tym Policji czy Straży Granicznej zapewnia też, że zostaną określone tzw. dobre praktyki określające jednolite zapisy dotyczące istotnych warunków zamówienia oraz tryb uzgadniania wizualizacji oznakowania pojazdów dla wszystkich jednostek Krajowej Administracji Skarbowej.
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Vademecum Głównego Księgowego Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |