Od 1 września 2024 r. wracają trzy godziny języka niemieckiego dla mniejszości

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Z uwagi na obowiązujące regulacje w zakresie organizacji pracy szkół, w szczególności obowiązek określenia w arkuszach organizacji wymiaru zatrudnienia nauczycieli w danej szkole, wejście w życie znowelizowanych przepisów rozporządzenia będzie możliwe najwcześniej z początkiem nowego roku szkolnego 1 września 2024 r. - wskazuje MEN w odpowiedzi na wystąpienie ministra edukacji.

08.02.2024

MEN sprawdza wydatki na cyfryzację

Zarządzanie oświatą

W połowie stycznia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zleciło Ośrodkowi Przetwarzania Informacji Państwowemu Instytutowi Badawczemu wykonanie analiz i raportów dotyczących programów cyfryzacyjnych prowadzonych w Instytucie Badań Edukacyjnych (IBE). Zgodnie z zapowiedzią wiceminister edukacji Katarzyny Lubnauer, zostanie przeprowadzony audyt wydatków związanych z cyfryzacją edukacji, sprawę zbada także Najwyższa Izba Kontroli.

07.02.2024

Edukacja domowa nie na życzenie i po zmianach w finansowaniu

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Przepisy dotyczące edukacji domowej wymagają zmian - zarówno jeżeli chodzi o kwestię jej finansowania, jak i korzystania przez uczniów z tej instytucji, zwłaszcza jeżeli nauczanie to ma charakter masowy i prowadzą je wyspecjalizowane w tym placówki, do których "uczęszczają" setki uczniów. Samorządowcy postulują natomiast zmiany w sposobie naliczania dotacji - obecnie muszą ponosić konsekwencje finansowe zamknięcia placówki w innym mieście.

07.02.2024

Prof. Żytko: Likwidacja prac domowych nie w trakcie roku szkolnego

Zarządzanie oświatą

Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące prac domowych nie powinno być wyrwane z kontekstu, ale łączyć się ze zmianami wprowadzanymi w podstawie programowej - uważa prof. Małgorzata Żytko z Uniwersytetu Warszawskiego. W jej opinii regulacje nie powinny być wprowadzane w trakcie roku szkolnego.

05.02.2024

WSA: Przedszkole traci dyrektora, gdy łączy się z inną placówką

Zarządzanie oświatą

Zespół placówek szkolno-opiekuńczych może mieć tylko jednego dyrektora. Dlatego organ prowadzący może odwołać dyrektora jednej łączonych placówek w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.Rozstrzygnięcie to zapadło w sprawie, w której burmistrz odwołał z dniem 1 września 2023 r. Ewę S. ze stanowiska dyrektora przedszkola gminnego.

03.02.2024

Statut szkoły nie może być zbyt szczegółowy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Statut szkoły nie może powielać treści aktów prawnych, nie powinno się w nim nawet zamieszczać ich sygnatur, bo każde wydanie tekstu jednolitego ustawy zrodzi konieczność jego aktualizacji. W statucie nie można też regulować zachowań uczniów poza szkołą, bo to wkracza w kompetencje rodziców. Choć teoretycznie jest to jasne, szkoły wciąż przekraczają swoje uprawnienia w tym zakresie.

31.01.2024

Pierwsza pomoc wśród kierunków polityki oświatowej

Zarządzanie oświatą

W roku 2024/2025 jednym z kierunków polityki oświatowej państwa będzie wzmocnienie edukacji zdrowotnej w szkole, w tym nauki udzielania pierwszej pomocy. Od 1 września 2024 r. w szkołach podstawowych, w ramach zajęć z wychowawcą, będą realizowane zagadnienia dotyczące pierwszej pomocy. Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje dodatkowe działania, dzięki którym uczniowie będą mogli skutecznie nabywać i rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie.

30.01.2024

Domy wczasów dziecięcych dostaną pieniądze na pracę w weekendy

Zarządzanie oświatą

W pierwotnym projekcie rozporządzenia dotyczącego podziału subwencji resort edukacji uznał, że domy wczasów dziecięcych to placówki feryjne, co oznaczałoby brak finansowania pobytu wychowanków w dni wolne. To o tyle absurdalne, że takie domy działają przez cały rok. Rozporządzenie poprawiono, jednak z samym finansowaniem tych placówek nadal nie jest najlepiej.

30.01.2024

Minister edukacji ogłosiła konkurs na stanowisko dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji

Zarządzanie oświatą

Minister edukacji Barbara Nowacka ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji. Obecnie ośrodek nie ma dyrektora, osobą pełniącą obowiązki, począwszy od 20 grudnia 2023 r. do odwołania, jest Marzenna Habib. Ofertę wraz z wymaganymi dokumentami należy złożyć do 12 lutego 2024 r.

29.01.2024

Kwalifikacje psychologa na szczególnych zasadach

Zarządzanie oświatą

Nauczyciele wciąż mają sporo wątpliwości w kwestii obowiązujących wymogów dotyczących ich kwalifikacji. Ma to związek ze zmianami w systemie szkolnictwa wyższego. Chodzi o wymogi dotyczące kwalifikacji nauczycieli szkół podstawowych, nauczycieli psychologów, logopedów i doradców zawodowych.

29.01.2024

Przepis o uczniowskich obowiązkach niekonstytucyjny?

Zarządzanie oświatą

Obowiązki ucznia określone w Prawie oświatowym są bardzo ogólne i wymagają skonkretyzowania w statucie szkoły. Takie regulacje, jako nazbyt ogólne, budzą wątpliwości konstytucyjne - uważa Mikołaj Wolanin prezes Fundacji na rzecz Praw Ucznia. Jego zdaniem rząd powinien przeanalizować przepisy i rozważyć ich nowelizację.

27.01.2024

Broniarz: System wynagradzania nauczycieli jest niejasny

Zarządzanie oświatą

Od kilku dni toczy się ożywiona dyskusja dotycząca płac nauczycieli. Pokazuje ona z jednej strony, jak niewielkie są zarobki środowiska edukacyjnego, skoro nawet 33-procentowy wzrost płac nie zapewnia podwyżki wynagrodzenia zasadniczego o 1500 zł. Z drugiej strony, dyskusja ta obrazuje, jak skomplikowany jest obecny system wynagradzania, nakreślony jeszcze w XX w. przez min. Mirosława Handkego - wskazuje Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego.

25.01.2024

Szkoły nieprzygotowane do standardów ochrony dzieci, MS kończy prace

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wielkimi krokami zbliża się termin wprowadzenie przez szkoły standardów ochrony dzieci. W teorii powinny być już na to przygotowane bo kuratoria, rozsyłały zalecenia w listopadzie 2023 r. W praktyce jednak część szkół nawet nie wie o co dokładnie chodzi. Tymczasem jak dowiedziało się Prawo.pl, "wzór" standardów ma zostać opracowany przez zespół przy Ministerstwie Sprawiedliwości do 31 stycznia br.

25.01.2024

CIOP-PIB: Czy można poprawić zdrowie psychofizyczne i zdolność do pracy nauczycieli?

Szkoła i uczeń Prawo pracy BHP Zarządzanie oświatą

Nauczyciele to grupa zawodowa bardzo silnie podatna na stres zawodowy i jego negatywne skutki. Poza typowymi obciążeniami związanymi z pracą, narażeni są także na szereg specyficznych wymagań, w tym m.in. agresywne zachowania uczniów, konieczność dopasowania programu nauczania do indywidualnych potrzeb uczniów, utrzymanie dyscypliny w klasie, radzenie sobie z wprowadzaniem zmian czy roszczeniowe postawy rodziców.

19.01.2024

Wynagrodzenie nauczyciela na razie poniżej minimalnego i z gorszą szansą na wyrównanie

Zarządzanie oświatą

Choć nauczyciele najprawdopodobniej dostaną w tym roku duże podwyżki, to nie jest jeszcze pewne kiedy dokładnie, zwłaszcza w obliczu sporu rządu i prezydenta. Na razie nauczyciel początkujący zarabia poniżej płacy minimalnej, która od stycznia wzrosła. Dodatkowo godziny ponadwymiarowe nie są traktowane, jak godziny nadliczbowe - dorabianie niekoniecznie więc jest opłacalne dla zaczynającego karierę pedagoga.

19.01.2024

Wyższe wynagrodzenie za udział w egzaminach

Zarządzanie oświatą

MEiN zwiększy wynagrodzenie dla asystentów technicznych, biorących udział w przeprowadzaniu egzaminu zawodowego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Ma to związek z podwyższeniem płacy minimalnej - wysokość wynagrodzenia dla takiego asystenta będzie ustalana jako iloczyn 0,61 proc. minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego z tytułem magistra oraz przygotowaniem pedagogicznym.

15.01.2024

WSA: Gminny program stypendialny nie stanowi prawa miejscowego

Zarządzanie oświatą

Program stypendialny to pierwszy krok na drodze do uchwalenia szczegółowych warunków, form i zakresu tej pomocy. Jest aktem wewnętrznym skierowanym do organów gminy oraz podporządkowanych gminie podmiotów. A jako taki nie podlega ogłoszeniu w dzienniku urzędowym. Do takiego wniosku doszedł w niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

15.01.2024

Dotacja na szkolną bibliotekę nie dla placówek dla dorosłych

Zarządzanie oświatą

Szkoły dla dorosłych nie mogą uzyskać dodatkowych pieniędzy na wyposażenie biblioteki w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa - wskazuje czytelniczka Prawo.pl w zgłoszeniu do akcji "Poprawmy Prawo". Jej zdaniem przepis powinien ulec zmianie, a program objąć także ten rodzaj placówek. Resort edukacji nie planuje na razie takiej zmiany.

11.01.2024

Dziecko z ADHD z zaleceniami, ale bez finansowania

Zarządzanie oświatą

Uczniowie z ADHD nie otrzymują wystarczającego wsparcia - choć mają problem z koncentracją uwagi, a co często za tym idzie - nauką, nie mają szans na orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - wskazuje czytelniczka Prawo.pl w zgłoszeniu do akcji "Poprawmy prawo". Brak orzeczenia oznacza brak dodatkowych pieniędzy z subwencji na zapewnienie takiemu uczniowi odpowiedniej pomocy.

10.01.2024

Koniec z zagrożeniem z plastyki? Resort rozważy zniesienie niektórych ocen

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W szkole powinno być więcej plastyki, techniki i muzyki, ale nie powinny być one oceniane. Podobnie zresztą, jak wf - takie postulaty padły w odpowiedzi na pytanie wiceminister edukacji Izabeli Ziętki, która wskazała, że resort tę i inne propozycje rozważy. Oceny z tych przedmiotów od dawna wywołują kontrowersje, bo w sporej części zależą od predyspozycji ucznia, na które nie ma on większego wpływu.

06.01.2024