Kara dla ucznia tak, ale zgodna z prawem

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą

Statut szkoły powinien określać sankcje, jakie można nałożyć na ucznia, który łamie szkolne zasady. O poważniejszych czynach - stanowiących przestępstwa lub wykroczenia - należy powiadamiać sąd rodzinny. Nie ma tu do końca znaczenia wiek dziecka, bo jeżeli złe zachowanie się powtarza, to sąd rodzinny może uznać dziecko za zdemoralizowane.

22.08.2019

Episkopat: Edukacja seksualna tylko za zgodą rodziców

Zarządzanie oświatą

Nie cichną dyskusje dotyczące organizowania edukacji seksualnej w szkołach - temat podzielił rzeczników praw dziecka i praw obywatelskich. Teraz stanowisko w sprawie zajął Episkopat - biskupi uważają, że edukacja seksualna w szkołach powinna odbywać się tylko za zgodą rodziców uczniów. Tego samego zdania jest minister nauki Jarosław Gowin.

20.08.2019

Nowe ciało doradcze pomoże w kontaktach z młodym pokoleniem

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Prezydent podpisał nowelę ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Powoła ona do życia Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem, która pomoże w kontaktach między organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami społecznymi. W radzie zasiądą m.in. przedstawiciele młodzieżowych rad gmin oraz Parlamentu Studentów RP.

19.08.2019

Klasy mundurowe pod kontrolą MON

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Obrony Narodowej będzie miało większy wpływ na funkcjonowanie klas mundurowych w szkołach średnich. Zagwarantować ma to temu resortowi znowelizowana ustawa - Prawo oświatowe. Skorzystają na tym absolwenci takich klas, bo będą mieli większe szanse na dostanie się do wojska.

19.08.2019

MEN: Żadnych nieprawidłowości przy podstawach programowych

Zarządzanie oświatą

Nie było żadnych nieprawidłowości przy doborze ekspertów tworzących podstawy programowe - uważa resort edukacji. Wyjaśnia też, że nie widzi problemów z umowami, które podpisywał ze specjalistami, bo prawo nie przewiduje żadnych wzorów w tym zakresie. To kolejna odpowiedź resortu na zarzuty Najwyższej Izby Kontroli.

17.08.2019

Kształcenie ustawiczne również ze starą podstawą programową

Zarządzanie oświatą

MEN dopuści stosowanie starej podstawy programowej do niektórych form kształcenia ustawicznego po reformie szkolnictwa zawodowego, która rozpoczyna się 1 września 2019 r. Rozporządzenie w tej sprawie już opublikowano w Dzienniku Ustaw.

16.08.2019

Od września dentysta w każdej szkole, ale tylko na papierze 

Finanse samorządów Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

12 września zacznie obowiązywać nowa ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. Zgodnie z nią każde dziecko ma mieć zapewnioną w szkole profilaktykę zdrowotną oraz opiekę stomatologiczną. Zarówno samorządowcy, jak i dentyści twierdzą, że zmiana przepisów nie poprawi uzębienia dzieci i młodzieży, bo nie zagwarantowano na to dodatkowych pieniędzy.

16.08.2019

Prof. Łętowska: Młodzi ludzie chcą walczyć z mową nienawiści

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Trzeba rozmawiać z młodzieżą o prawie, praworządności, standardach konstytucyjnych. Także o tak aktualnych obecnie problemach jak mowa nienawiści - mówi prof. Ewa Łętowska. I dodaje, że to wyzwanie zarówno dla prawników jak i nauczycieli oraz dla szkoły. Od tej ostatniej oczekuje podejmowania takiej debaty.

14.08.2019

MEN zapowiada rozmowy z samorządami o finansach oświaty

Finanse samorządów Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Ministerstwo edukacji zapewnia, że chce wprowadzać zmiany w oświacie. Wskazuje na mankamenty, które wymagają zmian i zapowiada, że będzie o nich rozmawiać z samorządami i związkami zawodowymi. Pierwsze spotkanie, poświęcone m.in. subwencji oświatowej, ma odbyć się 21 sierpnia br. w Warszawie.

13.08.2019

MEN: Sukces - rekrutacja sprawniej niż rok temu

Zarządzanie oświatą

Obecna rekrutacja, wbrew twierdzeniom, że nie miała precedensu w latach poprzednich, przeprowadzona była według tych samych zasad i przebiegała nawet sprawniej niż dotychczas – wyjaśnia szef resortu edukacji w odpowiedzi na wystąpienie RPO. Dodaje też, że reforma była odpowiednio zaplanowana i finansowana.

12.08.2019

Szkoły zawodowe muszą uatrakcyjnić ofertę, by przyciągnąć dobrych nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Czy dla absolwenta politechniki lub AGH praca w szkole branżowej jest marzeniem? Znam szkoły, w których w ostatnich latach nie został zatrudniony ani jeden absolwent uczelni wyższej technicznej. Jednak zapisy w ustawie budzą nadzieję, że ktoś dostrzegł problemy - uważa prof. Stefan Michał Kwiatkowski.

12.08.2019

Izby Nauczycielskie – ratunkiem dla etosu zawodowego?

Zarządzanie oświatą

Środowisko nauczycielskie nie ma obowiązującego kodeksu etycznego ani samorządu zawodowego. Powołanie Izb Nauczycielskich na wzór lekarskich mogłoby przywrócić zawodowi prestiż i dodać siły. Legitymacja do powrotu do zapomnianej ustawy o Izbach jest silna: w naradach o edukacji ten pomysł zyskał prawie 70 procentowe poparcie nauczycieli.

07.08.2019

Koszt szkolnej wyprawki to średnio 1718 zł

Zarządzanie oświatą

Ponad dwie trzecie sumy przeznaczonej na szkolne wydatki pochłoną ubrania, buty oraz przybory szkolne - wynika z pierwszej polskiej edycji raportu „Wyprawka szkolna 2019”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Szkolne zakupy najczęściej robimy w sierpniu i zarobią głównie sklepy stacjonarne.

06.08.2019

Od września kształcenie zawodowe na nowych zasadach

Zarządzanie oświatą

Już 1 września 2019 r. wejdą w życie rozporządzenia dotyczące m.in. kwalifikacji nauczycieli, ramowych planów nauczania oraz oceniania i klasyfikowania uczniów. Zmieniają się głównie zasady funkcjonowania szkół branżowych, co jest skutkiem dużej nowelizacji prawa oświatowego. Większość zmian wynika z reformy szkolnictwa zawodowego.

06.08.2019

Nowe zasady awansu i reforma szkolnictwa zawodowego - zmiany od 1 września 2019 r.

Zarządzanie oświatą

Znika obowiązek oceniania nauczyciela raz na pięć lat, a system awansu zawodowego wraca do stanu sprzed września 2018 r. Wchodzą w życie również przepisy wprowadzające reformę szkolnictwa zawodowego oraz zmiany w wielu rozporządzeniach - zarówno związanych z awansem, jak i z dokumentacją szkolną.

05.08.2019

Psycholog: Dzieci z podwójnego rocznika z traumą jak po wojnie

Zarządzanie oświatą

Po rekrutacji miałam mnóstwo telefonów od rodziców dzieci, które nie dostały się do wymarzonej szkoły. Rodzice mówią: nie poznaję swojego dziecka - mówi Lucyna Muraszkiewicz, psycholog kliniczny, dyrektor generalna Centrum Medycznego Salus Pro Domo. Jej zdaniem dzieci z podwójnego rocznika po rekrutacji mają objawy syndromu stresu pourazowego.

31.07.2019

Wraca temat wcześniejszych emerytur, ale MEN sceptyczny

Zarządzanie oświatą

Do sejmowej Komisji ds. Petycji wpłynął wniosek o przywrócenie dawnych uprawnień emerytalnych nauczycieli. Gdyby tak się stało, po 30 latach pracy, w tym 20 w oświacie, mogliby oni przechodzić na emeryturę. Rząd na razie do sprawy podchodzi z rezerwą i próbuje oceniać skutki ewentualnej zmiany zasad.

30.07.2019

MEN: Nie ma problemów z miejscami w szkołach średnich

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji podsumował pierwszą turę rekrutacji do szkół średnich. Według ministra Dariusza Piontkowskiego rekrutacja przebiegła bez większych problemów. Wbrew kasandrycznym przepowiedniom władz Warszawy nie ma jakiegoś poważnego problemu z dostaniem się do szkół średnich - mówił minister edukacji.

25.07.2019

Strefa wolna od chorych dzieci - na pewno nie w publicznym przedszkolu

Zarządzanie oświatą

Coraz więcej rodziców skarży się na to, że inni przyprowadzają do przedszkola chore dzieci. Niestety nie ma skutecznych instrumentów prawnych, które pozwalają na zapobieganie takim sytuacjom w publicznych przedszkolach - np. na odesłanie dziecka do domu. Trudno też wyciągnąć konsekwencje wobec niefrasobliwych rodziców.

25.07.2019