Przekazanie majątku w ramach umowy dożywocia bez PIT i VAT

Domowe finanse PIT VAT Doradca podatkowy

Przeniesienie własności składników majątkowych wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej, na podstawie umowy dożywocia, stanowi odpłatne zbycie. Ponieważ trudno jednak określić ich wartość, przekazanie nie podlega PIT. Możliwe jest również zastosowanie zwolnienia z VAT. Potwierdza to opublikowana niedawno interpretacja podatkowa.

25.01.2023

Opłata dodatkowa nakładana na klientów parkingów bez VAT

VAT Doradca podatkowy

Właściciele parkingów mogą w regulaminach określić kary umowne. Tego rodzaju opłata nie stanowi wynagrodzenia dla właściciela parkingu. Jest odszkodowaniem za niewywiązywanie się klienta z przewidzianych w regulaminie obowiązków. Nie podlega więc opodatkowaniu VAT. Potwierdziła to właśnie skarbówka.

24.01.2023

Darowizna od ciotki w ramach rodziny zastępczej bez podatku

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Darowizna pieniężna przekazana przez ciotkę, jako opiekuna prawnego na rzecz wychowanka, jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Ustawodawca zrównuje sytuację prawną dzieci biologicznych i przysposobionych z dziećmi, które pozostają (bądź pozostawały) w rodzinach zastępczych. Konieczne jest jednak zgłoszenie darowizny w urzędzie skarbowym.

21.01.2023

Żeby zaoszczędzić na podatku, przedsiębiorca senior musi zapłacić dodatkowe składki do ZUS

PIT Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Prawnik, pobierający emeryturę i prowadzący kancelarię, może skorzystać z ulgi dla seniorów, zawieszając czasowo pobieranie emerytury. Musi jednak opłacać składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu działalności gospodarczej. Składki te są dobrowolne dla przedsiębiorcy pobierającego emeryturę. Warunkiem zwolnienia jest jednak ich opłacanie, co zmniejsza atrakcyjność ulgi i o czym przedsiębiorcy nie wiedzą.

20.01.2023

Kwoty otrzymane na pokrycie kosztów wysyłki nie stanowią przychodu

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Należności na pokrycie kosztów przesyłki, jakie otrzymuje sprzedający od osób nabywających towar, nie są kwotami powiększającymi przychód z tytułu sprzedawanych towarów. Tym samym, przychód stanowi wyłącznie kwota sprzedawanego towaru i tylko ta kwota powinna podlegać opodatkowaniu. Ważna jednak jest treść regulaminu sprzedaży wysyłkowej.

19.01.2023

Podatek od rozwiązanej umowy dożywocia nie podlega zwrotowi

Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy

Rozwiązanie prawidłowo zawartej umowy dożywocia nie stanowi podstawy do wystąpienia o zwrot 2-proc. podatku od czynności cywilnoprawnych. Ustawa dopuszcza odzyskanie daniny na skutek uchylenia skutków prawnych oświadczenia woli stron tej czynności. Dobrowolne rozwiązanie umowy to jednak za mało. Potwierdziła to właśnie skarbówka.

14.01.2023

Tylko czynsz z najmu podlega opodatkowaniu, koszty eksploatacyjne już nie

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Według jednej z niedawno wydanych interpretacji podatkowych, przychodem podlegającym opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych są jedynie otrzymywane przez wynajmującego kwoty czynszu. Pozostałe należności przekazywane przez najemców tytułem opłat eksploatacyjnych nie stanowią ani przychodu, ani przysporzenia majątkowego wynajmującego.

11.01.2023

Od usług świadczonych w ramach umowy o współorganizacji trzeba rozliczyć VAT

VAT Rachunkowość

Zgodnie z treścią przepisów ustawy o VAT, podatnik ma obowiązek wystawiać fakturę dokumentującą sprzedaż - odpłatną dostawę towarów lub odpłatne świadczenie usług. Zasada ta dotyczy także podmiotów działających w ramach umowy o współorganizacji wydarzeń kulturalnych. Potwierdza to niedawna interpretacja podatkowa.

29.12.2022

Darowizna przekazana w ramach pomocy humanitarnej nie podlega podatkowi od spadków i darowizn

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Wspierający osoby potrzebujące pomocy w ramach akcji humanitarnych, których pomoc polega m. in. na zbiórce pieniędzy i przekazywaniu środków finansowych potrzebujący, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Bycie pośrednikiem nie oznacza przysporzenia majątkowego, co z kolei nie skutkuje nabyciem własności rzeczy bądź praw majątkowych.

26.12.2022

Prawo gminy do pełnego odliczenia podatku naliczonego tylko po spełnieniu warunków

Samorząd terytorialny VAT Administracja publiczna

Interpretacja podatkowa, jaką niedawno wydał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, pozwala gminie dokonać pełnego, stuprocentowego obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków dokonanych w celu realizacji inwestycji służących wyłącznie sprzedaży opodatkowanej. Konieczne jest spełnienie również kilku innych przesłanek.

23.12.2022

Hotel i restauracja z odliczeniem VAT, gabinet stomatologiczny już nie

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Opieka zdrowotna

Mimo że przedsiębiorca prowadzi równolegle działalność opodatkowaną w zakresie usług hotelarskich i gastronomicznych, to nie ma to wpływu na kwestię możliwości dokonania odliczenia od usług świadczonych w gabinecie stomatologicznym. Rozszerzając działalność o te usługi, podatnik nie będzie miał możliwości odliczenia VAT od zakupu sprzętu do gabinetu stomatologicznego, bo będą one zwolnione z VAT. Tak uznały organy skarbowe.

22.12.2022

Wydatek na zakup bieżni nie jest kosztem programisty

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Wydatek na zakup bieżni do korzystania przez programistę nie może być kosztem podatkowym jego działalności. Taki wydatek można byłoby odliczyć, gdyby z bieżni korzystali pracownicy przedsiębiorcy. Tak uznała skarbówka w najnowszej interpretacji. Wraca tym samym problem zaliczania do kosztów działalności gospodarczej wydatków o charakterze osobistym.

14.12.2022

Dieta z tytułu podróży służbowych może być kosztem przedsiębiorcy

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał właśnie interpretację, w której wyjaśnia zasady zaliczenia wartości diet z tytułu podróży służbowych do kosztów uzyskania przychodów. Problem dotyczy zwłaszcza jednoosobowych działalności gospodarczych, ale też większych firm. Interpretacja ta dopuszcza zaliczenie kosztów podróży przedsiębiorcy - kierowcy w koszty firmy.

13.12.2022

Zwolnienie przedmiotowe w PIT przy sprzedaży działki rolnej nie takie oczywiste

Domowe finanse PIT

Przychód ze sprzedaży gruntów zaklasyfikowanych do użytków rolnych, stanowiących uprzednio gospodarstwo rolne, podlega zwolnieniu od PIT. Sam fakt bycia rolnikiem i prowadzenie w dalszym ciągu gospodarstwa rolnego to za mało. Konieczna jest weryfikacja charakteru nieruchomości. Potwierdza to wydana niedawno interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

28.11.2022

Powrót do zwolnienia z VAT po wcześniejszej rezygnacji jest możliwy

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Usługi rzeczoznawców działających na zlecenie sądów i innych organów są opodatkowane VAT. Jednak, po spełnieniu określonych przesłanek, rzeczoznawcy mogą korzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT. Co istotne, istnieje również możliwość powrotu do tego zwolnienia, mimo wcześniejszej rezygnacji. Potwierdziła to właśnie w interpretacji skarbówka.

16.11.2022

Zamiana odziedziczonej nieruchomości podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych

Domowe finanse Doradca podatkowy

Odziedziczone w spadku udziały w nieruchomościach można zamienić. Wiąże się to z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Danina będzie jednak liczona różnie - w zależności od tego, co zamieniamy. Podstawę opodatkowania stanowi tu albo różnica wartości rynkowych zamienianych lokali, albo wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek.

05.11.2022

Udziały w spółkach cywilnych nie pozbawią prawa do estońskiego CIT

CIT Doradca podatkowy Spółki

Posiadanie przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością udziałów w spółkach cywilnych nie pozbawia spółki z o.o. prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek. Taką korzystną interpretację wydały w środę organy skarbowe. Eksperci podkreślają, że dotychczas panował pogląd, iż spółki cywilne nie mają prawa do ryczałtu. Interpretacja jest istotna, umożliwia nowe konfiguracje biznesowe i możliwości inwestycyjne.

27.10.2022

Samochód we współwłasności osoby niepełnosprawnej ze zwolnieniem z PCC

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse

Nabycie przez osobę niepełnosprawną na współwłasność z osobą pełnosprawną samochodu osobowego, nie spowoduje utraty zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych w stosunku do osoby niepełnosprawnej. Muszą jednak zostać spełnione wszystkie warunki tego zwolnienia. Podatek zapłaci drugi współwłaściciel.

22.10.2022

Stypendium dziecka nie pozbawia rodziców prawa do ulgi prorodzinnej

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Niedawna interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie - otrzymywanie przez dziecko stypendium, które jest zwolnione z PIT, nie pozbawia rodziców prawa do skorzystania z ulgi prorodzinnej. Odliczenia nie blokuje również osiągnięcie przez dziecko dochodu. W przypadku dzieci pełnoletnich ważny jest jednak limit zarobków.

08.10.2022