Wniosek o sfinansowanie książek dla szkolnej biblioteki do 6 grudnia

Zarządzanie oświatą

Szkoły mają więcej czasu na składanie wniosków o sfinansowanie zakupu książek z Narodowego Programu Czytelnictwa, wcześniej mogły to robić do końca października, teraz wniosek mogą złożyć do 6 grudnia 2019 r. Projekt uchwały przyjął we wtorek rząd - głównym celem zmiany było dostosowanie zapisów do zreformowanego systemu oświaty.

26.11.2019

Samobójstwo ucznia: Szkoła musi pomóc dzieciom i nauczycielom

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Zawiadomienie poradni psychologiczno-pedagogicznej to pierwszy krok, który powinna zrobić szkoła, gdy dowie się, że jej uczeń popełnił samobójstwo. Należy zadbać o to, by inne dzieci mogły skorzystać z pomocy, ale nie wolno zmuszać ich do udziału w pogrzebie lub wspólnym przeżywaniu żałoby.

26.11.2019

ZNP zaproponuje ustawę wiążącą płace nauczycieli ze średnią krajową

Finanse samorządów Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Związek Nauczycielstwa Polskiego przyjął podczas zakończonego w sobotę 42. Krajowego Zjazd Delegatów uchwałę o podjęciu inicjatywy obywatelskiej dotyczącej powiązania wysokości wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Związek chce też zmian w finansowaniu oświaty.

23.11.2019

Bójkę uczniów poza terenem szkoły też trzeba spacyfikować

Prawo karne Zarządzanie oświatą

Ustawka zorganizowana przez uczniów i po lekcjach nie jest sprawą szkoły, jeżeli odbywa się poza jej terenem? To nieprawda, ani instytucja, ani nauczyciele nie mogą ignorować takich zdarzeń. I dotyczy to także internetu. O tym, że uczniowie łamią prawo, szkoła musi powiadomić odpowiednie organy - w drugą stronę natomiast to tak nie działa.

23.11.2019

Sławomir Broniarz ponownie szefem ZNP

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Dotychczasowy prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz w czwartek został ponownie wybrany na przewodniczącego tej organizacji. Będzie to jego szósta kadencja i potrwa do 2024 roku.

21.11.2019

Gmina Zawidz musi pożyczyć na pensje dla nauczycieli

Finanse samorządów Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

W gminie Zawidz Kościelny zabrakło pieniędzy na wypłaty dla nauczycieli. Pat został przerwany dopiero dziś, gdy radni, którzy wciąż byli przeciwko zaciągnięciu kredytu, tym razem zagłosowali na tak. Było to konieczne, ponieważ subwencja oświatowa nie wystarcza na finansowanie oświaty, a gmina nie ma rezerw na jej uzupełnienie.

21.11.2019

Rusza 42. Krajowy Zjazd Delegatów ZNP

Zarządzanie oświatą

Nauczyciele, mamy moc! - to hasło 42. Krajowego Zjazdu Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego, który rozpoczyna się dziś w Warszawie. W programie trzydniowego wydarzenia m.in. związkowe wybory, podsumowanie ostatnich pięciu lat działalności i przyjęcie strategii na kolejną kadencję.

21.11.2019

MEN: Mniej papierów wymaganych przez dyrektora

Zarządzanie oświatą

Nie wszystkie dokumenty funkcjonujące w szkołach przygotowywane są ze względu na obowiązek wynikający z przepisów prawa. Odrębną kwestię stanowi dokumentacja, której przygotowanie wynika z panującego zwyczaju, oczekiwań dyrektora szkoły, organu nadzoru, albo organu prowadzącego - podkreśla resort edukacji pytany o biurokrację w szkołach. Odbiurokratyzowanie oświaty to jedna z obietnic MEN.

18.11.2019

Dariusz Piontkowski ponownie ministrem edukacji

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Premier Mateusz Morawiecki ponownie powołał Dariusza Piontkowskiego na stanowisko szefa resortu edukacji narodowej. W poprzedniej kadencji funkcję tę pełnił od czerwca 2019 r., zastąpiwszy Anne Zalewską po wyborach do Parlamentu Europejskiego.

15.11.2019

Określono stawki członków komitetów ewaluacyjnych dla projektów Erasmus+

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia, które doprecyzuje zasady zawierania umów z podmiotami, które pomagają we wdrażaniu Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. W tym także członków komitetów dla programu Erasmus+. Rozstrzygnięta zostanie też kwestia dotycząca pobierania podatku VAT.

13.11.2019

Oceny z zachowania nie zawsze sprawiedliwe

Zarządzanie oświatą

Oceny zachowania są nieporównywalne, nieobiektywne, jak stara matura sprawdzana przez nauczycieli w szkole. Jedni rodzice przywiązują do niej wagę, inni kompletnie nie. Ocena z zachowania to przede wszystkim straszak na wagarowiczów.

12.11.2019

RPO: potrzebne nowe przepisy dotyczące pomocy uczniom w nagłych wypadkach

Zarządzanie oświatą

Uwzględniając argumentację Ministra Zdrowia, należałoby doprecyzować obowiązki pracowników szkół w zakresie czuwania nad zdrowiem dzieci, które pozostają pod ich opieką – uważa rzecznik praw obywatelskich. Chodzi głównie o podawanie leków dzieciom chorym przewlekle - np. na cukrzycę.

12.11.2019

Szkolny podręcznik tylko z elektroniczną wersją

Zarządzanie oświatą

Do wniosku o dopuszczenie podręcznika do użytku szkolnego trzeba dołączyć jego cyfrową wersję - na nośniku danych lub link do plików zamieszczonych w internecie. Według MEN wymóg sprawi, że uczniowie nie będą musieli nosić ze sobą książek, co pomoże odciążyć ich tornistry.

07.11.2019

MEN ogłasza konkurs na nowe szkoły kształcące nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zachęca organy prowadzące do zakładania szkół ćwiczeń. W tego rodzaju placówkach nauczyciele mają szansę na zdobywanie doświadczenia w pracy z uczniami już na samym początku swojej kariery. Beneficjentem projektu może być podmiot będący organem prowadzącym co najmniej jedną szkołę publiczną - projekt finansowany jest z funduszy unijnych.

07.11.2019

Lepsze wyniki w prywatnych szkołach

Zarządzanie oświatą

Coraz więcej rodziców posyła dzieci do szkół niepublicznych - pytani o powody takiego wyboru wskazują, że chodzi przede wszystkim o zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, możliwości uczenia się w małych grupach oraz szybszego uczenia się języków obcych. Nie bez znaczenia są też innowacyjne metody nauczania stosowane w placówkach niepublicznych.

06.11.2019

Dr Kawecki: Łatwiej dostosować studia do rynku pracy

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą RODO

Ustawa 2.0 ma wiele zalet, należy do nich elastyczność kadrowa oraz to, że uczelnia ma swobodę w zmianie 30 proc. zakresu merytorycznego kierunku studiów. Nie musi uzyskiwać na to żadnych pozwoleń, co oznacza, że może sprawniej reagować na potrzeby rynku - ocenia dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

04.11.2019

Sklepik szkolny może tylko edukować uczniów

VAT Zarządzanie oświatą

Jeżeli celem spółdzielni uczniowskich będzie jedynie edukowanie uczniów w zakresie praktycznego funkcjonowania przedsiębiorstwa, to nie będzie to działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT. Gmina nie będzie działała jako podatnik, a działalność spółdzielni nie będzie podlegać VAT.

30.10.2019

Niepubliczne uczelnie bez szans na kształcenie nauczycieli

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Studia pedagogiczne wkrótce tylko na publicznej uczelni? To efekt zmian wprowadzonych przez Ustawę 2.0, która wymusiła, by uczelnie niepubliczne i słabsze państwowe, chcące kształcić nauczycieli - szukały partnerów wśród publicznych uniwersytetów. Problem w tym, że te podmioty ze sobą konkurują i takie umowy są rzadkością.

30.10.2019

Nie każda działalność organizacji społecznych podlega prawu oświatowemu

Zarządzanie oświatą

Trwa spór o akcję "Tęczowy Piątek". Według Ordo Iuris każda działalność organizacji zewnętrznych wymaga przejścia przez procedurę zawartą w art. 86 Prawa Oświatowego. Nie ma jednak raczej możliwości, by uznać za taką działalność wspierania inicjatywy i publikowania materiałów bez ingerencji w szkolne życie.

25.10.2019

Wydawcy i samorządy będą razem promować czytelnictwo

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Bez wzrostu liczby osób czytających stale Polacy nie będą innowacyjni i konkurencyjni ani w biznesie, ani w nauce, ani w działalności społecznej i politycznej - uznali uczestnicy zorganizowanej w czwartek w Krakowie debaty "Rola samorządów w upowszechnianiu czytelnictwa w Polsce".

25.10.2019