Odpowiedź:

Korekty ujmowane i rozliczane we wrześniu 2016 r. podlegają przepisom dotychczasowym. Skutkiem tego powinno być ujęcie tych zdarzeń na zasadach dotychczasowych, to zaś oznacza rozliczenie zarówno podatku należnego i podatku naliczonego w tej samej korekcie deklaracji (tu: za wrzesień 2016 r.).

Jeśli mamy do czynienia ze zmniejszeniem kwoty należnej z tytułu importu usług, z tytułu WNT, etc., to wówczas następuje zmniejszenie podstawy opodatkowania. To zmniejszenie powinno skutkować odpowiednim zmniejszeniem zarówno podatku należnego, jak i podatku naliczonego.

Należy przy tym zauważyć, że jeśli mamy do czynienia ze zmniejszeniem podstawy opodatkowania, to wówczas zmienia się – zmniejsza – zarówno podatek naliczony, jak i podatek należny. Ten podatek został już jednak ujęty w deklaracji za właściwy okres.

W związku z powyższym niezależnie od tego, kiedy taka korekta zostanie rozliczona, należy dokonać stosownego zmniejszenia (zarówno po stronie podatku należnego, jak i podatku naliczonego) w deklaracji za właściwy okres rozliczeniowy (za okres, w którym to zmniejszenie nastąpiło).

Uzasadnienie:

Te nowe przepisy zostały wprowadzone ustawą z dnia 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 2024).

Przepis art. 9 nowelizacji stanowi, że do rozliczeń za okresy rozliczeniowe poprzedzające pierwszy okres rozliczeniowy 2017 r. stosuje się przepisy art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710) – dalej u.p.t.u., w brzmieniu dotychczasowym.

Powyższe oznacza, że korekty ujmowane i rozliczane we wrześniu 2016 r. podlegają przepisom dotychczasowym. Skutkiem tego powinno być ujęcie tych zdarzeń na zasadach dotychczasowych, to zaś oznacza rozliczenie zarówno podatku należnego i podatku naliczonego w tej samej korekcie deklaracji (tu: za wrzesień 2016 r.).

Gdyby natomiast taka sytuacja dotyczyła w przyszłości jakiegoś okresu po grudniu 2016 r., to wówczas stwierdzić należy, co następuje:

Prawo do odliczenia podatku - od czynności wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, nabycia towarów lub usług, dla których podatnikiem jest nabywca - powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał od tych czynności obowiązek podatkowy, pod warunkiem uwzględnienia podatku należnego od tych czynności.

Do końca 2016 r., jeśli podatnik uwzględniał podatek należny od tych czynności w drodze korekty deklaracji za dany okres, to mógł uwzględnić także podatek naliczony od tych czynności w tej samej korekcie deklaracji. Prawo do odliczenia nie powstaje bowiem w konkretnym momencie, tylko w rozliczeniu za okres.

Z dniem 1 stycznia 2017 r. ustawodawca wprowadził w tym przypadku dodatkowe obostrzenie. Mianowicie podatnik nabywający towary wewnątrzwspólnotowo będzie miał możliwość odliczenia podatku naliczonego, o ile ujawnił podatek należny z tego tytułu w deklaracji podatkowej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, lecz jednocześnie pod warunkiem, że nie nastąpiło to później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Jeżeli natomiast powyższe nastąpi w terminie późniejszym niż określony wyżej (czyli podatek należny zostanie uwzględniony w deklaracji za właściwy okres, lecz nastąpi to później niż przed upływem 3 miesięcy od chwili powstania obowiązku podatkowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego), to wówczas podatnik będzie mógł uwzględnić podatek naliczony w związku z tą transakcją w deklaracji podatkowej składanej „na bieżąco”, tj. za dany okres (stanowi o tym dodawany do komentowanego artykułu ust. 10i).

Zdaniem ustawodawcy wprowadzenie powyższych zmian jest uzasadnione występowaniem nieprawidłowości w deklarowaniu przez niektóre podmioty wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów i innych transakcji, w których co do zasady podatek należny równy jest podatkowi naliczonemu. Zmiana ta, zdaniem ustawodawcy, pozwoli sprawniej kontrolować handel wewnątrzwspólnotowy.

Przepis stanowi o tym, że prawo do odliczenia przysługuje w deklaracji za okres powstania obowiązku podatkowego, o ile podatnik „uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej” w określonym terminie (w ciągu 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy).

Z tego co rozumiem, to w przypadku opisanym w pytaniu zrobiono korektę na plus, zamiast na minus. W każdym razie przez cały czas w deklaracji ujęta była co najmniej prawidłowa kwota podatku należnego (a nawet większa). W związku z tym można ująć w tym przypadku tę korektę w deklaracji za właściwy okres. Nie trzeba rozliczać podatku naliczonego (z korekty) na bieżąco.

Adam Bartosiewicz, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego

Odpowiedzi udzielono 24.01.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów