Odpowiedź:

Najprawdopodobniej spółka z o.o., o której mowa, będzie mogła od 1 stycznia 2017 r. korzystać z opodatkowania tą właśnie stawką.

Uzasadnienie:

W pierwszej kolejności wyjaśnić pragnę, że dywidendy otrzymywane od spółek komandytowych (cokolwiek miałoby to oznaczać, gdyż przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowy (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r., poz. 1578 z późn. zm.), nie przewidują, aby w przypadku spółek komandytowych wspólnikom były wypłacane dywidendy; mówią natomiast o wypłacie wspólnikom zysku) nie stanowią przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Jest tak dlatego, że spółki komandytowe nie są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, lecz ich przychody oraz koszty są – proporcjonalnie do udziału w zysku – przychodami oraz kosztami ich wspólników (zob. art. 8 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) oraz art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1888)  – dalej u.p.d.o.p.).
Mając to na uwadze wyjaśnić pragnę, że okoliczność, iż spółka z o.o. jest wspólnikiem spółki komandytowej i na podstawie przepisów art. 5 ust. 1 i 2 u.p.d.o.p. przychody oraz koszty spółki komandytowej stanowią częściowo jej przychody oraz koszty spółki z o.o. nie jest okolicznością wyłączającą możliwość korzystania od 1 stycznia 2017 r. z opodatkowania podatkiem dochodowym według stawki 15%. Jeżeli zatem takiej właśnie sytuacji dotyczy pytanie, spółka z o.o. – jako mały podatnik – będzie od 1 stycznia 2017 r. mogła korzystać z opodatkowania tą właśnie stawką.

Tomasz Krywan
 

Vademecum Głównego Księgowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami