Dr Kawecki: Łatwiej dostosować studia do rynku pracy

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą RODO

Ustawa 2.0 ma wiele zalet, należy do nich elastyczność kadrowa oraz to, że uczelnia ma swobodę w zmianie 30 proc. zakresu merytorycznego kierunku studiów. Nie musi uzyskiwać na to żadnych pozwoleń, co oznacza, że może sprawniej reagować na potrzeby rynku - ocenia dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

04.11.2019

Sklepik szkolny może tylko edukować uczniów

VAT Zarządzanie oświatą

Jeżeli celem spółdzielni uczniowskich będzie jedynie edukowanie uczniów w zakresie praktycznego funkcjonowania przedsiębiorstwa, to nie będzie to działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT. Gmina nie będzie działała jako podatnik, a działalność spółdzielni nie będzie podlegać VAT.

30.10.2019

Niepubliczne uczelnie bez szans na kształcenie nauczycieli

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Studia pedagogiczne wkrótce tylko na publicznej uczelni? To efekt zmian wprowadzonych przez Ustawę 2.0, która wymusiła, by uczelnie niepubliczne i słabsze państwowe, chcące kształcić nauczycieli - szukały partnerów wśród publicznych uniwersytetów. Problem w tym, że te podmioty ze sobą konkurują i takie umowy są rzadkością.

30.10.2019

Nie każda działalność organizacji społecznych podlega prawu oświatowemu

Zarządzanie oświatą

Trwa spór o akcję "Tęczowy Piątek". Według Ordo Iuris każda działalność organizacji zewnętrznych wymaga przejścia przez procedurę zawartą w art. 86 Prawa Oświatowego. Nie ma jednak raczej możliwości, by uznać za taką działalność wspierania inicjatywy i publikowania materiałów bez ingerencji w szkolne życie.

25.10.2019

Wydawcy i samorządy będą razem promować czytelnictwo

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Bez wzrostu liczby osób czytających stale Polacy nie będą innowacyjni i konkurencyjni ani w biznesie, ani w nauce, ani w działalności społecznej i politycznej - uznali uczestnicy zorganizowanej w czwartek w Krakowie debaty "Rola samorządów w upowszechnianiu czytelnictwa w Polsce".

25.10.2019

Rzecznik Praw Dziecka na straży prawa naturalnego

Zarządzanie oświatą

Podstawowych praw natury nie da się obalić. Żaden rząd, żadna organizacja, żadne środowisko, nawet najbardziej wpływowe i bogate, nie zmuszą mnie, abym uczestniczył w społecznej inżynierii - pisze w wystąpieniu opublikowanym przed akcją "Tęczowy Piątek" Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka. Dodaje, że nie będzie ulegał propagandzie i zawsze będzie stał na straży: "prawdziwych wartości".

24.10.2019

Niepełnoletni uczeń czasem w szkole dla dorosłych

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia, które - w określonych przypadkach - umożliwi przyjęcie niepełnoletniego ucznia do szkoły dla dorosłych. Warunkiem przyjęcia do liceum ogólnokształcącego dla dorosłych będzie ukończenie najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych 16. roku życia.

24.10.2019

RPO: Szkoła nie może zbierać od dzieci danych o udziale w nabożeństwach

Zarządzanie oświatą

W szkolnych ankietach pytano uczniów o sytuację rodzinną i częstotliwość udziału w nabożeństwach. Według rzecznika praw obywatelskich szkoły nie mogą zbierać takich informacji. Wynika to z art. 53 ust. 7 Konstytucji - według niego nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.

23.10.2019

MEN: Rodzice mogą wyrazić sprzeciw wobec wydarzenia niezgodnego z ich wartościami

Zarządzanie oświatą

Podjęcie działalności w szkole lub placówce przez stowarzyszenie lub inną, poza polityczną, organizację wymaga zgody dyrektora, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców - tłumaczy rzeczniczka MEN Anna Ostrowska

23.10.2019

Szkoły mają prawo angażować się w organizację "Tęczowego Piątku"

Zarządzanie oświatą

Skargi rodziców, kontrola z kuratorium oraz najwyraźniej grzech śmiertelny - na takie problemy naraża się dyrektor szkoły, który chce, by jego placówka obchodziła "Tęczowy Piątek". Choć nie ma wątpliwości, że w taką inicjatywę najlepiej angażować się za zgodą wszystkich zainteresowanych, to Prawo oświatowe nie jest aż tak restrykcyjne.

23.10.2019

RPD: Trzeba stworzyć przemyślane rozwiązania dla edukacji seksualnej

Zarządzanie oświatą

Pomysł karania więzieniem za edukację seksualną to absurd, przepis pozbawi dzieci dostępu do niezbędnej wiedzy i narazi na nadużycia - wskazują eksperci. Według rzecznika praw dziecka należy zastanowić się nad rozwiązaniami, które będą akceptowalne dla wszystkich i precyzyjnie zdefiniować, jakie czyny będą karane.

22.10.2019

MEN: Rada Dzieci i Młodzieży RP IV kadencji powołana

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Minister edukacji Dariusz Piontkowski powołał we wtorek IV kadencję Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy MEN - poinformował resort. Kadencja nowej Rady potrwa do 14 października 2020 roku.

16.10.2019

Protest włoski w szkołach ruszy 22 października

Zarządzanie oświatą

Jednak nie 15 października, jak zapowiadał jeszcze na początku miesiąca Związek Nauczycielstwa Polskiego, a 22 października rozpocznie się strajk włoski w szkołach. ZNP zaczyna już akcję informacyjną o celach, istocie, a przede wszystkim technice wykonywania protestu włoskiego.

15.10.2019

Dziś dzień edukacji narodowej

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

W poniedziałek przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

14.10.2019

"Solidarność" wyśle do ministra kartki przypominające o podwyżkach

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania "Solidarności" nie jest zadowolona z realizacji uzgodnień dotyczących wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli, więc członkowie związku z okazji Dnia Edukacji Narodowej wyślą kartki z życzeniami do ministra edukacji, w których przypomną mu o opieszałości w tej sprawie.

11.10.2019

Prawny bilans przed wyborami - rząd nie spełnił wielu obietnic

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Znów mamy festiwal wyborczych obietnic, również tych dotyczących zmian w prawie. Tymczasem wiele z tych zapowiadanych jeszcze przed poprzednimi wyborami lub w trakcie kadencji - nie uchwalono. Nie mamy m.in. nowego kodeksu pracy ani ordynacji podatkowej, brakuje natychmiastowych alimentów, nowych ustaw o biegłych i o zawodzie farmaceuty czy zmian w finansach samorządów.

11.10.2019

Kongres Edukacja i Rozwój o prawie w szkołach

Zarządzanie oświatą

Prawo w edukacji, czyli wprowadzone już zmiany legislacyjne dotyczące oświaty oraz wyzwania stojące w tym zakresie przed zarządzającym szkołami - to wiodący temat VI Kongresu Edukacja i Rozwój, który w dniach 9-10 października odbywa się w Warszawie.

10.10.2019

Wykład prof. Łętowskiej rozpoczął VI Kongres Edukacja i Rozwój

Zarządzanie oświatą

Definicja suwerena, konstytucyjne gwarancje praw mniejszości oraz relacje pomiędzy poszczególnymi władzami - to tematy, które poruszała prof. Ewa Łętowska podczas wykładu otwierającego VI Kongres Edukacja i Rozwój. Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona jest prawu w kontekście edukacji i wychowania.

09.10.2019

Trudno o bezpieczeństwo w przepełnionych szkołach

Szkoła i uczeń BHP Zarządzanie oświatą

Odpowiedzialność finansowa za szkoły spoczywa na samorządach. Zaś za bezpieczeństwo dzieci całkowicie odpowiadają dyrektorzy szkół. Tymczasem w przepełnionych z powodu kumulacji roczników ponad miarę budynkach trudno o zachowanie podstawowych zasad BHP. Przeciwpożarowe drogi ewakuacyjne korkują się, co obnażyły bezlitośnie próbne alarmy.

09.10.2019

Dyrektorzy szkół szukają eksperckiego wsparcia, dyskusji i wymiany doświadczeń

Zarządzanie oświatą

Frustracja społeczna kłębi się w przepełnionych szkołach, a nauczyciele i dyrektorzy postawieni są wobec zupełnie nowych wyzwań. Rodzą się pytania o dalsze konsekwencje tych zmian legislacyjnych i możliwości zabezpieczenia realizacji zadań edukacyjnych - mówi Elżbieta Piotrowska-Albin

08.10.2019