Jak można cofnąć nauczycielowi formę przekształcenia stosunku pracy przez mianowanie, jeżeli została ona z nim błędnie zawarta, ponieważ nie ma on pełnego wymiaru godzin, ale jest zatrudniony na czas nieokreślony?
 
Zmiana podstawy zatrudnienia z umowy o pracę w stosunek na podstawie mianowania dokonuje się z mocy prawa, po spełnieniu określonych wymogów, określonych treścią art. 10 ust. 5a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela – dalej KN.
Należy zauważyć, że skutek konstytutywny przekształcenia następuje z mocy prawa w momencie wskazanym ustawą (pierwszy dzień miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym powstała możliwość zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy), jeżeli zostały spełnione określone prawem przesłanki, a więc potwierdzenie przekształcenia przez dyrektora szkoły ma skutek jedynie deklaratoryjny. Dyrektor szkoły nie ma możliwości swobodnego wybrania daty przekształcenia.

Awans zawodowy: praca na podstawie mianowania od następnego miesiąca po awansie>>

Zatem jeżeli przesłanki wskazane treścią art. 10 ust. 5a KN nie zaistniały, to tym samym nie nastąpiło przekształcenie podstawy zatrudnienia. W związku z tym – stosunek pracy nie przekształcił się w mianowanie. Dlatego pracodawca nie musi dokonywać formalnych jednostronnych czynności prawnych, takich jak np. wypowiedzenie zmieniające. Wystarczy, że pisemnie poinformuje nauczyciela, iż w związku z niewystąpieniem przesłanek art. 10 ust. 5a KN, stosunek pracy nie przekształcił się w mianowanie a nauczyciel zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Więcej na ten temat w serwisie Prawo Oświatowe/ABC>>

Awans zawodowy także po urlopie macierzyńskim>>