Rzecznik MŚP: Niepotrzebne wydłużanie przedawnienia w sprawach o przestępstwa skarbowe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Wstrzymanie biegu przedawnienia karalności czynu i wykonania kary m.in. w sprawach o przestępstwa skarbowe w czasie epidemii to próba nałożenia nowych obowiązków na przedsiębiorców - uważa Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. I krytykuje projekt posłów Prawa i Sprawiedliwości,

03.02.2021

Składka od reklamy - nowa danina na zdrowie, zabytki i media

CIT PIT Finansowanie zdrowia

Ministerstwo finansów, funduszy i polityki regionalnej pracuje nad projektem przepisów zakładających wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Zgodnie z nim połowa wpływów z tego de facto podatku od reklam ma trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia, a reszta na zabytki i wsparcie "dziedzictwa narodowego w obszarze mediów".

02.02.2021

MF uruchamia Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych

Akcyza Prawo gospodarcze

Od 1 lutego 2021 r. dotychczasowe rejestry podmiotów akcyzowych prowadzone przez naczelników urzędów skarbowych zastąpił Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych. Według resortu finansów oznacza to rezygnację z papierowych zgłoszeń rejestracyjnych i większe bezpieczeństwo w obrocie gospodarczym wyrobami akcyzowymi.

01.02.2021

E-urząd skarbowy - według MF to wyższy poziom skarbowości

CIT PIT VAT Prawo AI

Wchodzimy na wyższy poziom skarbowości, uruchamiamy e-Urząd Skarbowy. To jedna z największych w ostatnich latach zmian w działaniu skarbówki - powiedział w poniedziałek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Serwis ma służyć podatnikom, płatnikom, pełnomocnikom, komornikom sądowym i notariuszom.

01.02.2021

RPO też protestuje przeciwko wszczynaniu postępowań skarbowych, by zawieszać bieg przedawnienia

Prawo karne Ordynacja CIT VAT Prawo gospodarcze

Rzecznik praw obywatelskich staje w obronie podatników, którym skarbówka wszczyna postępowania karne skarbowe tylko po to, by zawieszać bieg przedawnienia zobowiązań podatkowych. Zdaniem RPO skutkiem jest niepewność podatników, czy ich zobowiązanie podatkowe wygasło, ale też pozwalające na to przepisy Ordynacji podatkowej są sprzeczne z konstytucją.

01.02.2021

Zwolnienie z VAT usług medycznych cały czas problematyczne

VAT Opieka zdrowotna

Podatnicy cały czas nie mają pewności, jak dla potrzeb VAT, rozliczać usługi medyczne. Przepisy ustawy nie są precyzyjne. W efekcie prowadzi to do licznych sporów ze skarbówką. Najnowszy przykład dotyczy badań profilaktycznych kierowców. Usługa ta może być zwolniona z podatku, ale tylko jeśli na badanie kieruje pracodawca.

01.02.2021

Skarbówka chce podatku od dofinansowania wynagrodzeń

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

W ramach pomocy z tarczy antykryzysowej pracodawcy dostali dofinansowanie do wynagrodzeń z FGŚP. Było to wymierne wsparcie dla prowadzonej działalności gospodarczej, ale teraz pojawił się problem – i to duży. Od otrzymanej pomocy fiskus domaga się podatku. Pierwsze interpretacje wskazywały, że pomoc nie jest przychodem, teraz okazuje się, że jednak jest.

29.01.2021

Od 1 maja nie trzeba będzie drukować paragonów

VAT Rachunkowość

Rząd wraca do pomysłu umożliwienia wystawiania paragonów w wersji elektronicznej. Zmiany w kasach fiskalnych i dokumentowaniu sprzedaży przewidują opublikowane w czwartek projekty dwóch rozporządzeń. Trafiły już one do konsultacji społecznych. Zmiany miałyby wejść w życie 1 maja 2021 roku.

28.01.2021

Ostatni moment na sprawozdanie o terminach zapłaty

Ordynacja Rachunkowość Spółki Finanse

Zbliża się termin na złożenie sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych. W tym roku raporty trzeba wysłać do 1 lutego. Będą one dotyczyły 2020 roku. Kluczowe jest przygotowanie się do prawidłowego sporządzenia sprawozdania - pisze Przemysław Szywacz z KPMG w Polsce.

27.01.2021

Zmiany w prawie dokładają obowiązków księgowym

Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Nowy jednolity plik kontrolny, kody grup towarów i usług, rozliczanie faktur korygujących po styczniowych zmianach przepisów – to tylko niektóre przykłady wątpliwości, z którymi borykają się księgowi. Poprawne naliczenie podatków wymaga coraz ściślejszej współpracy biur rachunkowych z klientami i ich działami sprzedaży, produkcji czy magazynami. Konieczny jest sprawny obieg informacji.

27.01.2021

Resort finansów poprawia strukturę JPK_EWP

VAT Rachunkowość

Na stronie Krajowej Administracji Skarbowej opublikowano we wtorek skorygowaną wersję JPK_EWP(2)_v1-1. Chodzi o strukturę logiczną postaci elektronicznej ksiąg podatkowych i dowodów księgowych. Dotyczy ona jednolitego pliku kontrolnego (JPK) dla ewidencji przychodów, która obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku.

26.01.2021

Limity płatności gotówkowych wpływają na rozliczenia podatkowe

Ordynacja PIT Małe i średnie firmy

W Prawie przedsiębiorców jest wskazana kwota 15 tysięcy złotych, która stanowi swoisty limit dla płatności gotówkowych. Płatność dokonywana powyżej tej kwoty co do zasady nie powinna być realizowana w gotówce. Wpłaty gotówkowe mogą też negatywnie wpłynąć na rozliczenia podatkowe – wyjaśnia Zdzisław Modzelewski z kancelarii GWW.

26.01.2021

Zwolnienie z akcyzy tylko dla niektórych samochodów

Domowe finanse Akcyza

Samochody osobowe są to pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne objęte pozycją CN 8703 przeznaczone zasadniczo do przewozu osób, inne niż objęte pozycją 8702, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi. Po spełnieniu pewnych warunków mogą one być zwolnione z akcyzy.

26.01.2021

Założenie spółki jawnej może uchronić przed podwójnym podatkiem

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Spółki komandytowe od stycznia 2021 roku stały się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Podwójne opodatkowanie można co prawda odwlec do maja, ale to nie rozwiązuje sprawy. Pewnym rozwiązaniem może być przekształcenie spółki komandytowej w jawną – ważne jednak, by złożyć właściwe oświadczenie przed końcem stycznia. Konieczne jest też spełnienie kilku innych warunków.

26.01.2021

Konieczne ponowne raportowanie schematów transgranicznych

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Polska wprowadziła obowiązek raportowania schematów podatkowych jako pierwszy kraj Unii Europejskiej. Krajowe i transgraniczne informacje polscy podatnicy raportują już od 2019 roku. Zmiany w przepisach doprowadziły jednak do sytuacji, że niektóre raporty trzeba złożyć jeszcze raz – do końca stycznia i do końca lutego 2021 roku.

25.01.2021

Przez zmiany w VAT zakupy przez internet będą droższe

VAT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Za niecałe pół roku zmienią się diametralnie zasady rozliczania VAT od handlu w internecie. Drobne zakupy np. na AliExpress nie będą już zwolnione z podatku. Nowe obowiązki będą miały platformy sprzedaży w sieci, portale aukcyjne czy nawet portale społecznościowe, na których odbywa się sprzedaż – może się więc okazać, że np. Allegro będzie rozliczać VAT za sprzedawców korzystających z usług serwisu.

25.01.2021

Rozliczenie VAT za ostatni kwartał 2020 roku według nowych zasad

VAT Rachunkowość

Do poniedziałku, 25 stycznia, podatnicy, rozliczający VAT kwartalnie, muszą wysłać nowy jednolity plik kontrolny. Po raz pierwszy, obok części ewidencyjnej, muszą oni złożyć także część deklaracyjną JPK_V7K. W nowym pliku trzeba wykazać transakcje za ostatnie trzy miesiące 2020 roku.

22.01.2021

Fiskus próbuje opodatkować jedną transakcję trzy razy

PIT Doradca podatkowy

W jednej z niedawnych interpretacji podatkowych skarbówka doszła wniosku, że otrzymanie przez pracownika akcji spółki matki polskiego przedsiębiorcy wiąże się z koniecznością trzykrotnego zapłacenia podatku. Doradcy podatkowi podkreślają, że takie podejście jest niezgodne z prawem. Błędne działanie fiskusa skrytykował też sąd administracyjny. Właśnie opublikowano uzasadnienie wyroku.

22.01.2021

Wkrótce zmiany w akcyzie od sprowadzanych samochodów i wyższe mandaty

Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy

Sejm zaczął prace nad dużą nowelizacją przepisów o podatku akcyzowym. Przy okazji zmieni ona zasadę nakładania kar za wykroczenia skarbowe – będą znacząco wyższe. Najpewniej też już od kwietnia tego roku przeróbka samochodu nie pomoże uniknąć konieczności zapłaty akcyzy. Dodatkowo ważność wiążących informacji akcyzowych zostanie ograniczona.

21.01.2021

Wraca temat raportowania schematów podatkowych

Ordynacja CIT Podatki międzynarodowe

Epidemia COVID-19 doprowadziła w 2020 roku do zawieszenia terminów związanych z krajowymi schematami podatkowymi – od 31 marca 2020 r. do 30. dnia następującego po zniesieniu stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Terminy dotyczące transgranicznych schematów podatkowych również zostały tymczasowo zawieszone, ale tylko do końca 2020 roku.

21.01.2021