W szkole działają trzy związki zawodowe, żaden z pracowników administracji i obsługi nie należy do tych związków. Przy uzgadnianiu regulaminu wynagradzania pracowników niepedagogicznych związki wskazały, że powinny uczestniczyć w przyznawaniu nagród z funduszu nagród za osiągnięcia w pracy i ustalaniu ich wysokości, a także chcą uczestniczyć w uzgadnianiu decyzji dyrektora o pomniejszaniu premii pracownika administracji i obsługi w przypadku nie przestrzegania regulaminu pracy.
Czy mają do tego prawo?
Powyższe uprawnienia nie przysługują związkowi zawodowemu, jeśli nie zostały zastrzeżone w regulaminie wynagradzania.
Uzasadnienie
Na podstawie art. 39 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych – dalej u.p.s., pracodawca w regulaminie wynagradzania ma obowiązek określenia dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę – dla pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w jednostkach oświatowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego wymagania kwalifikacyjne pracowników samorządowych oraz szczegółowe warunki wynagradzania, w tym maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego. Dodatkowo pracodawca w regulaminie wynagradzania może – ale nie musi – określić warunki przyznawania oraz warunki i sposób wypłacania premii i nagród innych niż nagroda jubileuszowa oraz warunki i sposób przyznawania dodatków funkcyjnego i specjalnego oraz innych dodatków.
Nagrodę jubileuszową czasem trzeba zapłacić wcześniej>>
Ani przepisy u.p.s., ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, ani ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych nie przyznają związkom zawodowym prawa współuczestnictwa w decydowaniu o przyznaniu lub wysokości poszczególnych składników wynagrodzenia. Ewentualne uprawnienia związków zawodowych związane z opiniowaniem lub współdecydowaniem o przyznawaniu nagród i zmniejszeniu premii musiałyby być określone w regulaminie wynagradzania, którego treść podlega uzgodnieniu z organizacją związkową (art. 772 § 4 k.p. w zw. z art. 34 u.z.z.). W razie braku takich postanowień, decyzje podejmuje samodzielnie dyrektor jednostki oświatowej, korzystając w funkcji kierownika zakładu pracy, art. 39 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
Więcej w serwisie Prawo Oświatowe/ABC>>
Polecamy: System wynagradzania nauczycieli>>