Sprawa dotyczyła podatnika, który sprzedał mieszkanie, które otrzymał po rodzicach, przed upływem okresu 5 lat. Pieniądze ze sprzedaży zamierza m.in. wydatkować na wymianę drzwi garażowych ocieplanych w budynku, w którym mieszka wraz z żoną, (który jest ich wspólną własnością). Garaż stanowi integralną cześć domu, tzn. jest jedną bryłą wybudowaną w całości. Podatnik nie wiedział jednak, czy może zaliczyć do wydatków na własne cele mieszkaniowe wymianę drzwi garażowych. Sam uważał, że może.
Fiskus też się zgodził. Fiskus wskazał, że zwolnienie podatkowe uzależnione jest od wydatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości na enumeratywnie wymienione w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT cele mieszkaniowe i dokonania tej czynności przed upływem dwóch lat licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie oraz nie wcześniej niż uzyskany został ten przychód.
Odnosząc się do wskazanego przez podatnika zamiaru poniesienia wydatków na wymianę drzwi garażowych na ocieplane, w budynku, którego jest właścicielem wraz z żoną, i zaliczenia ich do wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, jako poniesionych na remont własnego budynku mieszkalnego, organ zauważył, że przepisy ustawy o PIT nie definiują pojęcia „remont”, zatem właściwym jest odwołanie się w tej kwestii do ustawy - Prawo budowlane. Przepis art. 3 pkt 7 ww. ustawy stanowi, że przez sformułowanie „roboty budowlane” należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego, zaś w myśl art. 3 pkt 8 poprzez „remont” należy rozumieć wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.
Organ powołał się tu na wyrok NSA z 4 marca 1998 r., I SA/Gd 886/96, który uznał, że „za remont budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w znaczeniu powszechnie stosowanym w zakresie inwestycji uważa się prace budowlane mające na celu utrzymanie lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego we właściwym stanie, przywrócenie jego pierwotnej zdolności użytkowej, którą utracił w wyniku upływu czasu i eksploatacji wraz z wymianą dotychczas użytkowanych zużytych składników ich wyposażenia technicznego takich jak: dotychczasowej instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazu przewodowego lub tylko określonych elementów tych instalacji.”
Organ podkreślił też, że garaż musi być konstrukcyjnie związany z budynkiem, i wyłącznie pod takim warunkiem można wydatek na wymianę drzwi garażowych zaliczyć do wydatków wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Budynek, którego podatnik jest właścicielem wraz z żoną, musi także należeć do ich majątku wspólnego objętego wspólnością ustawową. W przeciwnym wypadku będzie mógł zaliczyć do wydatków na własne cele mieszkaniowe wydatek na wymianę drzwi garażowych wyłącznie w wysokości proporcjonalnej do wielkości posiadanego udziału w tej nieruchomości. Istotne jest również, aby wydatkowanie ww. środków nastąpiło w dwuletnim okresie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 maja 2017 r., sygn. 0111-KDIB2-2.4011.35.2017.2.KK, LEX nr 347226