MEN: Rodzic może wyrazić opinię, ale nie zwolni dziecka z obowiązkowej edukacji seksualnej

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rodzic ma prawo wyrazić zastrzeżenia wobec działalności szkoły, a obawy zgłosić jej dyrektorowi - tak wiceminister edukacji odniosła się do wątpliwości dotyczących kolportowania przez jedną z organizacji wzoru oświadczenia zachęcającego rodziców do wypisywania dzieci z zajęć nawiązujących do „zagadnień: edukacji seksualnej, antykoncepcji, profilaktyki ciąż wśród nieletnich.

04.03.2020

44 tys. cudzoziemców uczy się w polskich szkołach

Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

W polskich szkołach w roku szkolnym 2018/19 uczyło się około 44 000 cudzoziemców. Najwięcej Ukraińców, ale dużo jest też uczniów z Białorusi, Gruzji, Indii, Mołdawii. To wyzwanie dla systemu edukacji, a największym problemem jest bariera językowa. Nie wszędzie jest zrozumienie, że język polski powinien być w takich szkołach taktowany jako język szkolnej edukacji.

04.03.2020

Szkoła zamknięta, rodzic dostanie zasiłek na opiekę

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus

Jeśli okaże się, że z powodu podejrzenia koronawirusa u któregoś z uczniów szkoła zostanie zamknięta, rodzicowi należy się zasiłek opiekuńczy. Zastosowanie mają wtedy przepisy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa

03.03.2020

Premier zapowiada lepsze programy kształcenia i wyższe zarobki nauczycieli

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

W tej kadencji poświęcimy bardzo dużo uwagi na poprawę programów kształcenia - zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Podsumowując 100 dni rządu podkreślał też, że jego rząd chce, by nauczyciele jak najwięcej zarabiali i że przyrost subwencji oświatowej w ostatnich latach został w ogromnej większości przeznaczony na podwyżki dla nauczycieli.

29.02.2020

MEN: Samorządy dostają dość pieniędzy na małe szkoły

Zarządzanie oświatą

Decyzja o likwidacji placówki powinna być ostatecznością, ale może stać w sprzeczności z podstawową racjonalnością w przypadku placówek, gdzie w perspektywie najbliższych lat brak jest szans na zwiększenie liczby uczniów - zwracają uwagę posłowie, którzy podkreślają, że takich placówek nie da się utrzymać. MEN zapewnia, że wszystko jest w porządku.

28.02.2020

Piontkowski: Na razie nie ma zagrożenia koronawirusem

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Według wskazań sanepidu nie ma na razie realnego zagrożenia koronawirusem - mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski. Dodał, że nie ma też powodu, by każda osoba wracająca z regionów, gdzie wystąpiło wiele zachorowań, była uznawana za zagrożenie.

27.02.2020

mLegitymację szkolną ma już 40 tys. uczniów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Już 3 tys. szkół podstawowych i 1,4 tys. szkół ponadpodstawowych może wydawać uczniom mLegitymacje, czyli tradycyjne legitymacje szkolne, ale wyświetlane na ekranie telefonu ucznia. mLegitymacja to aplikacja w smartfonie, potwierdzająca, że uczeń ma legitymację szkolną.

27.02.2020

Fundacja Helsińska interweniuje ws. szkolnego zakazu promowania mniejszości seksualnych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Dyrekcja Zespołu Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy zmieni kontrowersyjne zapisy statutu, które zakazywały noszenia: "strojów lub ozdób promujących mniejszości seksualne". List do szkoły wystosowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPCz), która wskazuje, że to naruszenie zakazu dyskryminacji.

24.02.2020

Zabawy z bronią - miliony na wsparcie klas wojskowych

Zarządzanie oświatą

Resort obrony przeznaczy 4,5 mln zł na wsparcie klas wojskowych - z tych pieniędzy ufunduje szkołom repliki broni i sprzęt, stworzy też program nauczania. Absolwenci "mundurówek" mają być premiowani przy naborze do wojska. Psychologowie mają jednak wątpliwości, czy wystarczająco zadbano o rozwój emocjonalny uczniów.

24.02.2020

Dodatek stażowy już nie usprawiedliwi płacy niższej niż minimalna

Prawo pracy Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Pracodawca nie może wpisać w umowie stawki niższej niż minimalne wynagrodzenie, argumentując, że resztę uzupełni dodatek stażowy. Od początku 2020 roku taka praktyka jest nielegalna. Musi o tym pamiętać również szkoła, zatrudniając pracowników obsługi. Pracownik, który otrzyma taką propozycję, może domagać się wyrównania do poziomu płacy minimalnej.

24.02.2020

RPO: Niemiecki dla mniejszości także jako język obcy

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji Narodowej uznaje, że nie można uczyć się tego samego języka jednocześnie jako języka mniejszości i jako języka obcego nowożytnego. Mniejszość niemiecka kwestionuje te zapisy, a rzecznik praw obywatelskich skierował do resortu edukacji wystąpienie w tej sprawie.

21.02.2020

RPO chce wyjaśnień dotyczących dress codu rzeszowskiego liceum

Zarządzanie oświatą

Uczennice muszą nosić biustonosze, a uczniowie tylko klasyczne, długie spodnie. Osoby z długimi włosami powinny je związywać i spinać - takie regulacje wprowadzić chciała dyrekcja rzeszowskiego liceum. Wzbudziło to falę sprzeciwów. Sprawą zainteresował się rzecznik praw obywatelskich.

20.02.2020

Szkoła nie może zignorować zgłoszenia o przemocy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W szkołach narasta problem przemocy rówieśniczej. Tymczasem nauczycielom i rodzicom brakuje wiedzy o tym, jak na nią reagować, a działania są często podejmowane zbyt późno. MEN zapewnia, że panuje nad sytuacją - odpowiednie programy w tej kwestii są już wdrożone, a za bezpieczeństwo odpowiada przede wszystkim dyrektor.

19.02.2020

MEN po raz kolejny zmuszony do ujawnienia informacji o autorach podstaw programowych

Szkoła i uczeń Administracja publiczna Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Resort edukacji po raz kolejny przegrał w sądzie sprawę dotyczącą nieujawniania danych o autorach podstawy programowej. Nie jest to jedyny spór w kwestii dostępu informacji publicznych, w których w ostatnich latach wdało się MEN. Ministerstwo jest bardzo lakoniczne - zwłaszcza jeżeli chodzi o ujawnianie informacji związanych z reformą oświaty.

18.02.2020

Niskie zarobki i chaos prawny zniechęcają młodych do pracy w szkole

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Absolwenci kierunków pedagogicznych coraz rzadziej wybierają pracę w szkole. Zniechęca ich m.in. bałagan prawny. Oprócz kryzysu edukacyjnego szkoły czekać więc może kryzys kadrowy. Dziś statystyczny polski nauczyciel to prawie czterdziestopięcioletnia kobieta. MEN zapewnia, że robi wiele, by ten negatywny trend odwrócić.

13.02.2020

Dyrektor zdecyduje, czy licealiści będą się uczyć łaciny

Zarządzanie oświatą

Będą zmiany w podstawach programowych - do rozporządzenia wprowadzona zostanie nowa podstawa programowa nauczania łaciny dla czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum. Nowelę rozporządzenia przekazano już do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

10.02.2020

MEN: Szkoły częściej skorzystają z nowoczesnych metod

Zarządzanie oświatą

Szkoły będą częściej wykorzystywać nowoczesne technologie. To efekt wprowadzenia Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej - wyjaśnia MEN. Resort zapewnia, że nauczyciele będą przeszkoleni w korzystaniu z technologii podczas lekcji, uwzględniają to programy studiów podyplomowych.

10.02.2020

Absolwent "branżówki" na bakier z obowiązkiem szkolnym?

Zarządzanie oświatą

Uczniowie niektórych szkół branżowych kończą naukę w wieku 17 lat i nie mają możliwości jej kontynuowania w szkole II stopnia. To problem z zatrudnieniem i z realizacją obowiązku szkolnego - uważają posłowie, którzy pytają MEN o interpretację przepisów. Resort uspokaja - takie osoby mogą zapisać się na kursy.

07.02.2020

MEN podaje koszty spotu o marzeniach ósmoklasistów

Zarządzanie oświatą

Piętnastoletnia Julia marzy, by po egzaminie ósmoklasisty wyjechać na wymarzone wakacje, a jej rówieśniczka Ludwika szykuje się do kontynuowania nauki: "w kierunku motoryzacji i silników". Z pomocą przychodzi im MEN - to treść spotu, które ministerstwo publikowało podczas strajku nauczycieli. Teraz resort podaje koszt tej produkcji.

06.02.2020